Müslüman tabutla mezara konurmu ?

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Müslüman tabutla mezara konurmu ?
Size belki saçma gelecek ama ben böceklerden akrepten yılandan çok korkuyorum. Yakın zaman da bir akrabamı kaybettim. Mezara gömülmesi beni çok etkiledi. Bende yakınlarıma ben ölürsem beni tabutla gömün dedim. Tabutla gömülmek olmaz diyorlar. Siz ne diyorsunuz hocam tabutla gömülmenin sakıncası varmı ?

Merhaba. Mezara konulan bir cesedin toprakla temas etmesi gerektiği ve toprağın sert olması durumunda kesinlikle tabutsuz olarak gömülmesini bütün ulema bildirmiştir. Lakin toprağın çok yumuşak olduğu durumlarda ve kefenin hemen bozulağı ihtimaline karşılık tabutla gömülmenin mekruh olmakla beraber caiz olduğu hususunda geçerli görüşler mevcuttur. Hatta bazı islam alimleri kadınların kabre tabutla konulup kenarından biraz delik açmakla ve tabutun içine biraz toprak koymakla gömülmesinin daha güzel olacağını söylemişlerdir.
Bazı ülkelerde ise bütün ölüler tabutla gömülmekte olduğu için orada yaşayan müslamanların o yörenin kuralına uyması gerektiği için tabutla gömülmesinde her hangi bir mahsur yoktur.

Valla bende tabutla gömülmeyi tercih ederim. O zamanki şartlar neyi gerektirir bilmem ama tabut sanki kendimi daha emniyetli hissetmemi sağlayacak. Şimdi diyeceksiniz öldükten sonra her şey boş. İşte ne bileyim benimde ecem arkadaşım gibi böcek fobim var. İnşallah amelimiz salih olursa börtüye böceğe maruz kalmayız . Ameli salih olanlara hiç bir şey mezarda dokunmuyormuş. Allah bizleri kabir azabından korusun imanlı ölmeyi nasip etsin

Geri