Mongol lekesi

AuSSie-AnGeL

Daimi Üye
Üye
Mongol lekesi
mongol lekesi bebeğimin poposu mor moğol lekesi bebek poposunda morluk mogol
Mongol Lekesi Nedir? Adını sanını duymamıştım taki birgün arkadasımın bebeğinin altını değiştirene kadar. Ya bakıyorum mor mor lekeler.. Allah var yukarda kendi kendime dedim acaba poposuna ve sırtına vuruyorlarda mı böyle olduki diye... Dayanamadım ve arkadaşıma sordum bunların nasıl oluştugunu... Arkadaşımda bunların doğum lekesi oldugunu ve babasında da oldugunu söledi... Bende merak ettim ve araştırdım şimdide sizlerle paylaşıyorum umarım sizlerede yardımcı olabilmişimdir..

MONGOL LEKESİ
Yenidoğan bebeklerin kuyruk sokumunda kalçalarında görülen koyu mavi mor renkte olabilen lekelere 'Mongol Lekesi' denir. Anne babaları ilk görüşte korkutmakla beraber sık görülen masum bir doğum lekesidir. Herhangi bir soruna veya doğum travmasına işaret etmez çoğunlukla 2 yıl içinde de kaybolur.Mongol Lekeleri
Yeni doğanda belki de en sık görülen koyu renkli leke Mongol (moğol) lekeleridir. Bebekte doğduğunda saptanır. Bazen 20 cm boyutuna ulaşan morumsu lekelerdir. Çoğunlukla bel arka kısmında kalçalarda rastlanır. İz bırakmadan kaybolabilir veya yıllarca kalabilir. Kahverengi-morumsu renkteki lekelerin bir kısmı da yüz omuz sırt tek tarafında görülür. Daha sıklıkta görülen tek tek lekelenmelerin yanında hemen hemen tüm vücudu etkileyen düzensiz lekelenmeler de olabilir. Bazen ağız içi dudak ve gözlerde de renk artışına rastlanabilir.

Vücut yüzeyinde koyu renkli lekeler çok daha kolay fark edilir. Bununla beraber koyu lekeler kadar önemli olan açık renkli doğumsal lekeleri dikkatli olunmadıkça gözden kaçabilir. Çoğunlukla doğumda mevcut olan beyazımsı 1-3 cm çaplı lekeler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
benimde oğlumda vardı aynen ilk gördüğümde çok korkmuştum nedir diye sonradan öğrendim doğum lekesiymiş evet geçiyo kalmıyo....
paylaşım için tşkler ...

benimde oğlumda vardı aynen ilk gördüğümde çok korkmuştum nedir diye sonradan öğrendim doğum lekesiymiş evet geçiyo kalmıyo....
paylaşım için tşkler ...
Canım geçiyor olmasına sevindim acaba kaç yaşında geçti senin bebeğinin ?? arkadasımın bebeği 2 yasında ve dahada geçmedi....:hey:

paylaşım için tşkler ...
Benim kizimda da var. Hatta o bolgede killanma da mevcuttu. Doktorum sipina bifida killanmasi olarak adlandirdi. Herhangi bir sorun olmadi tüylenmesi yok fakat hala mor lekesi var.arastirdigima gore dolasim bozuklugu olarak tanimlanmis.

Geri