Peygamberimizin ev halkına davranışı!!!

*LavinyA*

Yeni Üye
Üye
Peygamberimizin ev halkına davranışı!!!
peygamberimizin merhameti ile ilgili hikayeler peygamberimizin merhameti ile ilgili şiirler merhametiyle şiir şiir peygamber efendimizin şiirler
Hz. Enes, Resûlullah’ı (a.s) ailesine karşı insanların en şefkatlisi olarak tavsif eder. Der ki “Aileasine karşı Hz. Peygamber’den (s.a.v) daha şefkatli hiç kimseyi görmedim. Oğlu İbrahim’in Medine’nin bir kenarında oturan sütannesi vardı. Sütannenin kocası bir demirci idi. Beraberinde biz de olduğumuz halde Hz. Peygamber (a.s) oraya (çocuğu sık sık görmeye) giderdi. Varınca demircinin dumanlandırılmış evine girer, çocuğu kucaklar öper, koklar, bir müddet sonra dönerdi.

Torunları Hasan’ı (veya Hüseynî) öperken Hz. Peygamber (a.s)’ i gören Akra İbn Habis bunu yadırgayarak: “Benim on çocuğum var hiçbirini de öpmedim” der. Hz. Peygamber (a.s) ona yönelerek şu cevabı verir: “Şefkatli olmayana merhamet edilmez.”

Saib İbn Yezid’in rivayetinde ise, “Halka merhamet ve şefkat göstermeyene Allah rahmet etmez,” demiştir. Keza İbn Mace’nin tahricinde “Çocuklarınızı öper misiniz? diye soran bedevilerin Resûlullah’tan (s.a.v) “evet” cevabı alınca: “Fakat biz, Allah’a and olsun öpmeyiz” demeleri üzerine de Hz. Peygamber (a.s): “Allah kalplerinizden merhameti çıkardı ise ben ne yapabilirim” demiştir.

Kucaklamak ve Öpmek

Çocuklara karşı duyulan sevgiyi ifade etmenin en iyi yollarından biri onların kucaklanıp öpülmesidir. Bu sebeple Hz. Peygamber’in (s.a.v) reyhana teşbih edip kokusu cennetin kokusundandır dediği çocukları kucaklayıp öptüğüne dair misaller çoktur.

İbnu Ömer’in (r.a) rivayetinde Resûlullah’ın (s.a.v) dünyadaki iki reyhanım dediği Hasan (r.a) ve Hüseyin’i (r.a) Enes’in (r.a bildirdiğine göre sık sık çağırtıp onları koklar ve bağrına basardı.

Keza Hz. Peygamber (a.s)’in kızı Fatıma’yı öptüğü rivayetlerde belirtilmektedir. Fatıma’yı bazı rivayetlerde umumiyetle başının tepesinden öptüğü belirtilirse de Hz. Ebûbekir’in kızı Âişe’yi yanağından öptüğüne dair rivayetin varlığı kız çocuklarının sadece alın veya tepeden öpüleceğine dair bir teamülün olmadığını gösterir.

Öpmeyi: “Sevgi öpmesi, merhamet öpmesi, şefkat öpmesi, hürmet öpmesi, şehvet öpmesi diye beş kısma ayrılan İslâm âlimleri Allah rızasıyla olduğu takdirde hepsinin ibadet sayılacağını ifade etmiş, çocukların öpülmesini de “rahmet” olarak değerlendirecek bunu bilhassa şehvanî olan öpmelerden tamamen ayırmıştır.

Sevgide Aleniyet

Verdiğimiz misallerde görüldüğü gibi çocukları seven Hz. Peygamber (a.s) sevgisini fiileriyle izhar ettiği gibi bizzat sözleriyle de alenen ifade etmiştir. Pek çok rivayet Hz. Hasan ve Hüseyin’i kucaklayıp öptükten sonra: “Ya rabbi ben bunu (veya bu ikisini) seviyorum, sen de sev” dediğini teyid etmektedir.

menzil.netten alıntıdır..

Cevap: Peygamberimizin ev halkına davranışı!!!

cok güzel bir paylasimdi canim. tsk

Geri