Peter Pan Sendromunu Hiç Duydunuz mu Melekler ?

T

TİTAN

Forum Okuru
Peter Pan Sendromunu Hiç Duydunuz mu Melekler ?
peter pan sendromu

peter pan sendromu nedir

Ben bu rahatsızlığı biliyordum melekler, ancak adının peter pan sendromu olduğunu hiç duymamıştım. Bu yazımızda büyük oldukları halde kendilerini çocuk gibi hisseden ve öyle davranan bireylerde görülen bir davranış bozukluğu olan peter pan sendromu hakkında bilgiler vereceğiz sizlere...

peter_pan_sendromu-af.jpg

Peter Pan sendromu, olgun oldukları halde çocukmuş gibi davranan bireylerde görülen davranış bozukluklarıdır. Büyümeyi reddeden öykü ve film kahramanı Peter Pan’dan hareketle 1980′li yıllarda Peter Pan Sendromu olarak adlandırılmıştır. Bu durum , şu anda aslında ne bir psikolojik bozukluk , ne de bir hastalık konumunda… Tıp literatürüne geçmemiş olup annelerine bağlı erkeklere has olarak görülse de her cinsiyetten insan bu sendromun mağduru olabilir. Özellikle de batı toplumlarında duygusal olarak olgunlaşamayan , bir türlü büyüyemeyen , yetişkinlere özgü sorumlulukları alamayan,40 lı yaşlara gelirken hatta geçtikten sonra bile çocuk gibi giyinmekte ısrar edenlerin sayısının gittikçe artıyor olması , bu yönde bir çalışmayı beraberinde getirebilir.

Hayatla yüzleşmekten, sorumluluk almaktan korktukları gibi toplumdan da kendilerini soyutlarlar. Çocukluk hali, çoğu zaman eğlenceli olsa da hayatlarını sorgulamaya başlayıp önemli kararlar vermeleri gerektiğinde kendilerini kararsız, yalnız hissederler.

Temel etkileri irade zayıflığı, görünüşüne aşırı özen gösterme, kendine güvensizlik… Genelde yalnızlıktan korktukları için gereksinimlerini karşılar görünen insanlarla çevrelenirler. Çok fazla sevgili yada eş değiştirirler seçimleri olabildiğince genç olanlar lehine olur. Eleştiriye karşı son derece tahammülsüzdürler.

Geri