Radyoaktif iyot tedavisi ve sonrası..

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Radyoaktif iyot tedavisi ve sonrası..
radyoaktif iyot radyoaktif iyot tedavisi atom tedavisi sonrası iyod
Hastane odasında neler yapmalısınız?
Özellikle verilen radyoiyodu etrafa bulaştırmamaya özen göstermelisiniz. Daha önce de belirtildiği gibi radyoiyot en fazla idrar yolu ile, az bir kısmı ise dışkı ve terle atılır.
• Bu nedenle mümkün olduğu kadar bol su veya limonata içmelisiniz ve sık sık tuvalete çıkmalısınız.
• Tuvaletinizi yaptıktan sonra temizlik için su ve tuvalet kağıdı kullanınız.
• Tuvaletten sonra sifonu iki kez çekiniz.
• Ellerinize idrar bulaştırmamaya özen gösteriniz.
• Tuvaletten sonra ellerinizi bol su ile yıkayınız ve kağıt havlu ile kurulayınız.
• Yüzünüzü yıkadıktan sonra kağıt havlu ile kurulayınız.

• Bulaşmaya karşılık hergün iç çamaşırlarınızı değiştiriniz ve ayrı bir torbada saklayınız.
• Banyo yapabilirsiniz.
• Yemek ve içecek için kullandığınız çatal ve tabak gibi eşyalarınızı kullandıktan sonra hastane odanızdaki çöpe atmalısınız.
• Hastane odasında kullandığınız televizyon, cep telefonu, bilgisayar.... gibi aletleri bulaştırmamaya çalışınız
radyoaktif_iyot_tedavisi.png

Taburcu olmadan önce neler yapmalısınız?

• Taburcu olmadan birkaç saat önce banyo yapınız ve tüm çamaşırlarınızı değiştirerek banyo havlusu ile birlikte ayrı bir torbada toplayınız.
• Bu çamaşırları atmayınız, 10 gün sonra normal çamaşırlarla birlikte yıkayabilirsiniz.
• Taburcu olduğunuz gün veya iki gün sonra tüm vücut sintigrafisi çekilmesi için temiz iç çamaşırı ve giysiler ile verilen randevuda Nükleer Tıp Bölümü’ne gidiniz.

Taburcu olduktan sonra ilk hafta nelere dikkat etmelisiniz?

Çevrenin ve diğer aile bireylerinin gereksiz yere radyasyona maruz kalmaması için taburcu olduktan sonra bir hafta daha aşağıdaki kurallara uymanız gerekir.
Unutmayın; çevrenize olan radyasyonun etkisi mesafe uzadıkça ve süre kısaldıkça azalır, mesafe kısaldıkça ve süre uzadıkça çoğalır.
Aile fertleri ve yakınınızda bulunan kişiler hem vücudunuzdaki radyoiyodun sebep olacağı dış ışınlamadan, hem de idrar, ter, tükürük gibi vücut sıvılarınızla oluşabilecek bulaşmalardan radyasyon etkilerine maruz kalabilirler. Bu nedenle:
• Tedaviden sonra evinize taksi veya özel arabanız ile gidebilirsiniz. Ancak aracın arkasında ve sürücüden en uzak mesafede oturunuz. Aynı sürücü ile 2 saatten fazla yolculuk etmeyiniz.
• İlk hafta içinde toplu taşıma araçları ile yolculuk yapmak zorunda iseniz yolculuk süresi 2 saati aşmamalıdır. Bu durumda sürekli olarak aynı yolcunun yanında oturmayınız, belli süreler ile yer değiştiriniz. Eğer boş bir yer varsa diğer yolculardan en uzak yere oturunuz.
• Tedavi sonrası ilk hafta ayrı yatınız.
• Eşinizle ayrı yatarken aranızda 2 metre mesafe bırakınız.
• Bu zaman içinde öpüşmeyiniz.
• Çevrenizdekilerle uzun süre temas etmeyiniz.
• Evde ve iş çevrenizdeki kişilerden mümkün olduğunca uzak durunuz.
• Çevrenizdeki kişilerle aranızda en az bir metre mesafe bırakın ve bir saatten fazla kalmayınız. Daha uzun süre kalmanız gerektiğinde aranızda 2 metre mesafe bırakınız.
• Altmış yaşından büyük kimselerin radyasyondan etkilenme riski düşüktür. Bu yaştaki büyükler için korunma önlemi almanız gerekmez.
• Özellikle hamile kadınlara ve 10 yaşından küçük çocuklara yaklaşmayınız. Onlarla aynı odada yatmayınız
• Küçük çocuğunuz varsa ilk 2 gün kucağınıza almayınız.
• Küçük çocuğunuzla uzun süre olmamak şartı ile birlikte olabilirsiniz.
• Size verilen radyoaktif iyot anne sütüne geçtiğinden çocuğunuzu emzirmemelisiniz.
• Mümkünse başkalarının kullandığı tuvaleti kullanmayınız.
• Alaturka tuvalet kullanmayınız. İdrarınızı oturarak yapınız. Temizlenirken taharet musluğu ve tuvalet kağıdı kullanınız. Tuvalet kağıdını tuvalete atın ve tuvaleti her kullanışınızdan sonra sifonu 2 defa çekiniz.
• Tuvalete gittikten sonra ellerinizi sabunla ve bol su ile yıkayınız.
• Lavaboyu kullandıktan sonra iyice yıkayınız.
• İlk hafta çatal, bıçak, kaşık ve tabaklarınızı ayırın. Ayrı olarak bol su ile yıkayın veya atılabilir (kağıt veya plastik tabak-çatal vs...) malzemeler kullanınız.
• Ayrı yüz ve banyo havlusu kullanınız.
• Çarşaflarınızı ve iç çamaşırlarınızı diğer çamaşırlardan ayrı yıkayınız.
• Birkaç saatlik kısa süreli ziyaretçi kabul edebilirsiniz. Ziyaretçiler ile aranızda en az 2 metre mesafe bırakınız.
• Tedaviden sonra işe dönmek zorunda iseniz mesai arkadaşlarınızla uzun süre birlikte kalmayınız ve işvereninize durumunuz hakkında bilgi veriniz. Memur iseniz taburcu olduktan sonra doktorunuzdan bir haftalık rapor isteyiniz.
• Sinema, tiyatro, konser ve benzeri kalabalık yerlere bir hafta gitmeyiniz.
• Eğer acil tedavi gerektiren herhangi bir durum söz konusu olur ise sizinle ilgilenecek hekim ve personele yakın zamanda radyoiyot tedavisi gördüğünüzü bildiriniz.
• Doktorunuza tedaviden önce tüm şüphelerinizi giderecek şekilde soru sormaktan çekinmeyiniz.
• Tedavi sonrası iyotsuz diyete 2 gün daha devam ediniz.
• Radyoiyot tedavisi sırasında hamile kalmayınız. Çocuk yapmak istiyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Son düzenleme:
Ce: Radyoaktif iyot tedavisi ve sonrası..

