Nöbet şekeri nedir? Faydaları nelerdir?

BeyazMelek

Daimi Üye
Nöbet şekeri nedir? Faydaları nelerdir?
Bu konu; nöbet şekeri hakkında bilgi vermektedir

Çocukluğumu hatırlatan nöbet şekeri aslında vücudumuza en faydalı olan şeker türü meleklerim. Daha az işlem görerek doğallığını çoğunlukla koruyan nöbet şekeri bu yüzden birçok konuda bizim yardımcımız oluyor. Nönet şekeri yemeği seven meleklerim buyurun şimdide faydalarını öğrenelim :tik:

nobetsekeri-2f1.jpg

Şifalı bitkilerde tatlandırıcı olarak kullanılır.
Asıl şekerdir, toz ve kesme şeker vb. şekerler, nöbet şekerinden yapılır.
Ağız yaraları için, gün boyu devamlı ağızda emilir.
Şifalı çaylara katılması; o çayın şifasını yükseltir.
Ağızda çıkan aft denen yaralara karşı bir numaralı ilaçtır.

Dr. Ender Saraç ses kısıklığı, ses açma, Sesi kuvvetlendirme için nöbet şekerini (kaya şekeri) öneriyor. Nöbet şekeri, sesi açan ideal ve doğal bir maddedir.

Nöbet şekerinin faydaları:
Kaya şekeri, sesi kuvvetlendirip es kısıklığına çok iyi gelen bir ilaçtır..
Özellikle emilme şeklinde tüketilmeli böylece vücudun hararetini alır.
Ayrıca kaya şekerinin ses açıcı özelliği kuvvetlidir.

Su ve şeker kazanda ısıtılarak karıştırılır. Hafif kıvama gelince kesilmesi için bir çorba kaşığı krem tartar atılır. Eriyik tam kıvamını alınca etrafı 4-5 sıra delikli ve bu deliklerden karşılıklı pamuk ipliği geçirilmiş bir kazana boşaltılır. Sonra kazanın etrafı (delikler) alçı ile kapatılır. Kazanın ağzına mukavva örtülür, üstüne çuval atılarak kapatılır ve ılık bir yerde soğutulur. nöbet şekeri adı <nöbet> denen bu işlemden gelmektedir. Anadolu'da eskiden soğutma işi gübre içinde yapılırdı. Kazanın soğutulması 1 hafta sürer. Bu süre içinde şeker, kristalizasyona uğrar ve iplerin etrafına sucuk görünümünde yapışır; bir kısmı da dibe çöker. İpler kesilir ve 20-30 cm.lik uzunlukta çubuklar halinde çıkarılır.
( kaynak: meydan larousse )

çokmu cahilim ne nöbet şekerini inanın ilk kez duydum ama faydalarını okuyunca çok merak edip kullanmak istedim bende ses kısıklığı yaşıyorum eskiden sesim bu kadar kısık ve kalın değildi hatta korkmasam ses tellerimden bile ameliyat olmak istiyorum sanırım o şekilde düzeliyormuş ama hassas bir bölge olduğu için dediğim gibi operasyondan korkuyorum hadi ses tellerimi yanlış bir uygulama ile kaybederim diye..

acaba nöbet şekerini kullananıpta gerçekten faydasını gören oldumu hiç çok merak ettim sonuçlarını olumlu şekilde alan olduysa en azından terüddüt etmeden kullanabilirim.

Bu acaba nebat şekeri olmasın ? Ben nebat şekeri olarak biliyorum. Erkeklerde sperm sayısını artırıyor kadınlarda yumurta sayısını artırıyor. 1 bardak süte 1 yemek kaşığı nebat şekeri ve 1 yemek kaşığı fındık tozu koyup karıştırıyoruz ve içiyoruz. Çok şifalı bir içecek tüketmenizi tavsiye ederim.

Hem nöbet hemde nebat şekeri olarak biliniyor . Boğaz ağrısın dan ses kısıklığına ve ağız yaralarına iyi geliyor. Ağzında aft olanlar özellikle nebat şekeri kullansın . Aftı bir gün içinde yok ediyor. Erkek kısırlığında kullanıldığını bende duymuştum. Nebat şekeri aynı bildiğimiz şeker gibi tatlı öğütünce toz şeker gibi oluyor. Bir kaç defa bende şifa niyetine süte karıştırıp tüketmiştim

Geri