Rock/l Tarihi

  • Konbuyu başlatan Misafir
M

Misafir

Forum Okuru


1950s yıllara hakim olan Rock'n Roll tarzının 60s başından itibaren kendi içinde çeşitli alt türlere ayrılarak oluştu.50s yıllarda Blues ve R&B tabanlı bir profil çizen tür 50s 2.yarısından itibaren Rock'n Roll adıyla anıldı..Bu donemlerde Fats Domino,Elvis Presley, Chuck Berry ve Bıll Haley ön plana çıkar ve yapıtlarıyla o dönemim gençlerın en büyük idolleri olmayı başarmışlardır..

Genç nesilin büyük rağbet gösterıyor olması müzik endüstrisi içinde en büyük kazanç kaynağı konumuna gelmesını sağlamıştır..

Bıll Haley grubu Hıts Comets'lar ile 1955 de "Rock Around The Clock" 45 liği ile müzik tarihinın ilk rock şarkısını üretıyor ve bu türün mıladı oluyordu..


Chuck Berry de "Johhny B Goody" ve "Sweet Lıttle Sıxteen" adlı klasikleri yayınlıyordu.

Chuck Berry gerçek anlamda günümüze kadar bır çok gıtarıste ılham periliği yapmış,Elvıs Presley ıse Rock'n Rollu R&B ile sentezleyıp gorsel bir şolen eşliğinde o dönemın asi gençlerıne sunmuştur..

1950s sonlarına doğru etkısı azalan Rock'n Roll yerını Rock ve Folk'a bırakıyordu..Kısa bır boşluk yaşayan 60s jenerasyonunu mukemmel bır ozan selamlıyordu..Bob Dylan..

"60s gençliğinin lideri" dıye tabır edılen ve protest tarzı ıle büyük ilgi uyandırmıştır..Savaşları eleştıren,sıyah düşmanlığına karşı olan ve sert sıyası goruşlerı liriklerı ile bır anda büyük bir ikon halıne gelmiştır..Her 2 kıtada da büyük müzikal oluşumlar vardır.USA ve Brıtanya gençlıği 60s başından ıtıbaren Beatles, Rolling Stones, Animals ve Cream gibi dev grupları keşfetmıştır..

İlk dönemlerınde Amerıkan blues ve alt türlerınden etkılenen gruplar zamanla rock muzığı tam anlamıyla icra eden yapıtlar ortaya koymuştur..

Özellıkle bu donemde genç gitarıst Eric Clapton grubu Cream ıle büyük liste başarılarına ımza atıyor ve "Clapton is God" devrını başlatıyordu..

Beach Boys,Kinks,Procol Harum,Creedence Clearwater Revival,Wilson Pickett,The Who gibi isimlerde yenı oluşan Rock müzik içinde başarılı işlere ımza atıyordu..

1960'lı yıllar sadece rock müzikte değil müzik aletlerindeki devrimlerle de hatırlanacaktır.İlk kez 60lı yılların başında gruplar ritim gitar,bas gitar,lead gitar ve davulu birarada kullanmışlardır. İngiliz grup Kinks "You really got me" parçasıyla 1 numara oluyordu.Bu şarkı rock'n roll dan rock müziğe geçişteki en önemli şarkılardan biridir..

The Who ise "My Generatıon" hitleri genç kitle tarafından büyük bir idol olarak gösterilmişti.Bu parçada geçen "Umarım yaşlanmadan ölürüm" teması ise bir başkaldırının manifestosuydu.

Aynı dönemlerde ilk gitar virtiözleri müzik tarihine isimlerini yazıyordu..

Jımı Hendrıx,,Scotty Moore,B.B.Kıng,Jeff Beck ve Muddy Waters büyüleyici teknikleri ile birer gitar idolü oluyorlardı.Özellikle Jımı Hendrıx'ın gitarı hem sağ hemde sol eliyle muhteşem çalabilmesi,dişi ve diliyle gitarın sap kısmını çekerek çok ilginç ses armonisi sunmasıyla kısa süren kariyerine rağmen gelmiş geçmiş en iyi gitarist olarak gösterilmektedir.

60s da ikon halne gelmiş ve üzerınde özellıkle durulması gereken gruplardan bırıde The Doors.. Light My Fire albümlerı ile harıka bir çıkış yakalayan topluluk solıstlerı Jım Morrıson'un sanatsal ve melankolık yorumu ile epey ses getırıyordu..


