Nerede o eskı bayramlar????

ESDE

Hamiş Melek
Nerede o eskı bayramlar????
eski bayramlar orf ve adetlerimiz bayram gelenekleri bayramda neler yapilir bayramlar bayram anilari bayram hatiralari konulari burada melekler
Merhaba Melekler,
Basliktan da anlasilacagi uzere konumuz nerede o eski bayramlar...Kurban Bayrami yaklasiyor...Cocuklugumuzda yasadigimiz bayramlar bir baska guzeldi, simdi birde gurbette oldugumdanmidir nedir o gunleri cok ozluyorum...Evet bir konuda sansliyiz,en azindan o guzellikleri cocukkende olsa gorduk yasadik, belkide bunlari yasayabilen son nesiliz artik...Bizim cocuklarimiz o heyecani, duygulari ne kadar yasar bilemem ama, bazi seyleri aile icinde yasatmaya devam etmek sanirim bizim elimizde...Boylece gelecek nesillere de bu guzellikleri tasimakta faydamiz olur diye dusunuyorum, Benim cocuklugumda bayramlarda en onemli sey buyuklerden alinan harclik ve hediyelerdi...Ninelerimiz ve dedelerimizden muhakkak bir mendil ve corap hediye alirdik...o kadar mutlu olurdukki anlatamam :) Tabi geceden sabah olsada bayramliklarimizi giysek heyecani ile uyuyamamak, sabah ezaninda uykulu gozlerle yataktan kalkip hemen bayramliklari giymek, kirmizi rugan ayakkabilar....Buyuklerimizin sabah namazindan donmesini beklemek ve birlikte kahvalti yapmak, ellerimizde posetler kapi kapi dolasip seker cikolata toplamak, ve ondan sonra arkadaslarla hangimiz daha cok toplamisiz saymak, ilk aklima gelen anilarimdan...
Simdi gelecek nesillere tasimak adina, sizlerdende gecmis bayramlardan artik unutulmaya yuz tutmus anilarimizi orf adetlerimizi paylasmanizi rica ediyorum, hadi hep birlikte eski bayramlarimizi tekrar hatirlayip anilarimizi tazeleyelim ne dersiniz melekler? :)

mend-2c1.jpg

Örfü adeti bilmem de, eskiden ben tanıdıklarımdan harçlık almak için diyelim ki yarın bayram ya o gece uyuyamazdım. Fakir bir çocukluk geçirdiğim için hep alacağım dondurmayı, gulle ( eskiden miskete derdik ) alacağım diye düşünürdüm. Eskiye her halukarda özlem var. Tüm aile bireyleri ( erkekller ) Errkenden giderdik namaza çıkışta bayramlaşırdık tanıdık tanımadık herkesle. Şimdi herkes evlendi ve evi ayrıldı o günleri özlememek mümkün değil

Kesinlikle katiliyorum Sadmin, o gunleri ozlememek mumkun degil, simdilerde bayramlarin sadece adi var maalesef...Hersey yavas yavas unutulmaya yuz tuttu...

cocuklugumdaki bayrami tekrar yasamak isterdiiiiiiimmmm
sabah bayramligimizi giyerdik icim icime sigmazdi arkadaslarimla toplasirdik kapi kapi bayramlasirdik
tabi kim cok para verirse yogunluk orasi olurdu :D

simdi cocuklarimizi yanliz salamyioruz bile disariyaaa insanlar artik cooooook köttttüüüüüü

herşeyi yeniden canlandırmak bizim elimizde. biz yapmadığımız için bizden sonraki neslide öğrenmiyor. gelin bu nesil olan bilzer biryerden başlayıp eski bayramlara dönelim.

herşeyi yeniden canlandırmak bizim elimizde. biz yapmadığımız için bizden sonraki neslide öğrenmiyor. gelin bu nesil olan bilzer biryerden başlayıp eski bayramlara dönelim.

evet nilyesilim, bazi seyler aslinda bizim elimizde ama bizde cok uzerinde durmuyoruz...herkes biraz duyarli olsa bu konuda,geleneklerimizi yasatmaya devam edebiliriz....

Eskide alacağımız bayramlıklar bile heyecanlandırırdı bizi şimdi öylemi hiç bişeyin tadı yok.kimbilir belkide biz büyüdüğümüz için bize öyle geliyo.

Geri