Rabia Kazan Hayatı Hakkında Bilgi

T

TİTAN

Forum Okuru
Rabia Kazan Hayatı Hakkında Bilgi
rabia kazan
rabia kazan kimdir
rabia kazan hayatı

Bir dönem ünlü suikastçi Mehmet Ali Ağca'nın nişanlısı olarak adını duyuran Rabia Kazan hakkında elimizde olan bilgiler şöyle melekler...

rabia_kazan-cd.jpg

1976 Malatya doğumlu. Sıkıntılı bir çocukluk yaşamız. Sonradan tanıdığı bir cemaatten edindiği bilgilerle örtünüp kendini dini bir hayata veren bir anne ile içki içen bir babanın rutşinleşmiş günlük kavgalarının içinde büyümüş. Bir dönem Ağca'yla nişanlandı. Ağca’yla nişanı attıktan sonra İtalyan bir hukukçuyla evlenen Kazan, ABD’ye gitti. Birleşmiş Milletler’de çalışan Kazan, 2007 yılında ‘Tahran’ın Melekleri’ adlı ilk kitabını yayınladı. Bu kitabında İran’daki kadınların yaşadıklarını anlatan Kazan, sonrasında da tesettürünü attı, başını açtı.

Rabia Kazan bir röportajında türban ile ilgili şöyle bir açıklama yaptı; “Başımı açmaya 2 yıl önce karar verdim ama tepkiden korktum. Başörtüsü ağırlılık, sorumluluk ve dikkat demek. Gülerken bile düşünmesi gerekiyor insanın. Bu sorumluluğu daha fazla taşımak istemedim.” şeklinde yaptığı açıklama ile dikkatleri üzerine çeken Rabia Kazan çıkarttığı kitaplarla da gündemde…

Rabia Kazan, “Yabancı marka giymeyen ülkücü bir kızdım şimdi bir dünya insanı olma yolundayım” şeklinde yaptı açıklamaların yanı sıra türban ile ilgili ise Ben mutasıp bir annenin kızıyım. Bilinçli değil sadece annemin isteği ve baskısı neticesinde kapandım. Bazen gizli gizli açıyordum. Daha sonra Kur’an’ı inceledim. Kur’an’da büyük günahlar yazıyor; adam öldürmek, zina yapmak, haram yemek, hırsızlık yapmak… Bunlardan açıkça bahsediliyor. Başörtüsü ve saç için ise açık bir ayet görmedim. Başörtüsü takmamanın Tanrı için büyük bir günah olmadığını düşündüm ve başımı açmaya karar verdim. Bununla beraber altını çizmek istiyorum, dinin kurallarını tam olarak yerine getirmek isteyenlere çok saygı duyuyorum. Çünkü onlar, bir Müslüman olarak İslam’ın büyük, küçük tüm detaylarını yerine getirmek istiyorlar. Bu insanlara büyük saygı duyuyorum. Ben türbana da, türbansızlığa da özgürlük istiyorum. Gerçekten demokrasi adına konuşuyorsak her ikisi için de özgürlük olmalıdır dedi.

Geri