arkadaşlar kızkardeşim guatrdan ameliyat oldu.ameliyat sonrası iyot yüklemesi yapılacak..yukarıdaki yazıdaki gibi baya bir zorlu süreç..annemler balıkesirde oturuyor ve ankaradaya gelecekler.bende kalacaklar tedavi burda olacak..küçük çocuğum var ve etkilenir diye çok korkuyorum.nette araştırdım ama korkum bi türlü geçmiyor..aranızda bu tip durumla karşılaşan var mı?lütfen mesaj atın..neler yapabilirim tavsiyelerinizi bekliyorum:(

canım çok önemli ir paylaşımdı emeğine sağlık öncelikle.kardeşinede çok geçmiş olsun benim bu konuda bir bilgim yok bence sen bir dr danışsan daha iyi olur gibime geliyor

çitosum saol canım..dr.danışmadım ama radyasyonun ne kadar zararlı olduğunu anlatmama gerek yok herkez biliyor..yazıdada geçiyor küçük çocuklara etkisini...aslında o 10 günlük süreci hastahanede geçirme olasılığı vardı ama annem?istemedi?tamam kardeşim için tabiki üzülüyorum daha 19 yaşında ama çocuğumuda düşünmek zorundayım..

önce bu paylaşımın işin saol canım önemli bir konuydu bu arada kardeşine geçmiş olsun Allah acil şifalar versin canım bence çok pipiriklenme canım annesin endişeni anlıyorum ama sakınan göze çöp batarmış sen kalbini bozma ve Allaha emenet et yavrunu o korur sen merak etme dikkatli ve duyarlı bir şekilde davranılırsa yani hijyenik bakımından ve temas açısından tedbir alınırsa korkma canım sen tedbirini al gerisini Allaha bırak çok korkulacak bişi yokmuş bak kafanı yorma canım kardeşin içinde ona dua et ama sakın onu incitecek birşey deme dikkat et oldumu canım benim hadi geçmiş olsun

misli saol canım önerilerin için..zaten asla kardeşimi incitecek bir davranışta bulunmam ama işte ana yüreği yavrumuda düşünüyorumkorkuyorum..allahım korusun tabiki çok dua edecem ama gelde anlat şu yüregime:(

gülücüm geçmiş olsun canım sen çok dikakt et temizliğe çok dikkat et özen göster oluşunuda biraz uzak tut teyzesinden inşallah atlatırsınız bu zor günleri sen temkinli ol yinede biraz dikkat ve özen göster çokta içine şüpe düşürme inşallah düzelir canım allah şifa versin

cemoşum cok saol canım..gerekeni yapacam elbet ama sonraki temizlik içimi kuşkulandırıyor..salonda mecburen yatıracağım..koltuklarımı salon takımımı yenilemiştim.sonrası temizliği nasıl yapacam onu düşünürüyorum..ewim müsait degil katta dubleks sadece bağımsız salon var wcye yakın.üst kattada wc var ama orayıda evdekiler kullansın..yani allahım sen yardım et yarabbim..hayırlısıyla atlatsaydık şu günleri,,duanıza ihtiyacım var lütfen esirgemeyin:(

öncelikel paylaışımın için saol canım kardeşinede allah acil şifalar versin canım tedirgin olmanı anlıyorum ama çok dikkat etmen lazım gözün oğlunun üstünde olsum ama kardeşinide incitmemeye özen göster dualarımız senin le canım allah yardımcın olsun

esenacım saol canım..kardeşime kötü davranmam asla sonuçta hasta nasıl kötü davranabilir kıyabilirim..o benim daha ufakcık çocuğumdur..biz büyüttük kardeşimi daha 19unda ama bana göre daha minicik kıyabilirmiyim hiç.ama işte yavrumuda düşünmeliyim..birini iyi edelim derken diğerini allah muhafaza söylemek istemiyorum.anladın değilmi canım...allahım yardımını esirgeme yarabbim..

Geri