Paris Hakkında Bilgi ve Paris Resimleri

  • Konbuyu başlatan PaSikA
PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
paris hakkında fransa paris hakkında bilgi herşey bilgi ile ilgili bilgiler
Musée du Louvre ( Louvre Müzesi ) : Bu devasa bina 1200'lerde
inşa edildi. İlk restorasyonunu 16. yüzyılın ortalarında
gördü ve Kraliyet Binası olarak hizmet vermeye hazır hale geldi.
Daha sonra 1793 yılında müzeye dönüştürüldü.
1980'lerde Mitterand'ın 'Büyük Projeler' kapsamındaki çalışmaları sırasında müzeye 21 m yüksekliğinde bir cam piramit eklenmiştir. Başlangıçta hata olarak görülen bu ekleme daha sonra birçok ödül almıştır. Her gün binlerce insan ziyaret etmektedir.
Müzede tablolar, heykeller, antikalarla birlikte Mona Lisa, Venus De Milo ve Winged Victory gibi ünlü eserler de görülebilir.
Centre Georges Pompidou : Centre Georges modern sanatın örneklerine ev sahipliği yapar. Burası Paris'in en fazla ilgi çeken ve de ziyaret edilen yerlerindedir. Bir kütüphane olarak da iş görmektedir. Burada 2000'in üzerinde periyodik yayına ulaşabilirsiniz. Buna İngilizce gazeteler ve dünyanın çeşitli yerlerinde çıkan magazinler de dahildir. Eğer binadan sıkılırsanız çevresindeki dükkanlar ilginizi çekebilir.
Notre Dame : Victor Hugo'nun ünlü eseri Notre Dame'ın Kamburu'ndan hatırladığımız bu Katedral gotik mimari özellikleri taşımaktadır. 1163 yılında inşa edilmeye başlanmış ve 1345 yılında bitirilmiştir. Notre Dame Katedrali 6000'in üzerinde kişiyi barındırabilecek niteliktedir. Birbirinden farklı şekilde dizayn edilmiş üç kapıya sahiptir ve bu kapılardaki mimari güzellik de ziyaretçilerin dikkatini üzerine çekmektedir. Katedralin içinde çok büyük bir kilise orgu vardır. Katedral kasvetli havasıyla olsa da görülmeye değer.
Kulelerinden Paris'i izlemek de ayrı bir zevktir.
Sainte Chapelle : Sainte Chapelle adını kendini dizayn eden mimardan almıştır. 1242 yılında inşa edilmeye başlanmış ve de 1247 yılında bitirilmiştir. Buranın yapılmasını Kral 9. Louis istemiştir. Geçen zaman içinde restore edilmesine rağmen hala eski çekiciliğini korumaktadır. Güvenliği de dikkate şayandır. Tıpkı bir havalimanı gibi sıkı korunmaktadır. Giriş ücretlidir. Eminiz gezdikten sonra verdiğiniz ücrete değdiğini göreceksiniz.
Musée d'Orsay : Müze 1900 yılında inşa edilmiş, şu andaki haline ise 1986 yılında kavuşmuştur. 1848 - 1914 yılları arasında yaşayan impressyonist ve postimpresyonist sanatçıların eserlerine ev sahipliği eder.
Müzede tabloların yanısıra heykelleri de bulabilirsiniz ki bu müzede
Auguste Rodin ve Camille Claudel gibi ünlü heykeltraşların eserleri de sergilenir. Ayrıca bahçesindeki heykeller de görülmeye değerdir.

