Niyet edilen ahdi bozmak doğru olurmu ?

E

Ensarii

Forum Okuru
Niyet edilen ahdi bozmak doğru olurmu ?
Hayırlı akşamlar . Ben komşumla kavga ettim ve asla konuşmayacağım şayet konuşursam 1 yıl oruç tutacağım dedim. Komşumla konuşmak zorunda kaldım şimdi oruç tutuyorum ama zorlanıyorum.Oruç tutmanın dışında başka bir hal çare varmıdır ?

Önce sorunuza hükmen cevap verelim sonrada konu hakkında size biraz malumatla bilgilendirmeye çalışalım inşallah. Nezredilen bir şey yani adanılan adak yerine geldikten sonra kişi nezrini nasıl nezretti ise o şekliyle yerine getirmeli. Siz Komşunuzla konuşmamayı bozarsam diye nezretmişsiniz. ve konuşmuşsunuz nezriniz yani yemininiz bozulduğu için nezriniz olan oruç tutma fiilini yapmak zorundasınız. Ancak nezir de şöyle bir şart var. Bu sözü söylerken kalbinizden geçirdiğiniz gibi diliniz de aynını zikretti mi? Çünkü nezir kalpten yapıldığında dil ile de söylemek lazım gelir. Siz kalbinizden 1 yıl olarak geçirmiş olabilirsiniz ama diliniz 1 ay derse siz Onu bir yıl değil de bir ay olarak tutmanız icap eder. Bu şartı iyi düşünüp ona göre amel etmek lazımdır. Şayet 1 yıl olarak dilinizden çıkmış ise o bir yılı tamamlamanız şarttır. ancak O bir yılı art arda tutmanız gerekmez. gücünüz yettiği zamanlarda tutarak o bir yılı tamamlayabilirsiniz.

Geri