Neden haram var

mislinay

Yeni Üye
Üye
Neden haram var
Hayatımızı karanlık yerine aydınlatmak sadece bizim elimizde karanlıkta kaybolmak yerine aydınlıkta korkmadan yolunu görerek yüremek en güzeli meleklerim

karanlik-4811.jpg

Bir barajdan parmak kadar su sızsa, baraj yıkılır, haramlar da helal dünyamıza sızan zehirdir. Peygamberlerin vasıflarından biri de 'ismet'tir. Yani maddî-manevî temizlik... Bütün peygamberler evvelâ haramlardan tamamen uzak kalmışlardır. Onların "temizliği" budur. Ümmetleri, öncelikle onların bu temizliklerine hayran olmuşlardır.

Sahabe-i Kirâm, ilk ayet indiğinde hemen Müslüman olmuşlar. Hâlbuki Kur'an'ın tamamı henüz gelmemiş, İslâmiyet'in ne olduğu anlaşılmamış... Fakat onlar (ra) Hz. Muhammed (sas)'in her yönden temizliğine hayran oldukları için bu dine girmişlerdir. "O söylüyorsa doğrudur." demişler.

Haram öyle bir kirdir ki, onu hiçbir temizlik maddesi temizleyemez. Haramı iki şey temizler:

Harama girmemek için çaba sarf etmek

Tövbe istiğfâr

İnsan incelerse görür ki, Allah'ın yarattığı hiçbir şeyde kötülük yoktur. İnsan da yaptığı işlerde mükemmel olmaya çalışırsa, âdetullaha, sünnetullaha ittiba etmiş olur.

Bir arkadaşım vardı. Gayrimüslim bir kızla evlenmek istedi. Kızın annesi arkadaşımdan Kur'an-ı Kerim'i istedi. Kadın bir haftada Kur'an mealini okuyup bitirmiş. Sonra arkadaşıma, "Bu kitaba uyarsan kızımı sana veririm." dedi. Arkadaş da mecburen "Uyacağım." dedi. Evlendikten bir ay sonra kızın annesi, arkadaşıma "Kızımı boşayacaksın! Sen Kur'an'a uymuyorsun, harama helale dikkat etmiyorsun! Yaptıkların kitaba aykırı!" dedi. Arkadaş kıvranıyor tabii... "Ben Müslüman'ım amma, dinimi öğrenemedim. Bana izin verin. Dinimi öğreneceğim. Harama helale uyacağım! Söz veriyorum!" dedi. Arkadaşa bir ilmihal verdim. Okudu. Sonra da kadına gidip, "Dinimi öğrendim. Allah'ın izniyle dinimi yaşayacağım." dedi. Evlilikleri bu şekilde kurtuldu.

Haramlardan uzak durmak, aklı korur. Adam içki içmiş, aklı başından gitmiş, birini yaralamış. Mahkemede ağlıyor. "Hakim bey, sarhoştum." diyor. Senelerce hapis yatıyor...

Bir tanıdığım vardı. Babası çok içki, sigara içerdi. Beş kardeştiler. Dördü anormaldi. Haramda hayır olmadığını o tanıdığın hayatında çok net gördüm.

Haramdan kaçmanın tadı da çok güzeldir. Çok tatlıdır. Hayatın güzelliği haramdan kaçmaktadır.

Haramdan kaçan malını korur, neslini korur, sağlığını korur...

İlmi, ibadeti, itibarı artar.

Kâr içinde kâr eder...
alıntı

Geri