Rıfat Ilgaz (Hababam Sınıfı) O Soruyu Cevaplıyor.

fırtına

Yeni Üye
Üye
Rıfat Ilgaz (Hababam Sınıfı) O Soruyu Cevaplıyor.
Hababam Sınıfı romanının yazarı Rıfat Ilgaz,Tüyap Fuarında kitaplarını imzalıyordu.Yazarın imzalı kitabını almak için sıraya giren gençlerden biri sordu :

" Efendim,çok sürükleyici. Özellikle 'Hababam Sınıfı' na bayılıyorum. Bildiğim kadarıyla öğretmendiniz. Neden yazar olmayı düşündünüz ?
Ve yazar olmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz ?"

Yazar,soru soran gence baktı :
"Biraz beklersen sorunun cevabını alacaksın..." dedi.

Ilgaz bir süre sonra sohbetine başlamıştı :

" Yazmak benim tutkum. Halkın beğenisini kazanmak hoş bir duygu.Ben yaşarken buna ulaştığım için sevinçliyim...

Yazar olmayı tercih etmemin sebebi,insanlara faydalı olmak istememdir. Okurlarının olduğunu hissetmek,işte bir yazara güç veren de budur.

Yazar olmak isteyenlere tavsiyeniz nelerdir dersen :
Düşünce ve duyguları yazıya dökebilmek için,öncelikle çok kitap okumak buna zemin hazırlamak gerekir. Her yazarın dünyası farklıdır.İşte bunu keşfetmek ancak okuyarak sağlanır...

Yazmak sabır işidir. Yazdığım her kelime çocuğum gibidir. Bir anne çocuğuna bakarken nasıl özenli davranıyorsa,bende yazıya aynı ihtimamı gösteririm.

Yazarlık bina inşa etmek gibidir.Bir duvar ustası nasıl duvarları örerek bir eser meydana getiriyorsa ; bir yazar da kelimeleri örerek eserini tamamlar.

Kitabı okurlarıyla paylaştıkça,kendini daha çok takviye etme ihtiyacı hisseder.
' Tamam,ben iyi bir yazarım !' dediğin zaman bakmışsın bir ömür geçmiş aradan,
yani bir ömre bedel gelişim süreci..."

Geri