MUHARREM AYINDA yapilacak ibadetler...

elvin berfin

Aktif Üye
Üye
MUHARREM AYINDA yapilacak ibadetler...
Muharremin birinci gecesi şu şekilde niyet ederek bir Tesbih Namazı kılınır:
"Yâ Rabbî, bu yeni senede beni mağfiret-! ilâhîne, rızâ-i ilâhîne ve hidâyet-i ilâhîne mazhar eyle. Yeni açılan amel defterimi rızâ-i ilâhîne muvâfık amel ile doldurmayı bana nasip eyle. Beni gadab-ı ilâhîne dûçâr edecek amellerden muhâfaza buyur."
Tesbih namazında şunlar okunur:
1. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü'l-Kürsî,
2. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âmene'r-Rasûlü... (Sûre-i Âl-i İmrân'ın ilk 2 âyeti de ilâve edilerek)
3. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Hüvellâhüllezî...
4. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 ihlâs-ı Şerîf.
Namazdan sonra istiğfâr edilir, salavât-ı şerife getirilir ve arkasından duâ yapılır. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

Muharremin birinci gününde, her birinde besmele çekerek, bir defada 1000 İhlâs-ı Şerif okuyanları, Cenâb-ı Hakk lütfuyla ve keremiyle huzûruna bu âlemden kul borcu ile götürmeyecektir. Muharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak ve 10. gün âşûra pişirmek faziletli ibâdetlerdendir. Bunu yerine getirenlerin, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (r.anhüma) Efendilerimizle cennete girecekleri ümit edilir. Bu on günlük orucu tutamayanlar, mümkünse 8, 9 ve 10. günleri oruç tutmalıdırlar. Resûlüllah Efendimiz (s.a.v.) 9. günü seferde bulunduğundan yalnız 10. günü oruç tutmuşlar ve "Sağ olursak gelecek sene 9. günü de tutarız" buyurmuşlardır.
Bu ay içinde; perşembe, cuma, cumartesi günleri peş peşe oruç tutulursa 900 senelik nâfile oruç sevâbı verilir.

MUHARREMİN BİRİ İLE ONU ARASINDA KILINACAK NAMAZ
Muharrem ayının biri ile onu arasında bir defa olmak üzere, 2 rek'atte bir selâm vererek 6 rek'at namaz kılınır. Bu namaz akşamla yatsı arasında kılınabileceği gibi, bu vakitte kılınamadığı takdirde yatsıdan sonra da kılınabilir. Namaza şöyle niyet edilir: "Niyet eyledim yâ Rabbi, senin rızâ-i şerifin için namaza. Herhangi bir komşumun ve din kardeşimin veyâ herhangi bir kimsenin bana hakkı geçmiş ise, bu hakkın ödenmesi için, Allâhü Ekber..."
1. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü'l-Kürsî, 11 İhlâs-ı Şerîf.
2. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf.
3. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 El-hâkümü't-tekâsür, 11 İhlâs-ı Şerîf.
4. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf.
5. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 3 Kul yâ eyyühe'l-kâfirûn, 11 ihlâs-ı Şerîf.
6. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okunur. Namazdan sonra duâ edilir

Arkadaşlar ben hiç muharrem ayı namazı kılmadım. Her rekatta okunacak olan yukarıda yazılı olan dualar kıyam da mı okunuyor? Secdeden sonra hangiler okunuyor?

1.rekatta Kıyam da Sübhaneke,Euzu Besmele,1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü'l-Kürsî, 11 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun rüku secde yapıyorsun. 2.rekatta Kıyamda Besmele ile başlayıp 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun Rukü Secde yapıyorsun Tahiyatta oturuyorsun.3 Rekatta yine Besmele bile başlayıp1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 El-hâkümü't-tekâsür, 11 İhlâs-ı Şerîf okuyup yine rukü secde yapıyorsun 4.rekatta besmele ile başlayıp 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun rukü secde tahiyyat yapıyorsun 5.rekata kalkıyorsun 5. rekatta besmele çekip 1 Fâtiha-i Şerîfe, 3 Kul yâ eyyühe'l-kâfirûn, 11 ihlâs-ı Şerîf okuyorsun sonra rukü secde yapıp 6.rekata kalkıyorsun yine Besmele çekiyorsun sonra 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun . sonra rukü secde tahiyyat,salli.barik rabbena dualarını okuyorsun selam veriyorsun.Sonra dua ediyorsun.Bana et inşaALLAH :)

Bu namaz iki rekatta bir selam verilerek kılınır.Niyet edip Tekbir aldıktan sonra Kıyam da Sübhaneke,Euzu Besmele,1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü'l-Kürsî, 11 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun rüku secde yapıyorsun. 2.rekatta Kıyamda Besmele ile başlayıp 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun Rukü Secde yapıyorsun oturuyorsun Tahiyyat duasını salli.barik rabbena dualarını okuyorsun selam veriyorsun..Yine niyet edıyorsun Subhaneke Euzu Besmele1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 El-hâkümü't-tekâsür, 11 İhlâs-ı Şerîf okuyup yine rukü secde yapıyorsun 4.rekatta besmele ile başlayıp 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun rukü secde tahiyyat salli.barik rabbena dualarını okuyorsun selam veriyorsun.Sonra kalkıp tekrar niyet ediyorsun.Yine Subhaneker Euzu Besmele 1 Fâtiha-i Şerîfe, 3 Kul yâ eyyühe'l-kâfirûn, 11 ihlâs-ı Şerîf okuyorsun sonra rukü secde yapıyorsun. Tekrar kalkıp Besmele çekiyorsun sonra 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okuyorsun . sonra rukü secde tahiyyat,salli.barik rabbena dualarını okuyorsun selam veriyorsun.Sonra dua ediyorsun güzel kardeşim :)

Geri