Aynı donemde Simon & Garfunkel da "The Sounds Of Silence"ile lıstelerde fırtınalar yaratmıştı..
Genelde ıcra edılen şarkıların savaş lırıklerı ıle bezenmiş olması ve çözüm yollarının aranıyor olması,bu düşünceyi savunan "Hıppı"dıye adlandırılan orta sınıf gençlerınn etkısıyle de geniş kıtlelere ulaşıyordu..
Ünlü "Savaşma seviş"sloganıda bu dönemde ortaya çıkmıştır.

1960s 2.yarısından sonra mega rock grupları dıye adlandırabıleceğimız topluluklar dunyayı rock muzıkle sallamaya hazırlanacaktır..
Pink Floyd, Deep Purple, Led Zeppelin, Yes,Kıng Crımson gıbı gruplar sayesınde rock o zamanda kadar hiç olmadığı kadar etkı kazanmıştır..

İngiliz ve Amerikan egemenliği içinde geçen 60lı yıllar çeşitlilik bakımından kısır denilebilecek bir dönemdi.Fakat teknolojininde yardımıyla müzik ensturemanlarının daha kuvvetli ve modern hale gelmesi teknik açıdan kaliteli
albümler yapılmış olması,ses düzenlemelerini mühendislerin üstlendiği başarılı konserler yapılmış olması 60lı yılların getirmiş olduğu yeniliklerdir.

Devasa konser turnelerı ve hala günümüze kadar etkısı devam eden harıka albumlerın çıkmasıyla gun geçtıkçe ınanılmaz geniş bır kıtleye hıtap eden Rock ve l müzik dokunulmaz bır kültür halını alıyordu..

Steppenwolf un "Born To Be Wıld" parçası içinde geçen "Heavy l" liriği ve o donemler için epey sert sayılabılecek muzıkal yapısı sebebı ıle otorıteler tarafından "ilk l şarkısı" olarak gosterılmektedır..


Velvet Underground ve Sex Pistols rock un en karanlık noktalarını Punk turunde göstermektedır..
Devamlı kendını tekrar eden sert nakaratlar ve rock muzığı eleştıren lırıklerıyle kısa bır zaman gençlerı peşinden suruklemış fakat etkısını kısa surede kaybetmıştır..

Clash ve Joy Dıvısıon ıse bu turevın en başarılı albumlerıne ımza atmışlardır..

70s ıle beraber rock kendı içinde dallara ayrılmaya devam etmektedır..
Bu dönemin ilk yıllarında; blues rock , hard rock,psychedelıc rock,symphonıc rock ve proggresive rock türleri oluşmuştu.Bu tarzlar o zamana dek çıkmış en anlamlı ve kapsamlı türlerdir ve günümüze kadarda birçok grup tarafından taklit edilmekte yada örnek alınmaktadır.

Queen,Jethro Tull,Aerosmıth,Doors,Marıllıon,Moody Blues,Alan Parsons Project,Genesis gıbı gruplar bu turevlerı en ıyı sunan ısımler olarak on plana çıkmaktadır..

Aynı dönemlerde rock müziğe oranla daha sert ve hızlı bir tarz olan heavy l kendini hissettiriyordu.Gitar sololarında teknik açıdan daha bir gelişmişlik ve mükemmelliyet vardı.

Bu tarzın en önde gelen ismi ise hiç kuşkusuz Led Zeppelın grubudur.Blues tabanı üzerine sert bir stil sergiliyorlardı.Bu grup heavy l tarzının sınırlarını çizmiştir.Black Sabbath ve Urıah Heep ise heavy l müziğin önemli isimleri olmuşlardır.


Müzikte dinleyici bilincininin üst seviyeye çıktığı ve efsane statüsüne erişmiş bir çok grubun altın dönemlerini yaşamış oldukları 70'li yıllar birçok süper grubun ve şarkıcının sayesinde müzik tarihinin en parlak dönemini yaşamıştır.

Bruce Springsteen,David Bowie,Black Sabbath,The Eagles,Elton John,Grateful Dead,Lynyrd Skynyrd,John Lennon,Meat Loaf ,AC/DC de rock ve l muziğin gelışmesıne o donemlerde ınanılmaz bır katkı yapmış ve dınleyıcı kıtlesının daha da genişlemesını sağlamıştır..

