Resimli Fırında Makarna Tarifi

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Fırında Makarna Tarifi

Evet Melek'ler, yeni bir tarifle huzurlarınızdayız yine. Bu kez sizler için muhteşem bir lezzet ve besin değeri yüksek bir tarifimiz var, fırında makarna... Buyrun Melek'lerim. fırında makarna nasıl yapılırmış öğrenelim :)

firinda_makarna-35b.jpg

MALZEMELER

1 paket kalın çubuk makarna
2,5 çorba kaşığı tereyağı
2 çorba kaşığı un
2,5 su bardağı süt
2 vumurta
1 su bardağı rendelenmiş taze kaşar peyniri
Tuz,
karabiber

Fırında Makarna tarifi

Büyük ve derin bir tencereye bol su doldurun. İçine 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı koyup kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra makarnayı kırmadan suya atıp yumuşayıncaya kadar yaklaşık 8-10 dakika pişirin, bir kevgire boşaltın, soğuk sudan geçirerek süzülmeye bırakın. Küçük bir tencerede 2 çorba kaşığı tereyağını eritin, içine unu koyup tahta kaşıkla karıştırarak un saranncaya kadar kavurun. Sütü ilave edin, kısık ateşte karıştırmayı sürdürerek muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirin. Ateşten alın. El dayanacak kadar ılındığında içine tuz, karabiber koyun ve yumurtaları kırıp hızlı hızlı karıştırın.
Fırını 200 derecede ısıtın. Bir borcamı veya fırın tepsisini kalan tereyağı ile yağlayın. Hazırladığınız sosun yarısını tepsiye döküp bir kaşıkla düzleştirin. Üzerine süzülmüş makarnayı koyup, elinizle veya bir kaşığın tersiyle bastırarak düzleyin Kalan sosu üzerine dökün. En üstüne peynir rendesini serpiştirip fırının orta rafında üzeri nar gibi kızarıncaya kadar pişirip 5-10 dakika dinlendirdikten sonra üzerine karabiber serperek servis yapın.

çok güzel oldu yaptıkk :D:hede::dil::hayal::yahoo:yupis:beybi::bags::oyna::kutla::kutlama1::asi::sarilma::uykucu:

Valla fırında makarnaya bayılıyorum ama kendim beceremiyorum.Bir arkadaşım var ondan nasipleniyorum .Denenmesi gereken harika bir lezzet

Benim bir komşum vardı kadın doğumcu hilmi abi kulakları çınlasın. Çok güzel fırında makarna yapardı . Tadına doyum olmazdı . Kendim de yapmaya çalıştım ama komşumuzun yaptığı gibi leziz olmadı. En son komşumuzun yaptığı fırında makarnayı tattım bir daha yeme imkanım olmadı. Şimdi çok canım çekti yeniden denesemmi diye düşünüyorum. Yaparsam sonucu burdan paylaşırım. Birde sizin önerdiğiniz şekilde yapalım bakalım ne olacak.

Fırında Makarna Tarifi

Evet Melek'ler, yeni bir tarifle huzurlarınızdayız yine. Bu kez sizler için muhteşem bir lezzet ve besin değeri yüksek bir tarifimiz var, fırında makarna... Buyrun Melek'lerim. fırında makarna nasıl yapılırmış öğrenelim :)

firinda_makarna-35b.jpg

MALZEMELER

1 paket kalın çubuk makarna
2,5 çorba kaşığı tereyağı
2 çorba kaşığı un
2,5 su bardağı süt
2 vumurta
1 su bardağı rendelenmiş taze kaşar peyniri
Tuz,
karabiber

Fırında Makarna tarifi

Büyük ve derin bir tencereye bol su doldurun. İçine 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı koyup kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra makarnayı kırmadan suya atıp yumuşayıncaya kadar yaklaşık 8-10 dakika pişirin, bir kevgire boşaltın, soğuk sudan geçirerek süzülmeye bırakın. Küçük bir tencerede 2 çorba kaşığı tereyağını eritin, içine unu koyup tahta kaşıkla karıştırarak un saranncaya kadar kavurun. Sütü ilave edin, kısık ateşte karıştırmayı sürdürerek muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirin. Ateşten alın. El dayanacak kadar ılındığında içine tuz, karabiber koyun ve yumurtaları kırıp hızlı hızlı karıştırın.
Fırını 200 derecede ısıtın. Bir borcamı veya fırın tepsisini kalan tereyağı ile yağlayın. Hazırladığınız sosun yarısını tepsiye döküp bir kaşıkla düzleştirin. Üzerine süzülmüş makarnayı koyup, elinizle veya bir kaşığın tersiyle bastırarak düzleyin Kalan sosu üzerine dökün. En üstüne peynir rendesini serpiştirip fırının orta rafında üzeri nar gibi kızarıncaya kadar pişirip 5-10 dakika dinlendirdikten sonra üzerine karabiber serperek servis yapın.
Normal paket makarnayla olur mu ki

Geri