Rahim içi araç takılan kadın neler bilmelidir?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Rahim içi araç takılan kadın neler bilmelidir?
spiralle hamile kalınırsa ne olur spiralle hamile kalınırsa spreyle kalınırmı spiral ile ne olur spiral takılıyken kalınırmı
RAHİMİN içine çocuk olmasını önlemek için küçük, plâstik bir araç takılmakta, bu araç, aynı amaçla dünyadaki milyonlarca kadın tarafından kullanılmaktadır.Araç yerinde olduğu sürece çocuk olma ihtimali çok azdır. Bazı kadınlarda araç, rahmin içinde durmamakta ve doğum kanalının içine inmektedir. Bu durumda aracın koruyucu olması beklenemez. Zaman zaman aracın kontrol edilmesi gerekmektedir. Kontrol edilebilmek için rahim ağzından sarkan iplikler elle hissedilmelidir. Özellikle adetler şırasında rahim içi aracın düşme riski bulunmaktadır. Adetlerden sonra da aracın kontrol edilmesi gerekir, ip yerinde yoksa aracı doktora başvurarak yeniden taktırmak yerinde olur. Bu kontroller en az haftada bir ve özellikle adet kanamalarından sonra her zaman yapılmalıdır.

Aracın takılmasından sonra bir iki gün süre ile hafif bir ağrı olması mümkündür. Alınacak basit bir ağrı kesici (aspirin) kolayca ağrının ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Eğer ağrı dayanılamayacak kadar ise doktora başvurmakta yarar vardır.
Aracın takılmasından sonra benek biçiminde lekelenmeler görülebilir. İlk bir iki ay normalden daha fazla adet kanamaları olabilir. Bir defada çok fazla kanama söz konusu olursa hekime danışılmalıdır.

Aracın takılması cinsel ilişkiyi hiç bir zaman etkilemez. Ertesi gün bile cinsel ilişkide bulunulabilinir.

Aracın genellikle koruyucu etkisi yüksektir. Eğer kesinkes emin olunmak isteniyorsa adetten temizlendikten sonra 10-20 günler arası prezervatif veya jel köpük gibi bir diğer uygulama ile güçlendirmekte yarar vardır. Eğer yeniden çocuk isteniyorsa aracın çıkarılması yeterlidir.

Araç takılı durumda iken hamile kalınırsa, doktora giderek uygulanacak yola karar vermekte yarar vardır. Gerektiğinde hekim aracı çıkararak gebeliği devam ettirir. Hamile iken aracın hekim tarafından çıkartılması gebeliği etkilemez.

ya bende bu hafta bası taktırıcam spirali 6 aylık bı oğlum var ve her adtım gelene kadar dokuz doğuruyorum yaa olmuo böle şüphelen şüphelen paranoyak olucam off korkuoyorum ama korkunun ecele faydası yokkii mecburum gıdıp taktırıcam bayılmazsam ıyıdır:(

Merhaba kizlar.benim de biri 3 bucum,biri de 1 bucuk yaslarinda 2 oglum var.simdiye kadar 2 kez hamile kaldim ikisini de dogurdum.kurtaja cok karsiyim asla bebegimi oldurmek istemem.korunmasina korunuyorum da yine de adet zamani gelince insan stress yasiyo.her defa o kadar atresse kalp dayanmaz.ben de spiral takdirmaya karar verdim ama o o kadar da kolay bisey degilmis.onu korumak lazimmis ama baska da care kalmiyo ki,insana.kadinlar ne zavalli varliklais ya.dersimiz tasamiz hicmi bitmez?

3 gün önce taktirdim uyku nedir unuttum.resmen dogum sancisi gibi kasık ağrısı cekiyorum.anesteziyle taktirdim bu agri gecermi bilmiyorum.

