PS1'den PS3'e PlayStation Evrimi

PS1'den PS3'e PlayStation Evrimi
ps3 çeşitleri


Mart 2007'de, son sürümü olan PS3'ün Türkiye'de satışa sunulacağı PlayStation'ın serüveni, 17 yıl önceki araştırma geliştirme çalışması ile başladı.

PlayStation efsanesi 1990 yılında Sony’nin “System G” TV yayın grafiği projesinden doğan PlayStation Ar-Ge projesini resmen uygulamaya başlamasıyla doğdu. Ken Kutaragi’nin başkanlığındaki ekip, 1993 yılında PlayStation AR-GE projesini tamamladı ve Sony Computer Entertainment kuruldu. İlk PlayStation 1994 yılının Aralık ayında Japonya’da piyasaya sunuldu ve 6 ay içerisinde 1 milyon adet satıldı.
1995 yılının Eylül ayında PlayStation, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da satışa sunuldu. PlayStation A.B.D.’de ilk 2 gün içinde 100,000’den fazla sattı ve 45,000 dolarlık ciroya ulaştı. 1995 yılında Namco'nun Tekken isimli oyunu satış sayısı 1 milyonu geçen ilk oyun oldu. SCEE(Sony Computer Entertainment Europe) PlayStation Platinum yazılım serisinin (Üzerinde eklemeler yapılan çok daha düşük fiyatla piyasaya sürülenbeğenilmiş oyunlar) piyasaya çıkarıldığını duyurdu. Square’in Final Fantasy VII oyunu Japonya’da 3.5 milyondan fazla sattı. 1997 yılında, PlayStation UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğu için 10 milyon Sterlin tutarında Futbol anlaşması imzaladı. 1998 yılının Mart ayında Japonya’da ilk günde, üç milyondan fazla Tekken 3 perakende satış için sevk edildi. Tam bir yıl sonra Sony Computer Entertainment, PlayStation’un yeni konsolunun tasarımına ilişkin araştırma ve geliştirme projesini tamamladığını duyurdu.
SCEI, yeni jenerasyon PlayStation sisteminin, Sony Computer Entertainment şirketinin dijital AV teknolojisi ile yeni bilgisayar teknolojisinin entegrasyonu yoluyla “oyunların ötesinde yeni bir eğlence formu” yaratma misyonunun önemli bir parçası olduğunu ifade etti. 2 Mart 1999’da SCEI bir sonraki PlayStation jenerasyonunda kullanılmak amacıyla Toshiba Corp. ile birlikte ortak olarak 128-bit CPU (“EE” veya “Emotion Engine”) geliştirdiğini açıkladı. Sony Computer Entertainment, gelecek PlayStation jenerasyonu için, önde gelen PC tabanlı grafik hızlandırıcıların 20 kat hızlı olan 2,560 bit genişliğinde bir veri yolu içeren büyük ölçüde paralel çalışan bir motoru kapsayan bir Grafik Sentezleyici geliştirdiğini açıkladı. Bunların yanısıra gelecek PlayStation jenerasyonu için, LSI Logic Corporation ile birlikte I/O İşlemcisi geliştirildi. Bu işlemcinin eklenmesiyle halen mevcut PlayStation’da geriye dönük %100 uyumluluk elde edilmiştir. Buna ek olarak, bu yeni I/O İşlemci, dijital bağlantı ile ilgili yeni standartlar olan IEEE 1394 ve Universal Serial Bus (USB) bağlantılarını desteklemektedir.
Yeni jenerasyon konsol PlayStation 2, 4 Mart 2000’de Tokyo’da satışa sunuldu ve bir aydan kısa bir sürede 1.4 milyondan fazla PlayStation 2 konsol satışı yapıldı. SCE Inc. 2000 yılı kış aylarında Japon pazarına bir Hard Disk Sürücü Ünitesi (HDD) sunmayı planladığını, bu ünitede geniş bantlı ağ alt yapısına bağlantı için yüksek hızlı bir ara yüzey ve büyük kapasiteli bir sabit disk yer alacağını bildirdi. Disney Interactive, Sony Computer Entertainment America (SCEA) ve Sony Computer Entertainment Europe (SCEE), 16 Mayıs 2001 tarihinde söz konusu şirketlerin, aşağıda belirtilen ve yakında gösterime girecek olan beş film baz alınarak video oyunları geliştireceği ve yayınlayacağı tek yetkili ve çok ürünlü bir anlaşma imzaladıklarını açıkladılar: The Walt Disney Company: Disney’s Atlantis: The Lost Empire, Disney/Pixar’s Monsters, Inc., Disney’s Lilo and Stitch, Disney’s Treasure Planet, and Disney’s Peter Pan: Return to Neverland.
26 Temmuz 2001 tarihinde SCEI dünya genelinde toplam donanım satışlarını açıkladı, buna göre dünya genelinde PlayStation 2 konsol satışı 15 milyona, PS one konsol satışı ise 85 milyona ulaştı. PlayStation 2 geniş bant devrimi 6 Aralık 2001’de, Telewest Broadband’ın özel bir PlayStation 2 geniş bant ağının denemelerine başlamasıyla bir adım daha yakınlaştı. Bu hizmet çok oyunculu oyun oynama, oyun demolarının ve diğer içeriklerini indirme ve ayrıca çeşitli haberlere ve incelemelere ulaşma konusunda PlayStation 2 sahiplerinin bugüne kadar tatmadıkları bir zevkle plug-and-play (tak ve oyna) deneyimi yaşattı.
İlk olarak 2005 yılının Eylül ayında piyasaya sunulan PlayStation Portable, kullanıcıların yüksek kaliteli, tam hareketli video ve hi-fi stereo ses niteliklerine sahip 3D oyunların keyfini çıkartmasını sağlayan yeni bir portatif eğlence sistemi olarak üretildi. PlayStation 2’nin grafik becerilerini ceplere taşıyan PlayStation Portable, 16.9inç oranında ekran ve yüksek çözünürlüklü TFT gösterim özellikleriyle donatılarak, mobil oyun deneyimine görsel zenginliği de katarak yakaladığı yenilikçiliğiyle beğeni topladı. Aynı zamanda depolama ortamı olarak yeni geliştirilen sıkıştırılmış ancak yüksek kapasiteli (1.8GB) optik disk, Universal Media Disc (UMD) ile uyumlu çalışan PSP, kullanıcılara Memory Stick Duo, USB 2.0, IR yuva ve kablosuz LAN dahil olmak üzere geniş aksesuar, donatı ve bağlanabilirlik seçenekleri sunuyor.
 
Üst