Eiffel Kulesi : Paris'e gelip de Eiffel Kulesi'ni görmeden gitmek tabii ki olmaz. Kule adını tasarımcısı Gustave Eiffel'den almıştır. Fransız İhtilali'nin bir sembolü olmuştur. Yüksekliği 320 m ( 1050 fit ) olan kule 1930'a kadar
( Chrysler binası inşa edilinceye dek ) dünyanın en yüksek binası niteliğindeydi.
Kulenin en tepesine çıkıp manazarayı izleyebilir ya da bir cafeye oturup kahvenizi yudumlayabilirsiniz.
Avenue des Champs - Elysées : Burası ( yüksek fiyatlarda olmasına rağmen ) iyi yemek yiyebileceğiniz yerlerden biridir. Burada fast-food restoranları , araba galerileri , ve sinemaları bulabilirsiniz. Burası daha çok insanların akşamüstü yürümak için geldiği yerlerdendir.
Cimetiére du Pére Lachaise : Burası dünyanın en çok ziyaret edilen mezarlığıdır!! Moliére , Apollinaire , Oscar Wilde , Balzac , Marcel Proust ve Gertrude Stein gibi yazarların ; David , Delacroix , Pissarro , Seurat ve Modigliani gibi artistlerin ; Sarah Bernhardt , Simone Signoret ve Yves Montand gibi aktörlerin , şarkıcı Edith Piaf'ın ve dansçı Isadora Duncan'ın mezarları buradadır. Ancak en çok ziyaret edilen mezar 'The Doors' gurubunun 1971 yılında ölen solisti Jim Morrison'ın mezarıdır.
Place des Vosges : Burası Kral 4.Henri'nin 1605 yılında yaptığı planın bir parçası olarak inşa edilmiştir. Kral bölgeyi Paris'in en güzel yerlerinden biri yapmak için işe girişmiş ve 36 tane birbirinin aynısı ve birbirine bitişik ev inşa ettirmiştir. Evlerdeki mimari ilgi çekicidir : geniş pencereleri , dik çatıları , ilginç kaplamalı duvarları...Bu evlerden altı numaralı olanında 1832 - 1848 yılları arasında Victor Hugo yaşamıştır. Burası şu anda müzeye dönüştürülmüştür. Şu anda bu çevrede pahalı galeriler , dükkanlar , kafeler ve kahvelerini yudumlayan insanlarla dolmuştur.
Catacombes : 1785 yılında Paris'te artan mezarlıklar nedeniyle şehirde hijyen problemi doğmuştu. Bu problemi çözmek için ölülerin cesetlerinin özel inşa edilmiş yapılarda , tüneller içinde tutulması planlanmıştı. Böylece şehir tekrar eski temizliğine ve sağlığına kavuşacaktı. Bu amaçla inşa edilen yerlerden biri de Catacombes'tir. Catacombes yerin 20 m ( 65 fit ) altına inşa edilmiştir. Buradaki tünellerde yürürken duvarlarda kemiklere rastlayabilirsiniz. Ayrıca bu tüneller İkinci Dünya Savaşı sırasında da askeri amaçlı olarak kullanılmıştır.

MACERA ARAYANLARA
ILE de FRANCE : Burası 12. yüzyılda Fransız krallığının doğduğu yerdir. Bölgeye turistler tarafından adeta akın edilmektedir. Bölgede büyük bir eğlence merkezi olan Euro Disney bulunur. Bölgede ayrıca birçok tarihi mekan da bulunmaktadır. Buradaki 'Chateau de Versailles' Fransa'nın en ünlü ve en muhteşem yeridir. Buradaki eşsiz binaları ve muhteşem şatoyu görünce küçük dilinizi yutacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu yapılar 1600'lerin ortalarında 14.Louis tarafından inşa edilmiştir. Ayrıca 'Hall of Mirrors'ı da görmeden geçmeyin. Buradaki muhteşem hazinelerin hepsi kraliyet ailesine aittir. Bu hazinelerden emin olun gözleriniz kamaşacak.
Canal Saint Martin : Bu kanal Right Bank'ın kuzeydoğu bölgeleri arasında akar.
Yaklaşık 5 km ( 3 mil ) uzunluğundadır. Romantik geziler için çok idealdir ve
kanalın iki yakasını birbirine bağlayan köprüler kesinlikle görülmeye değer.

Egouts de Paris : Burayı ziyaret etmek isterseniz yerin altına inmeniz gerekecek. Çünkü burası yerin tamı tamına 480 m altına inşa edilmiş bir müzedir. Eğer ben yerin altına iner
ve bu farklı kanalizasyon müzeyi gezerim diyorsanız, işte fırsat.