Neden bu kadar olumsuz etkilediğini bilemiyorum. Normal de taktırdıktan sonra çok geçmeden normal hayatına devam ederek işlerini yapabiliyorsunuz. Bir kontrolden geçmeniz de fayda olacaktır. spiral genellikle enfeksiyon durumların da ağrı sancı yapabilir...

3 gün önce taktirdim uyku nedir unuttum.resmen dogum sancisi gibi kasık ağrısı cekiyorum.anesteziyle taktirdim bu agri gecermi bilmiyorum.

Merhaba , uzmanlar spiral sonrası ağrı için uyarıyor.Herhangi bir dönemde kasık ağrısı, yüksek ateş, hassasiyet, kötü kokulu akıntı varlığında mutlaka jinekoloğunuza başvurun.Spiral takıldıktan hemen sonra veya takılması sırasında hafif kramp tarzında ağrılar olabilir. Bunlar normaldir ve geçicidir. Pek çok kadın takılan spirale çok çabuk uyum sağlar. İlk bir kaç ay adet kanamaları fazla miktarda ve hatta ağrılı olabilir; ancak zaman içinde bu durum ortadan kalkacaktır..

merhabalar yıllarca dogum kontrol hapi ile korundum .14 yasinda kizim 9 yasinda oglum var ama yasim ve sigara kullanmam dolayisiyla hapa izin verilmedi bende spiraile karar verdim inanin gunlerce uykularim kacmisdi ama korkulacak biseyin olmadini gordum inanin kendinizi sıkmadiniz surece hic aci cekmiyosunuz tabi bunda ebeninde rolu buyuk ben sanki siradan muayene gibi ciktim catala ebeyle sohbet ederek takildini bile anlamadim evet aksam saatikasiklarimda hafif sanci oldu agri kesici aldim gecti su anda hic bir sikintim yok insallah su 3 ayda vucuda uyum saglarda baska yontem aramama gerek kalmaz gercekden abartilacak bisey yok ozellikle normal dogum yapanlar kolaylikla yapabilir sezeryanla dohum yapanlar yanlis anlamasinlar beni onlar bebeklerini vajinadan cikmadigi icin o aciyi bilemiyolar ama ben normal dogurdum 2 cocugumuda helede kizimi 18 saat sancidan sonra dogurunca bu sinek issirigi gibi kaldi evet bilmedigimiz bir islem insan ister istemez korkuyor ama inanin abartildiigi kadar acimiyo kurtaj olmakdansa denenmeye deger diyorum sevgiyle kalın

merhabalar yıllarca dogum kontrol hapi ile korundum .14 yasinda kizim 9 yasinda oglum var ama yasim ve sigara kullanmam dolayisiyla hapa izin verilmedi bende spiraile karar verdim inanin gunlerce uykularim kacmisdi ama korkulacak biseyin olmadini gordum inanin kendinizi sıkmadiniz surece hic aci cekmiyosunuz tabi bunda ebeninde rolu buyuk ben sanki siradan muayene gibi ciktim catala ebeyle sohbet ederek takildini bile anlamadim evet aksam saatikasiklarimda hafif sanci oldu agri kesici aldim gecti su anda hic bir sikintim yok insallah su 3 ayda vucuda uyum saglarda baska yontem aramama gerek kalmaz gercekden abartilacak bisey yok ozellikle normal dogum yapanlar kolaylikla yapabilir sezeryanla dohum yapanlar yanlis anlamasinlar beni onlar bebeklerini vajinadan cikmadigi icin o aciyi bilemiyolar ama ben normal dogurdum 2 cocugumuda helede kizimi 18 saat sancidan sonra dogurunca bu sinek issirigi gibi kaldi evet bilmedigimiz bir islem insan ister istemez korkuyor ama inanin abartildiigi kadar acimiyo kurtaj olmakdansa denenmeye deger diyorum sevgiyle kalın

Sevgili ziyaretçimiz,
Faydalı yorumunuz dan ötürü teşekkür ederiz. Sevgiler..

Geri