Olumlu bir hayat için 9 adım

  • Konbuyu başlatan Misafir
M

Misafir

Forum Okuru
hayata olumlu bakmanın yolları hayata olumlu bakmak neden önemlidir pozitif bakmanın yolları
Hayat, hep istediğimiz gibi gelmiyor malesef... Kimi zaman çabasız kazanıyorken, kimi zaman haksız yere kaybedebiliriz... Kimi zaman kendimizi şanslı hissederiz, kimi zaman ise şanssız...


Ne yazık ki, şanssız hissettiğimiz, olumsuz düşüncelerimiz, genel anlamda daha çoktur Melek'lerim.
Eğer ki sizde kendinizi şanssız ve hep yenik, mutsuz hissediyorsanız, bu yazımızı dikkatlice okumanızı öneriyoruz :)Hayata daha olumlu bakmak için buyrun Melek'ler:)

Düşüncelerin insanların görüntü ve yaşamlarına etkilerini araştıran ABD’li psikiyatr Dr. Daniel Amen, “Change Your Brain, Change Your Body” (Beyninizi Değiştirin, Bedeninizi Değiştirin) adlı kitabında “otomatik olumsuz düşünce ” kavramını “kafanızda size iyi bir evlat, iyi bir anne, iyi bir çalışan olmadığınız gibi olumsuz şeyleri söyleyen sesler” olarak niteliyor.

DOKUZ OLUMLU YOL
Dr. Amen, hayatın akışını da olumlu hale dönüştürmenin dokuz yolunu sıralıyor:

* “Ya hep ya hiç”çi olmayın. Tek bir olumsuzlukla kendinizi bırakmayın.
* Asla “asla” demeyin. Bu tür genellemelere set çekin.
* Her şeyde pozitif bir yan bulmaya çalışıp ruh halinizin iyi olmasına yardımcı olun.
* Duygular yerine mantıkla karar verin. Duygularınızla kanıya vardığınızda onu sorgulamazsınız.
* “Zorundayım”, “Yapmam gerekli” gibi kavramlar suçluluk duygusuna iter. Bu duygudan kurtulun. Yapabildiğiniz kadarını yapın, kendi sağlığınız veya huzurunuz pahasına bir şey yapmayın.
* Kendinize bazı benzetmeleri yapıştırmayın. “Ben hep kaybederim” tavrı, hareketlerinizin kontrolünü kaybetmenize neden olur ve olumsuz şeye gerçekten inanırsınız.
* Falcılıktan vazgeçin. Sonucu bilmemenize rağmen en kötüsünün olacağını tahmin etmekten vazgeçin.
* İnsanların ne düşündüğünü bilemezsiniz. Bu nedenle biri size baktığında sizi yargıladığını düşünmekten vazgeçin.
* Yaptıklarınızdan kendiniz sorumlusunuz, başkalarını suçlamayı bırakın.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
çok güzel bi yazı inşaaalh faydası olur sağolun
 
U

uzakbiryerde

Yeni Üye
Üye
aslında basit şeyler uygulasak büyük ölçüde faydasını görürüz :)
 
P

pinar okul

Üye
Üye
Hayatta maalesef bazen her şey yolunda gitmiyor. Başımıza ne gelirse gelsin, ilk olarak soğukkanlılığımızı korumak çok önemli. Ben çok karamsar bir insandım. En küçük bir konuda bile karaları bağlayacak kadar kötü durumdaydım. Her şeye en kötü tarafından bakıyordum; bu kötü psikolojiyle yıllarca yaşadıktan sonra ne kadar yorulduğumu ve hırpalandığımı fark ettim.


Herhangi bir destek almadım. Bir doktorla görüşmedim. İlaç kullanmadım. Bol bol kişisel gelişim kitapları okudum, ayrıca sık sık açık havada yürüdüm. Yürüdükçe unuttum, yürüdükçe doğanın ve hayatın hiçte korkutucu olmadığını, yaşamanın ve insan olmanın çok da kötü bir şey olmadığını ve hayatta her şeyin insanlar için olduğunu anladım. Nefes alıp verebildiğimiz sürece şükretmek en güzel tedavidir. :)
 

Benzer Konular


Üst