Ölenin Arkasından Yasin Okumanın Hükmü Nedir?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Ölenin Arkasından Yasin Okumanın Hükmü Nedir?
ölenin arkasından okunması gereken dualar
ölenin arkasından okunacak dualar
dinimizde duaların önemi

Bir kişinin ölümünden sonra toplumumuzda ölen kişinin arkasından dualar okunur ve genel olarak yaygın olan bir inanışla 7/40 ve 52.ci günleri yapılır. Dinimizde ölen kişinin arkasından okunacak dualar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler ve ölmüş birinin öldükten sonraki belirli günlerininde mevlüt gibi olayların yapılması hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Kuran-15f.jpg

Ölen insanın ardından Kur’an okunabilir, dua edilip sadakalar verilebilir. Hatim okuyup sevabını bağışlamada hiç mahzur yoktur. Ancak, kabrin başında hatimler dağıtıp okumaya ve 7. 42. 50. günlerde dua edip hatim indirmeye dair hadislerde hiçbir bilgi yoktur. Bunlar sonradan çıkmış adetlerdir. Peygamberimiz, hem cenazelerde hem de kabir ziyaretlerinde hep dua etmiştir. Bununla beraber bulunduğunuz yerlerde 7. 42. günlerde Kur’an okuyup meclis düzenlemek bir adet haline gelmişse, bunlara tamamen karşı çıkmamak, tebliğ ve irşad adına bunları kullanmak güzel olur. Karşı çıkarsanız toplumla çatışırsınız. Bununla beraber bu günlerde yapılan bazı aşırı hareketlere mani olmak, israfların ve aşırı harcamaların doğru olmadığını belirtmek gerekir.

Ölüm hastalığına tutulmuş bir insanın başında Yasin Suresini okumak sünnettir. Peygamberimiz şöyle buyurur: “Onu (Yasin suresini) ölülerinizin (ölmek üzere olan bir hastanın) başında okuyun.” (İbn-i Mâce, Cenâiz 4; Müsned, 7/26–27) Ölüden maksat, pek çok âlimimize göre ölmek üzere olandır.

“Herhangi bir ölünün başucunda Yasin suresi okunursa, mutlaka Allah ona kolaylık verir.” (Suyuti, camiu’s Sagir, 7/38, Kenzu’l Ummal, 15/42186) Buradaki ölüden maksat yine ölmek üzere olan insandır. Ancak bazı âlimlerimiz, hadisteki “ölüleriniz” ifadesini, ölmüş olanlarınız şeklinde anlamışlar ve bu mesele günümüzde olduğu gibi halk arasında ölen insanların arkasından okuma şeklinde yerleşmiştir. Bunun, okuyan insan için sevaba medar olmasının yanında ölmüş insana da ulaşacağı Allah’tan ümid edilir. Allah’ın rahmeti geniştir.

Geri