Norlevo hap gebeliği engellermi?

Norlevo hap gebeliği engellermi?
bu konu;norlevo hap nedir,norlevo hap hamileliği önlermi hakkında bilgiler vermektedir

Norlevo doğum kontrol hapları arasında ertesi gün ilacı olarak bilinmektedir.Norlevo hap hakkında en çok sorulan sorulardan biri istenmeyen gebelikleri önlemede gerçekten etkilimidir?Norlevo hap doğru kullanıldığı taktirde ,istenmeyen gebelikleri önlemede en etkili ertesi gün hapıdır.Norlevo, acil korunma gerektiğinde kullanılmalıdır.Diğer doğum kontrol hapları gibi devamlı koruma sağlamaz.
Norlevo, ilişki sonrası salgılanan erkek hormonlarının kadın rahminde başlattığı döllenmeyi durdurur, oluşmaya başlayan yumurtayı yerleşmeye uygunsuz hale getirerek gebeliği önler.
Norlevo ertesi gün hapı ile ilgili ayrıntılı bilgileri konumuzda bulabilirsiniz
Norlevo, döllenmeyi önleyici etkide olduğu öne sürülen bir ilaçtır. Norlevo'nun bu etkisini döllenme olasılığının en yüksek olduğu yumurtlama öncesi dönemde yumurta atılımını baskılamak suretiyle gösterdiği düşünülmektedir.


Halk arasında ertesi gün hapı veya ertesi gün ilacı olarak da bilinmektedir.


Norlevo aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

Prezervatif (kondom) yırtılması;
Doğum kontrol hapının unutulması
Spiralin çıkarılması;
Koitus interruptus metodunun hatalı uygulanması;
Diaframın yerinden çıkması;
Isı ölçüm yöntemiyle yapılan korunmalarda fertil* döneme rastlayan ilişkiler; (* fertil: doğurganlık yeteneği olan, dölleyici ya da döllenici özelliğe sahip olan, verimli bereketli)
Tecavüz.
Norlevo burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Norlevo Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?


Bu ilacı ayda bir kereden fazla kullanmayınız. Sadece gebe kalmaktan korunmanın istendiği acil durumlarda kullanınız.


Beklenmeyen cinsel ilişkilerin ardından veya gebelik önleyici metodun etki göstermemesinin beklendiği durumlarda ilacınızı 72 saat içinde kullanınız.


Ertesi gün hapı ilk 72 saatten sonra alınırsa gebeliği önlemez mi?


Dış gebelik riski olan hastalara (önceden fallop borularından bir ya da ikisi iltihaplanmış veya ektopik* gebelik geçiren kimseler) önerilmez. İlacın, ektopik gebeliği ne ölçüde engellediğine dair bir bilgi yoktur. Bu nedenle kanamanın olmasını ektopik gebeliğin olmayışı olarak algılamayınız.


*Ektopik: Normal ya da alışılmış yerinde olmayan


Norlevo'nun ağır karaciğer yetmezliğinde kullanımı önerilmez.


Crohn hastalığı gibi ağır derecedeki sindirim kanalından emilim bozukluğu ilacın etkinliğini azaltabilir. Bu hususa dikkat ediniz.


Eğer iki tableti almanızın ardından 3 saat içinde kusarsanız hemen yeniden iki tablet alınız.


Norlevo'nun alınımından sonra adet döngüleri genellikle normal miktarda ve beklenen zamandadır. Bazen birkaç gün önce veya sonra olabilir. İlk ilaçsız periyotta adet görmezseniz gebe olup olmadığınızdan emin olunuz.


Norlevo'nun aynı döngü içerisinde tekrarlanması önerilmez çünkü bu hem hastaya yüksek dozda hormon yüklemekte hem de döngü düzeninde ağır bozukluk meydana getirebilmektedir. Eğer bir döngü içinde bu metodu tekrarlayan biriyseniz, diğer doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi alınız.


Bu yöntemin uygulanması cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklara karşı alınması gereken önlemlerin yerini tutamaz.


Norlevo Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?


Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Norlevo'yu kullanmayınız:


Levonorjestrel’e alerji;
İlacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerji;
Norlevo'yu kullanmaya başlamadan önce alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ilaçlar var ise bunları hekiminize eksiksiz olarak bildiriniz.


Gebelik ya da Emzirme Döneminde Norlevo Kullanabilir Miyim?


Gebelik kategorisi X. Norlevo önceden oluşmuş gebeliklerde etkili değildir ve olan gebeliği ortadan kaldırmaz. Yapılan çalışmalar anne rahmindeki yavru üzerine Levonorjestrel’in istenmeyen etkisini göstermemiştir. Norlevo anne sütüne geçer. Bu nedenle tablet alımından önce emzirme önerilir ve tablet alınımını takiben en az 6 saat süt verilmemesi önerilir.


Araç ve Makine Kullanırken Norlevo Kullanabilir Miyim?


İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.


Norlevo'yu Nasıl Kullanmalıyım?İlacınızı tam manasıyla hekiminiz tarafından size öngörüldüğü şekilde kullanınız. Hekiminiz tarafından size uygun görülenden daha yüksek dozda ya da daha uzun süre ilacınızı kullanmayınız. Reçetenizde size tarif edilen yönergelere uyunuz.


Korunulmamış ilişkiden sonra mümkün olan en kısa zamanda (mümkünse 12 saat içinde) veya en geç 72 saat içerisinde, ilacınızı bir miktar suyla birlikte alınız. Norlevo'yu kullanırken ilacın kutusudan çıkan 2 tableti birlikte alınız.
 
İ

İlayda betül

Forum Okuru
Merhaba. Adetin başlangıç gününe göre19.günde ve sadece 1 kereliğe mahsus ilişkim oldu. Geri çekilme yöntemiyle. Zevk suyundan hamile kalındıgını duydum ve 40.saat norlevo kullandım. Yaklasık 10gün var adet olmama. Hamilelik olasılıgı nedir
 
Üst