ULAŞIM

Paris'te iki tane havalimanı vardır :
Paris'in 16 km ( 10 mil ) güneyindeki Aéroport d'Orly ve 27 km
( 17 mil ) uzaklıktaki Aéroport Charles de Gaulle'dır.
Paris'te uçuşlar düzenli olarak yapılır; ancak kısa mesafelerde
uçak yerine yüksek hızlı TGV tren sisteminin kullanılması daha mantıklıdır. Eğer uçak bulma konusunda endişeleniyorsanız
"De Gaulle" Havalimanı'nında şansınız çok daha yüksektir.
Paris'te Fransa ve Avrupa'daki diğer yönlerde hizmet veren altı büyük tren istasyonu vardır.
Bunlarda en fazla ilgi gören hat Channel Tunnel - Londra hattıdır. Ayrıca Paris - Amsterdam
ve Paris - Brüksel hatlarında görev yapan TGV trenleri de mevcuttur. Euroline otobüsleri de Paris ile diğer Avrupa başkentleri arasında seferler düzenler. Ayrıca İrlanda - Fransa hattında görev yapan feribotlar da mevcuttur.
PARİS ÇEVRESİNE ULAŞIM
Paris dünyadaki en iyi toplu taşıma sistemlerinden birine sahiptir. Havalimanlarında şehir merkezine gitmek için birçok olanak mevcuttur: Halk otobüsleri, özel otobüsler ve taksiler.
Paris'teki metro sisteminin sizi tatmin edeceğinden emin olabilirsiniz. Şehrin neresinde olursanız olun metro sistemiyle şehrin istediğiniz yerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca normal otobüsler de mevcuttur ancak onların çalışma saatleri size uymayabilir.

Kendi arabanızla Paris'te boşuna zaman öldürmektense toplu taşıma araçlarını kullanarak daha fazla zaman kazanabilirsiniz. Bu şehirde bisikletle yola çıkmayın, sizi pek hoş karşılamayabilirler.

NEREDE KALINIR?
Castex : Ailece kalabileceğiniz bir otel. Servisi güzel.
Adres : 5 rue Castex , 4e Tel : 01.42.72.31.52
Hotel du Dragon : Otel yer açısından çok iyi. Servisi güzel.
Adres : 36 rue du Dragon , 6e Tel : 01.45.48.51.05
Henri IV : Çok güzel bir yerde uygun fiyatta bir otel.
Önceden rezervasyon yaptırın.
Adres : 25 place Dauphine , 1e Tel : 01.43.54.44.53
Marignan : Şehirde fiyat açısından en uygun otellerden.
Yalnız yazın bir ay önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.
Adres :13 rue du Sommerard , 5e Tel : 01.43.25.31.03
Nouvelle France : Gece hayatına yakın ve fiyat açısından da uygun.
Adres : 31 rue Keller , 11e Tel : 01.47.00.40.74


NEREDE, NE YENİR?
Jules Verne: Eyfel Kulesinin tepesinde muhteşem bir restoran ve muhteşem bir menü
Adres: Eiffel Tower, 2nd floor, Paris 75007
.

