Pişmiş yemek buzlukta saklanır mı pratik bilgiler

• Konbuyu başlatan LaViNYaM
LaViNYaM

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Pişmiş yemek buzlukta saklanır mı pişmiş yemek buzluğa konur mu buzlukta pişmiş yemek saklamak ve daha fazlası Melekler FORUM'da.

BUZLUKTA PİŞMİŞ YEMEK SAKLAMA KOŞULLARI

Pratik mutfak bilgileri hayatımızı kolaylaştırıcı ve bilmemiz bilmiyorsak mutlaka öğrenmemiz gereken şeylerden. Çünkü özellikle biz bayanlar günümüzün çoğunluğu mutfakta geçtiği için bu pratik bilgilerle gerçek anlamda hayatımızı kolaylaştırıp diğer işlerimize daha çok zaman ayırmamızı sağlayacaktır. En çok işinize yarayacak şeyler malum yiyeceklerle ilgili olanları. Yiyecekleri saklama koşulları buzdolabında muhafaza etme gibi işlemler işinizi kolaylaştıran öğrenmeniz gereken detaylardan. Özellikle çalışan ev hanımları için oldukça pratik olacak bilgiler vereceğiz. Ben de zamanında pişirdiğim yemekleri mecburen buzdolabında saklıyordum ertesi güne tadı değişmese bile iki gün aynı yemeği yemek çocukların ve eşimin hoşuna gitmiyordu ama artık buzlukta saklama imkanını öğrendim ve rahat ettim. Özellikle nohut fasulye gibi besinleri haşlayıp atınca da sonrasında çıkarıp direkt olarak yemeğini pişirmek oldukça pratik ve zaman kazandırıyor. Bir kerede birkaç yemeklik fasulye nohut barbunya gibi yiyecekleri haşlayıp hem ocak gazından tasarruf hem zamanınızdan tasarruf oluyor hanımlar. Aynı şekilde pişen yemekleri de buzlukta saklama koşulları ve nasıl saklanacağına dair bilgiler paylaşacağım.

buzlukta-yemekleri-saklamak-jpg.86684 Pişmiş yemek buzlukta saklanır mı pratik bilgiler Melekler Mekanı Forum

PİŞMİŞ YEMEKLERİN BUZLUKTA SAKLANMASI SAĞLIKLI MI?

İllaki pişirdiğiniz yemekler ertesi güne kalıyordur. Peki genelde ne yapıyoruz? Bir kaba alıp buzdolabına alıyoruz yarın tüketmek için. Çünkü ertesi gün tüketilmezse tadı değişiyor ve bir sonraki gün ise bozulma ihtimali olabiliyor özellikle içinde et türü yemekler çabuk bozulabiliyor. Buzdolabına kaldırdığınız yemeği ertesi gün tüketmek istemiyorsanız buzlukta saklayabilirsiniz. İstediğiniz zaman da çıkarıp tüketebilirsiniz. Örneğin bu ay içinde ben fırına lahmacun içi verdim çok fazla miktar lahmacun çıktı dışarıda kalsa bozulur dolapta bile sınırlı gün dayanabilir. Poşetlere böldüm attım ve arada çıkarıp ısıtıp yemek ne kadar güzel oluyor. Özellikle ikizlerim lahmacun hastası ve bu şekil fazla yaptırıp buzluğa atıp arada çıkarınca sevdikleri lahmacuna hasret kalmamış oluyorlar. Yine pilavınızı sonraki güne kaldıysa kesinlikle yemek istemiyorsunuz tadı değişiyor bunun için buzluğa atmayı deneyebilirsiniz. Attığınız pilavı yayla çorbası için de kullanabilirsiniz. Ben pilavı genelde artmasın diye az yaparım çünkü gerçekten ertesi güne kalmasını hiç istemiyorum. Mutfak pratik bilgilerinden pratik buzdolabı temizliği hakkında bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

yemekleri-buzlukta-saklama-kosullari-jpg.86685 Pişmiş yemek buzlukta saklanır mı pratik bilgiler Melekler Mekanı Forum

BUZLUKTA HANGİ YEMEKLER SAKLANABİLİR?

Şimdi buzlukta saklayabildiğimiz yemekleri normalde 3 aya kadar dayanma süresi var ama içerinde pişirme aşamasında baharat gibi şeyler koyduğunuzda bunlar biraz daha süresini azaltır. Onun için siz buzlukta sakladığınız yemeğin üzerine tarih atarak 1-2 haftada tüketmeye çalışın. Daha önce de dediğim gibi çiğ saklamak daha sağlıklı aslında fasulye nohut tarzı ya da taze fasulye taze sebzeler ama pişirip artan yemekleriniz de olursa buzlukta saklayabilirsiniz. Örneğin et. Kurbanda kesilen etlerden yakın çevreden bütün donmuş parça et gelmişti ben onları çözdürüp kuşbaşı doğrayıp hepsini önce biraz haşladım ve poşetlere ya da saklama kaplarına böldüm. Bu şekilde yemeklere koyacağım kadarını çıkarıp yemeğe ekliyorum zamandan da tasarruf etmiş oluyorum. Tabii aynı şekilde dediğim gibi etler ve baharatlı yemekler çok fazla dayanmaz o yüzden hızlı bir sürede tüketmek doğru olacaktır. Hanımlar en azından yemeklerin bozulup çöpe gitme ihtimalini azaltırsınız israf etmemiş olursunuz. Aşağıdaki videoda pilav ve çorbayı saklama şeklini anlatıyor izleyebilirsiniz.

Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
ESDE Mutfak İçin Pratik Bilgiler 2
PaSikA Mutfak İçin Pratik Bilgiler 1
PaSikA Mutfak İçin Pratik Bilgiler 3
PaSikA Mutfak İçin Pratik Bilgiler 0
PaSikA Mutfak İçin Pratik Bilgiler 0