Nasıl müslüman olunur ?

Uzman SühaN

Administrator
Nasıl müslüman olunur ?
SORU : Herkese merhaba . Ben müslüman olmak istiyorum yapmam gerekenler nelerdir? Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz ?
Soru linki :Nasıl müslüman olunur ?

Merhaba bu kadar önemli bir kararı verdiğiniz için öncelikle tebrik ederiz.Bir gerçeğe adım attınız..İslam, dünyadaki en hızlı büyüyen dindir.Dünya dinleri arasında, yeni üyelerin saflarına katılması kolaylığı açısından benzersiz olan İslam, yalnızca Müslüman olmak için basit, samimi bir inanç beyanı gerektirir.İslamı seçmekle tüm günahlarınızdan arındığınızı bilmelisiniz. Bu edebi bir yeniden doğuşa benzemektedir. Amelinizi temiz tutmak için mümkün olduğunca çabalamalı ve olabildiğince çok iyi iş yapmak için gayret sarf etmelisiniz.Müslüman olmanın ilk ve en önemli ilkesi, yalnızca bir ve tek Allaha inanmaktadır. Allah, tek ilimdir, tek yaratıcıdır .İbadet etmeniz gereken tek kişi O dur.Allah Resulü Hz Muhammeddin onun elçisi ve son peygamberi olduğuna inanmaktır.

müslümanlığın şartları.jpg

Kişi , aracılara ihtiyaç duymadan, yalnızca O na ibadet ederek, Allah ile kişisel ve doğrudan bir ilişki kurar. Bir insan hayatının gerçek amacını, bilmelidir. Allahı tanımalı onun buyruklarını izlemelidir.Bir kişiye hayat boyunca rehberlik eden bir ışık verilir. İslam dini her duruma cevap vermektedir ve her biri her zaman hayatın her alanına doğru adımları atmayı bilir.Müslüman olmanın şartı Allaha inanmak ve inandığını yaşamaktır.Müslüman olmak basit ve kolay bir süreçtir.

Bir Müslüman olmak ve Allahın iradesine tam olarak uymak istediğinizden kesinlikle eminseniz, yapmanız gereken tek şey şehadet imanını beyan etmektir..Yapmanız gereken ; Eşhedu En La İlâhe İllâllah ve Eşhedu Enne Muhammeden Abduhu Ve Resuluhu yani Allahtan başka ilah olmadığına ve Muhammed aleyhisselamın O nun kulu ve resulü olduğuna tanıklık ederim ifadesini söylemeniz. Esas olan kalpteki iman olsada bu şekildeki ifade islam hukuku açısındandır.Şehadetin neyi kastettiğini temel ve genel bilgiye sahip olmalısınız.Şehadetin kendisi tanıklıktır.

Müslüman olduktan hemen sonra, bir arınma şekli olarak gusül abdesti almalısınız .Gusül abdesti ile ilgili bilgileri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?Resimli Anlatım

Gusül abdestinden sonra yapmanız gereken namaz kılmaktır. Nasıl namaz kılınacağını bilmiyorsanız bir müslüman dan cami imamın dan yardım alabilirsiniz. İyi bir İmam, kendinizi İslama adamak için hazır olup olmadığınıza karar verirken size tavsiyelerde bulunabilir. (Namaz islamın şartlarındandır) Namaz Kainatın yaratıcısı Allah ile doğrudan bir bağlantıdır.
Kuranı kerimi anlamak için Türkçe mealini okuyun. Okuduktan sonra arapça Kuranı kerimi öğrenmeye çalışın.Kuran çevirilerden çok şey öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte, Kuranı yorumlama yeteneğiniz olmayacağından Kuran kerim eğitimi veren birinden rehberlik almak faydanıza olucaktır.

İslam, Müslümanlardan belirli yükümlülükleri yerine getirmesini şart koşuyor. Bu yükümlülüklere farz denir.İslam ayrıca Hz Muhammedin yaşam tarzına dayanan yaşam tarzı yönergeleri olan Sünneti de uymayı zorunlu kılmaktadır. Hz muhammedin sünettleri ile ilgili kitapları okuyun okuduklarınızı uygulayın.. Müslümanların hayatlarını belirli bir şekilde yaşatmaları için , bazı davranışlardan kaçınmaları ve diğerlerini benimsemesi gereklidir.(Helal ve harama dikkat etmek ) İslamın 5 direğini anlayın ve uygulayın.İslamın 5 şartı bir müslümanın uygulaması gerekenlerdir. Bu 5 şart İslam hayatının çekirdeğidir..

İslamın Şartları:
1- Kelime-i Şehadet getirmek
2- Namaz kılmak
3- Oruç tutmak
4- Zekat vermek
5- Hacca gitmek
Ayrıca Allaha iman etmenizin geçerli olabilmesi için aşağıdaki 6 şarta iman etmeniz gerekmektedir.

İmanın Şartları:

1- Allaha inanmak
2- Meleklere inanmak
3- Kitaplara inanmak
4- Peygamberlere inanmak
5- Ahiret hayatına inanmak
6- Kaderin, hayrın ve şerrin Allahtan geldiğine inanmak

Her şeyden önce iyi bir insan olun. İslam ahlakını benimseyin.Allaha en büyük hizmet en iyi kişi olmaktır.Yeteneklerinizi insanların faydası için kullanın.Açık fikirli olun. Asla kimseye zarar vermeyin.İslam barış,hoş görü dinidir.Allahın, yalnızca ibadet etmeyi hak eden ve ilahi isimler ve niteliklere sahip olan tek Rab ve Yaratıcı olduğuna inanın. Yaratılan varlıklara ilahi nitelikler atfetmeyin.En güzel sıfatlar Yaratıcıya yani Allaha aittir..Dolayısıyla, nihai hedefimiz, gerçek inancın tam olarak tamamlanması ve gerçekleşmesi olmalıdır..İnananlar, inancın erdemlerini kazanmaya, geliştirmeye ve uygulamaya devam etmelidirler.

İslamın kutsal yolculuğu, iman tanıklığıyla başlar. Şimdi artık inancınızı kucaklayabilirsiniz.Allahın merhameti ve selamı üzerinize olsun..

Geri