Panik atak nedenleri belirtileri tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Panik atak nedenleri belirtileri tedavisi
Korkuya dayalı stres bilinmeyen bir şeyle karşı karşıya kalırken ya da bizi rahatsız eden bir şey olduğunda karşılaşılan ortak bir deneyimdir.Bir panik atak tek seferlik bir olay olabilir, ancak birçok kişi tekrar tekrar yaşar . Panik atak panik bozukluk, sosyal fobi veya depresyon gibi başka bir bozukluğun bir parçası olarak ortaya çıkabilir. Sebep ne olursa olsun, panik ataklar tedavi edilebilir. Panik bozukluğunun başlıca iki özelliği korku ve endişedir.Herkes, yaşamı boyunca belirli zamanlarda endişe ve panik hissi yaşar . Stresli veya tehlikeli durumlara karşı doğal bir tepkidir.

panik atak.jpg

Tekrarlayan panik ataklar panik bozukluğun en belirgin özelliklerinden biridir. Panik ataklar , fiili tehlike olmadan ani ve yoğun endişe içerir.Panik atak belirtileri genellikle ani olur, 10 dakika içinde pik yapar ve sonra düşer. Bununla birlikte, bazı saldırılar daha uzun sürebilir ya da art arda ortaya çıkabilir, bu da bir saldırının ne zaman sona erdiği ve ne zaman başlayacağının belirlenmesi güçtür.

Panik atak, gerçek bir tehlike veya belirgin bir sebep olmadığında şiddetli fiziksel reaksiyonları tetikleyen şiddetli korkunun ani bir bölümünü teşkil eder. Panik atakları çok korkutucu olabilir. Panik ataklar oluştuğunda, kontrolünüzü kaybettiğinizi, kalp krizi geçirdiğiniz veya ölmekte olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Belirtiler

Panik ataklar genellikle uyarı yapılmaksızın aniden başlar. Araba sürerken, alışveriş yaparken, uykudayken,tv izlerken vs. Panik ataklarının birçok varyasyonu vardır, ancak belirtiler genellikle birkaç dakika içinde zirveye ulaşır. Panik atak geçtikten sonra yorgun ve yıpranmış hissedebilirsiniz.Panik atak
tipik olarak bu belirtilerin bazılarını içerir:

Kontrol kaybı ya da ölüm korkusu
Klapte çarpıntı
Terleme
Titreme,karın krampları,
Gögüs ağrısı
Mide bulantısı
Baş ağrısı
Baş dönmesi, veya baygınlık

Panik atak belirtileriniz varsa, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım isteyin. Panik atak, oldukça rahatsız edici olsa da, tehlikeli değildir. Ancak panik atakların kendi başına yönetilmesi zordur ve tedavi olmadan kötüleşebilirler.Panik atak veya panik bozukluğu geliştirme riskini artırabilecek faktörler şunları içerir.Aile öyküsü panik atak veya panik bozukluğu,Sevilen birinin ölümü veya ciddi hastalık gibi başlıca hayat stresleri,Cinsel saldırı veya ciddi bir kaza gibi travmatik bir olay ve boşanma .

Tedaviler ve İlaçlar

Çoğu uzman panik bozukluğunun tedavisinde bilişsel ve davranışsal tedavilerin bir kombinasyonunun en iyi tedavi olduğuna katılıyor. Bazı durumlarda ilaçlar da uygun olabilir.Tedavinin ilk kısmı büyük ölçüde bilgilendirici niteliktedir . Herhangi bir panik bozukluğu tedavisine başlamadan önce, kişinin sıkıntı veren semptomların olası diğer nedenlerini ortadan kaldırmak için kapsamlı bir tıbbi muayeneolması gerekir.

Tedavi, panik ataklarınızın şiddetini ve sıklığını azaltmanıza ve günlük yaşamdaki işlevinizi geliştirmesine yardımcı olabilir. Temel tedavi seçenekleri psikoterapi ve ilaçlardır.Konuşma terapisi olarak da adlandırılan psikoterapi, panik atak ve panik bozukluk için etkili bir birinci seçenek tedavi olarak düşünülür. İlaçlar panik atakların yanı sıra depresyon ile ilişkili semptomların azalmasına yardımcı olabilir. Tedavi edilmediğinde, panik bozukluğunun ciddi sonuçları olabilir.

Panik Bozukluğu her 75 kişiden birinin yaşayabileceği ciddi bir durumdur. Genellikle gençler ya da erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkar ve kesin sebepler belirsizken, potansiyel olarak stresli olan önemli yaşam geçişleriyle bağlantılı gibi görünüyor

Son düzenleme:
Bir panik atak ani korku dalgalanmasıdır. Panik ataklar beklenmedik şekilde, bazen uyku sırasında bile ortaya çıkar.Genellikle erken yetişkinlik döneminde gelişen kadınlar, panik bozukluğuna sahip olma konusunda erkeklere oranla iki kat daha fazladır.Ancak panik ataklar tedavi edilebilir ve ne kadar çabuk yardım istersiniz diye o kadar iyi olur. Tedaviyle, panik semptomlarını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir ve yaşamınızın kontrolünü tekrar kazanabilirsiniz.

Korkuya dayalı stres bilinmeyen bir şeyle karşı karşıya kalırken ya da bizi rahatsız eden bir şey olduğunda karşılaşılan ortak bir deneyimdir. Sinir sistemimizin bir parçası, gerçek veya olası bir tehdide tepki verir ve bizi savaşmaya veya kaçmaya hazırlar. Panik, beklenmedikliği ve güçsüzleştirici, hareketsiz yoğunluğu ile karakterize yoğun bir korku dalgasıdır. Bir panik atak tek seferlik bir olay olabilir, ancak birçok kişi tekrar eden bir bölüm yaşar.Panik atak belirtilerinin çoğu fizikseltir ve çoğu kez bu semptomlar o kadar şiddlidir ki insanlar kalp krizi geçirdiğini düşünür.

Birkaç dakika içinde başlayan panik atak, çoğu durumda 15 dakika sürer. Bir saldırının bir saatten fazla sürmesi nadirdir. Atak sonrasında hastalar yıpranır ve uzun süre bitkin olabilirler.Vakalarda psikoterapi, bilişsel davranışçı terapi psikiyatrik ilaçlar bozukluğun tedavisinde yararlıdır. Düzenli bir zaman çizelgesini benimsemek, uykuyu sağlamak, alkollü içeceklerden kaçınmak, uyarıcıları kullanmaktan kaçınmak ve düzenli olarak yemek yemeniz de önerilir.Tedavi, panik atağı hafifletmenin yanı sıra öngörülemeyen kaygıyı önlemeyi ve kaçınma davranışının üstesinden gelmeye yardım ederek faaliyet alanını genişletmeyi amaçlar. Birçok hasta panik ataklarının tamamen kesilmesi ile tedaviye yanıt verirken, büyük bir yüzdesi atak sıklığı ve yoğunluğunda belirgin azalmalar gösterir.

Yıllardır panik atak problemi ile baş etmeye çalışıyorum.Defalarca ilaç tedavisi oldum . Bunun yanın da psikolog yardımı aldım .Bu tedaviler bir nebze işe yaradı.Sorunu tamamiyle atlatamadım. Çünkü yaşadığım şeyler , ortam, ilişki içinde bulunduklarım değişmedikçe tedavi tek başına çözüm olmuyor. Şimdi kendimce panik atak sorunumu kontrol altına almaya çalışıyorum. Beni üzecek ve gericek şeylerden kaçınmaya çalışıyorum.

Geri