Nedir bu stres çarkı ne işe yarıyor?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Nedir bu stres çarkı ne işe yarıyor?
Son zamanlar da sadece çocukların elin de değil yetişkinlerin de büyük rağbet ettiği ve ellerinden düşmediği stres çarkı oldukça ilgi görüyor.

Son dönemlerin en popüler oyuncakları arasına girmeyi başaran stres çarkı hakkın da merak ettiğiniz bilgileri bu konumuz da paylaşıyoruz.

Sadece ülkemiz de değil dünyada da oldukça fazla satılan stres çarkı hikayesi yıllar öncesine dayanıyor. İlk kez 1997 yılın da Florida' da yaşayan Catherine Hettinger tarafından icat edildi. Catrehine Hettinger'in kızı rahatsızdı ve sırf kızı keyifli zaman geçirsin diye stres çarkını icat etti.Bu arada icat ettiği oyuncağın patentini de almıştı ama yıllar için de 2005 yılı gibi icat ettiği stres çarkının patenti bitmiş ve ne yazık ki ekonomik nedenlerden dolayı patenti yenileyememişti. Patent için gereken 400 doları ödeyemeyen Catherine Hettinger, bu yüzden icat ettiği stres çarkından bir kuruş bile kazanamıyor.

173d607d30632d95a242064f11e5023a_1jpg_610x.JPG

Uzmanlara göre stres çarkı kişide duygusal boşluğu dolduruyor ama eğer bu bağımlılık haline geldiğin de tehlikeli bir duruma dönüşebiliyor. Özellikle çocukların elinden düşmeyen stres çarkı, çocuğun açık havada, parklar da oynamasına engel olduğu gibi kişiyi asosyal yapabiliyor. Kısa süreli bir rahatlama sağlasa da bu tür oyuncaklar çocuğun spor ve hareketli oyunlar oynamasına bazen engel olabilmektedir.

8281074.JPG

Peki stres çarkı nasıl çalışıyor derseniz; küçük bir el hareketinizle stres çarkı hızla dönmeye başlıyor ve bu dönme bazen uzun süre devam edebiliyor. Piyasa da çok farklı renk ve tasarımlardan oluşan stres çarkının fiyatları da makul fiyatlardan oldukça uçuk rakamlara kadar çıkabiliyor.

Vallahi bu sıralar herkesin elinde var bununla döndererek gitar çalan birisini bile gördüm. Bu arada bunu icat eden adamın patent almaması da saçma bişey olmuş milyonlarca dolar kaybetmiştir :D:D

Catherine Hettinger, her yerde bulunan oyuncağı için patenti alamadı ancak ani popülaritesinden memnun . Amazon da en çok satanlar arasında. Aslında asıl soru şu bu stres çarkındaki patlamanın sebebi nedir ? İnsanların sinirini yatıştırmakmı yoksa eğlendirmekmi ? Bu iki sorunun cevabı kişiye göre değişsede bence hiç bir işe yaramıyor..

hakkaten herkesin elinde bir stres çarkı var geçen benimde elime geçti komşumun oğlunundu denedim yapamadım psikilojim daha çok bozuldu strese girdim çocuklar bile yapıyor ben neden yapamıyorum diye hahaha

Geri