Ramazan da hurma yemenin faydaları nelerdir?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Ramazan da hurma yemenin faydaları nelerdir?
Ramazan ayın da olduğumuz şu günler de islamın 5 şartından biri olan ve buluğ çağına gelen her müslümanın tutması farz kılınan oruç ayın da iftar açtığımız sırada genellikle hurma, su ve zeytin ile açarız.

Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim de bile adı geçen hurmanın birçok faydası bulunuyor. Özellikle kalp ve mide rahatsızlıklarına çok iyi gelen hurma için peygamber efendimiz(S.A.V) şöyle demiştir;
"Müminin sahurunun hurma ile olması, ne güzeldir", "Oruçlu hurma ile iftar etsin. Çünkü hurma bereketlidir."

Hurmadan yapılan çeşit çeşit tatlı tarifleri için tıklayınız

Hurmanın asıl anavatanı, Arabistan yarım adası ve kuzey Afrika dır.
Hurma için de bulunan protein ve karbonhidrat sayesin de beslenme açısından oldukça oldukça faydalıdır.

ramazanda_neden_hurma_yenir_1496129476_9851.JPG

Ayrıca hurma için de bulunan B1 ve B2 vitaminleri karaciğerin güçlenmesini sağlar. Ramazan ayın da günün birçoğunu oruçlu geçiren kişideki oluşan halsizliğe iyi geldiği bilinen hurmanın özellikle bu yüzden iftar ve sahur sofralarından eksik olmaması tavsiye ediliyor. Hurmanın faydaları konumuzu da tıklayarak dehe detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

bizim evdede iftar hurmayla açılıyor ama bu kadar çok faydalı olduğunu bilmiyordum peygamber efendimizde sanırım hurmayla orucunu açarmış sevap diye iftarı hurmayla açıyoruz ama faydalarını da öğrendikten sonra ramazan dışındada evimde mutlaka hurmayı bulunduracam

Ben sadece iftarda değil sahurda da hurma yiyorum.Tok tutuyor .Sindirim için çok faydalı. Hurmanın besleyici özelliği çok yüksek. Ramazan da hurmayla iftarı açmanın nedeni lifli olması . Lif kabızlığı önlüyor.Malum ağır yemekler iftarda tüketiyor. Yemeklerden önce hurma yemek metabolik dengeyi koruyacaktır.

Geri