Le Baron Rouge Bar : Kalabalık ve popüler bir mekan.
Fiyatları uygun. Peynirini ve de şarabını tatmanızı öneririz.
Adres: 1 rue Theophile-Roussel ,12e.
Le Depanneur : Popüler, eğlencesi bol ve tüm gece açık bir bar. Place Blance ve Moulin Rouge'ın hemen aşağısında.
Adres: 27 rue Fontaine, 9e.
Les Deux Magots : Hem bir kafe hem de bir bar.
Turistlerin yoğun olduğu yerlerden biri.
Adres: 170 bd St-Germain, 6e
Café de I'Industrie : İlginç tasarımıyla dikkate değer yerlerden.
Daha çok gençlerin takıldığı bir yer.
Adres: Rue Sedaine ve Rue St-Sabin'in köşesi, 11e.
Les Bains : En çılgın eğlencelerin yaşandığı yerlerden biri. İçinde Türk Hamamı bile var. Yalnız girerken kapıdaki görevliler sorun çıkarabilir. Bu yüzden yalnız olarak içeriye alınmayabilirsiniz.
Adres: 7 rue du Bourg-l'Abbe , 3e.
Café Mouffetard : Uygun fiyatlarda geleneksel Fransız ortamında iyi yemekler için ideal.
Adres: 116 rue Mouffetard ,5e.
Chartier : İyi fiyatlarda geleneksel Fransız yemeklerinin sunulduğu bir yer.
Adres: 7 rue du Faubourg-Montmartre
Chez Justine : Yine geleneksel bir yer . Fiyatlar da uygun.
Adres: 96 rue Oberkampf
Goldenburg's : En iyi restoranlardan .Aradığınızı bulacağınızdan emin olabilirsiniz.
Adres: 7 rue des Rosiers , 4e
Le Temp des Cerises : Ucuz bir restoran. Dizaynı da güzel. Gitmeye değer bir yer.
Adres: 18-20 rue de la Butte-aux-Cailles , 13e


PARİS ALIŞVERİŞ VE EĞLENCE
ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ
The rue d'Alésia : Ünlü markaları bulabileceğiniz bir yer ;ancak fiyatlar yüksek.
Adres : Alésia , avenue du Maine side
Quai des Marques : 700 m2 alanda Ventilo, Manfield , Weston , Rodier...gibi markaları bulabileceğiniz bir yer.
Adres : 8, quai du Chatelier ,93450 L'lle Saint-Denis Tel : 01.42.43.70.20
Usines Center : Ercuis , Allibert , Kenzo , Esprit ... gibi markaları bulabileceğiniz bir merkez.
Adres : 395 avenue du Général Leclerc-95130 Franconville Tel : 01.34.13.93.74
Le Louvre des Antiquaires : Antika eşya bulabileceğiniz bir yer.
Adres : 2, place du Palais Royal , 75001 Tel : 01.42.97.27.10
Virgin Megastore : Son çıkan albüm ve kitapları bulabilirsiniz.
Adres : 52-60, Champs-Elysées,75008


ALTERNATİF ETKİNLİKLER
Alternatif turlar, ve etkinlikler...Paris'te her şey mümkün.
Haftalık yayınlanan "Pariscope" veya "L'Officiel des Spectacles" dergilerinden birini almanız da bu konuda size yardımcı olabilir. Alternatif bir şeyler peşindeyseniz bu dergilerdeki cyclisme ( bisiklet ) ve escalade ( tırmanış ) bölümlerini kontrol edin.
Paris'te ayrıca paraşütle atlama, kano gezintileri ve yarışları, squash, tenis, yüzme ve diğer aktiviteleri de bulabilirsiniz. Bu tip sportif etkinlikler için ekipman kiralama konusunda hiç zorluk çekmezsiniz; çünkü kiralatan birçok dükkan mevcut.

 
MEÇHUL

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Cevap: Paris Hakkında Bilgi ve Paris Resimleri

offf çokk mükkemmel bir yer yhaaaa teşşekkürlerr bizlerle paylaştığın içinn co adminimmm:)emeğine sağlıkkk
 
B

beyza kader

Forum Okuru
paris kulesinin resmini ve 30-31 satırlık bir yazı varmı per
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
PaSikA Dünyadan ülke ve şehir tanıtımları 0
PaSikA Dünyadan ülke ve şehir tanıtımları 0
PaSikA Dünyadan ülke ve şehir tanıtımları 0
PaSikA Dünyadan ülke ve şehir tanıtımları 0
PaSikA Dünyadan ülke ve şehir tanıtımları 0
PaSikA Dünyadan ülke ve şehir tanıtımları 1
PaSikA Dünyadan ülke ve şehir tanıtımları 2
PaSikA Dünyadan ülke ve şehir tanıtımları 1

Üst