Oruçluyken Yemeğin Tadına Bakmak,Diş Fırçalamak

T

TİTAN

Forum Okuru
Oruçluyken Yemeğin Tadına Bakmak,Diş Fırçalamak
oruçluyken, yemeğin tadına bakmak, diş fırçalamak, orucu bozar mı, mekruh mu, ile ilgili bilgiler burada melekler

dis-1b2.jpg

En çok merak edilen konulardan biridir oruçluyken diş fırçalamanın, yemeğin tadına bakmanın orucu bozup bozmayacağı melekler :)

Araştırdık ve öğrendik.Sizler de öğrenin istedik :)

Oruç tutan hanım bazen pişirdiği yemeğin dil ucuyla tadına, tuzuna bakıyor, sonra da dilinin uçundakini tükürüyor. Bazen de dişlerini fırçalıyor, ağız kokusunu önlemek için buna ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Bunlar orucu bozar mı?

Cevap: Bu gibi konularda dikkat edilecek temel nokta şudur: Gerek dil ucuyla yemeğin tadına, tuzuna bakmada, gerekse diş fırçalama sırasında yeme yahat da içme gerçekleşiyor mu? Yani boğazdan aşağıya bir şeyler kaçıyor mu? Dikkate alınacak husus budur. Bu ölçü ile baktığımızda şöyle diyebiliriz:

Oruçlu hanım, pişirdiği yemeğin tadına, tuzuna dil ucuyla bakar da sonra dili ucundakini boğazından aşağı kaçırmaksızın dışarıya atarsa, yeme de yok, içme de. Öyle ise bununla oruç bozulmaz. Diş fırçalama da böyledir. Boğazından aşağıya macun parçası veya su kaçırmazsa orucu bozulmaz, kaçırırsa bozulur. Çünkü böyle durumlarda boğazdan aşağıya bir şeylerin kaçması halinde yeme ya da içme gerçekleşmiş olabilir.

Anlaşılan odur ki, oruçlu kimseler, orucu bozma tehlikesi taşıyan şeylerden uzak kalsalar, daha isabetlisini yapmış olurlar. Yemeğin tadında, tuzunda bir tat eksikliği olursa; yemeği yiyenler bunu tabii bulmalı, oruçlu hanımı dil ucuyla da olsa yemeğin tadını, tuzunu hissetmeye mecbur bırakmamalılar.

Hatta oruçlu insanın ağız kokusunu da İlahi emre uymanın bir işareti olarak görüp takdir ve tebrik sebebi bilmeli, Allah´ın Cennet kokusu değerinde bulduğu bir kokuya karşı rahatsızlık duymamalı, bilgisizlik ve anlayışsızlık örneği vermemelidir.

Ancak, diş fırçalama sırasında ağzı iyice aşağıya eğip boğazı da yukarıda tutma halinde ağızdan boğaza yukarı su çıkamayıp dışarı akacağından, orucu bozma tehlikesi meydana gelmeyecektir. Mutlaka diş fırçalama ve abdest alma sırasında ağzı iyice aşağıya eğmeli, suyun boğazdan kaçmamasını sağlamalı, böyle bir dikkatle orucu bozulma tehlikesinden kurtarmalıdır.

Faydalı paylaşım için teşekkürler:))))Ben bu gün aşure yapmışttım şekerine bakmak için dil ucuyla test ettim sonra da ağzımı çalkaladım.Boğaza inmediği müdetçe bozulmaz:)

teşekkürler iyi bir konuya değinilmiş merak ettiklerimizin cevapları :)

Geri