Özürlü(Engeli) Bakımı

  • Konbuyu başlatan ßeLeN
ßeLeN

ßeLeN

Daimi Üye
Üye
engelli bakımı, nasıl oluyor, özürlü çocuk böyle bakılıyor, zihinsel ve bedensel eksiklik, özürlü çocuk bakımı hakkında herşeyi buradan bulabilirsinizArkadaşlar zihinsel engelli bir kız kardeşim var ve inanın bana o kadar zor ki onların bakımı her an başına birşey gelecek diye insanın aklı gidiyor.
Allah hem bu çocuklarımıza hemde aileletine sabır versin.En önemli şey onlara kesinlikle sırtımızı dönmemeli ;


elimizi uzatmalıyız..

Unutmamalı ki Onlar Bizim Çocuklarımız !
Özürlü Çocukların Bakımı Özürlü bir çocuğun bakımı aile desteği, sosyal ve akademik uyarlama, özürlü kişiye kolaylık sağlamak amacıyla fiziksel çevrede ayarlamalar ve çoğu kez özel tıbbi bakım.
Çocuklardaki kalıcı özürler; zihinsel gelişimde gecikme, bir kasın olmaması gibi fiziksel şekil bozuklukları, körlük ya da sağırlık gibi duyusal bozukluklar olabilir.
Bir çocuğun özrü ne olursa olsun, kısa zamanda farklı olduğunu anlar. Çocuğun kendine değer veren bir duygu ve bu farklılığa rağmen dünyayla ilişki kurma yeteneği geliştirmesine yardım etmek, özürlü bir çocuğun başarıyla büyütülmesinde esastır. Bu bir dereceye kadar olmasına yardım ederek ve çocuğun kendi potansiyeliyle gelişeceği bir çevre yaratarak başarılabilir.
Bir çocuğun büyük bir özürle doğması kadar üzücü olan çok az şey vardır. Bazı ebeveynler, özellikle kusur fiziksel olarak görünür değilse, başlangıçta durumun gerçekliğini inkâr etmeye çalışırlar. Çocuğun geleceği hakkındaki endişeye ek olarak özürlü bir çocuğun üstesinden gelebilmek için bir kimsenin becerisi hakkında duyulan suç, kızgınlık, suçlama ve korku normal tepkilerdir.
Bazı ciddi durumlarda kurumsal bakım sorusu başlangıçta yönetilmemelidir. Bir zamanlar ciddi bir şekilde zekâ geriliği olan bebeklerin kurumlara yerleştirilmesi sıradan bir olguydu. Bugün doktorlar biliyor ki bebekler ve küçük çocuklar büyütüldükleri ev çevresinde tutarlı bir ebeveyn tipine sahip olurlarsa gelişme açısından daha başarılı olurlar. Hâlâ, özürlü çocukların ebeveynleri çoğu zaman kendileri tek başlarına çocuklarına bakamayacakları kanısına varıyor ve bu nedenle bir kurum buluyorlar. Yine de evde bakmaya hiç olmazsa teşebbüs eden ebeveynler genellikle, hiçbir çaba sarfetmeden çocuklarını kurumlara yerleştirenler kadar kendilerini suçlu hissetmiyorlar.
Evde yetiştirmeye çalıştığınız özürlü bir çocuğunuz varsa çocuğunuzu mümkün olduğu kadar mutlu ve uyumlu kılmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
ßeLeN Engelliler dünyası 0
ßeLeN Engelliler dünyası 0
ßeLeN Engelliler dünyası 0
ßeLeN Engelliler dünyası 0
Bilge Gökçen Engelliler dünyası 0
Bilge Gökçen Engelliler dünyası 0
Bilge Gökçen Engelliler dünyası 1
*MeleK* Engelliler dünyası 0

Üst