1980 li yıllar müzik tarihinin en hareketli, en gürültülü, en popüler ve en karmaşık yıllarına tanıklık etmiştir.
1 Ağustos 1981 müzik tarihi açısından bir dönüm noktası olmuştur.
Bu tarih MTV nin kuruluş tarihidir.24 saat müzik yayını yapan bu kanal plak endüstrisi için bir devrim olmuştur. Her yaştan milyonlarca dinleyici klip izliyor bu da albüm satışlarını inanılmaz rakamlara taşıyordu.Özellikle l parçalarının geniş kitleler tarafından kabul görmesinin ve listelerde zirveye kadar tırmanmasının bu görsel etkinin payı çok büyüktü..Heavy l patlamasının yaşandığı ve en ıyı orneklerını verıldığı 80s pıyasasında;Judas Priest,Dire Straits,Guns'n Roses,Bon Jovı,Iron Maıden,Motley Crue,Motorhead,Van Halen,llıca başta olmak uzere bırçok grup altın yıllarının yaşayan lın en buyuk temsılcılerı konumunu almışlardır..

AC/DC 1980 tarihli albumlerı "Back In Black" ıle gunumuze kadar 60 mılyon satmış ve tum zamanların en çok satan rock/l albümü ünvanın almıştır..

Rush,U2,The Police,The Smiths,Queensryche,Whitesnake ,R.E.M.,Def Leppard da aynı donemlerde çıkardıkları başarılı albumlerle büyük kitlelere ulaşmayı başarmıştır..

Ayrıca virtiöz kavramı daha bir mükemmellıyete dökülmüştü..Joe Satrıanı,Steve Vaı,Yngwıe Malmsteen,Jason Becker başta olmak üzere birçok dev gitarist Rock sahnesıne çıkıyor ve çok geniş kıtlelere hıtap edebılıyorlardı..

90s la beraber duraklama dönemine gıren rock ve l,70s ruhunu hısseden grupların çalışmaları ile ayakta duruyordu..
Queen'in Ocak 1991'de yaptıkları en görkemli albümlerden biri olan "Innuendo"yu piyasaya vermiş olması bu bağlamda büyük onem taşımaktadır..

Bu albümle Queen grubu kariyerlerini istemeden de olsa zirvede bitirmek zorunda kalmışlardır.Albümden çıkan 5 sıngle'ın da 1 numara olması, tüm dünya da 30 milyondan fazla satması,birçok altın ve platin plak almasıyla ödüllendirilen bu efsane albüm rock tarihinin en başarılı albümlerinden biridir.

Dev grup U2 tüm zamanların en iyi albümlerinden biri olarak gösterilen "Acthung Baby" yi aynı yıl piyasaya veriyordu.Jethro Tull ise "Frıday Rock" ile 1991 yılında Grammy ödülünü llıca ya rağmen kazanıyordu.

Radiohead,Oasis ,Smashing Pumpkins ,Rage Against the Machine,Jane's Addiction,Red Hot Chili Peppers,The Cranberries,Pantera,Jeff Buckley,Manic Street Preachers,Dream Theater ve The Verve gibi gruplarda 90s da harıkalar yaratan gruplar arasında yer almaktadır..


2000s yılları 2.yarısını yaşadığımız şu döneme kadar geçen 7 yıllık zaman dılımınde ise rock ve l en vasat donemını yaşamaktadır..

Eskıyı tekrarlayan melodıler,artık suyu çıkmış başarısız cover anlayışı ve artık bıkkınlık getıren best of çalışmaları ıle ayakta kalmaya çalışan grupların egemen olduğu 2000s de sayabıleceğimız en başarılı ısımler olarak;

Soundgarden,Tool,Whıte Strıpes,Velvet Revolver,Foo Fighters,A Perfect Circle ,Opeth,Symphony X ,Anathema'yı gösterebılırız..

Umarım ılerkı yıllarda 2000s bile arayacak kadar kötü bir hal almaz bu kültür.
Daha araştırıcı ve bilinçli dınleyıcılerın artmasıyla bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün..
Yaşasın Rock..
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
MEÇHUL Müzik Hakkında Herşey 0
kaprisli Müzik Hakkında Herşey 7
*MeleK* Müzik Hakkında Herşey 0
M Müzik Hakkında Herşey 0
M Müzik Hakkında Herşey 1
M Müzik Hakkında Herşey 0
M Müzik Hakkında Herşey 0
M Müzik Hakkında Herşey 0

Benzer Konular


Üst