Rock müzik nedir?

  • Konbuyu başlatan kaprisli
kaprisli

kaprisli

Yeni Üye
Üye
rock müzik rock müzik nedir nedir kısa bilgi rakHerhalde rock denildiğinde çoğunuzun aklına gelebilecek kavramlar “sert duruş”, “muhaliflik”, “agresif ve radikal görünen gençler”, davullar, gitarlar, çığlık atan-böğüren simsiyah giyinen insanlar olacaktır. Fakat bunların kaçı gerçekten rock müziğe aittir ya da günümüz rockerları hangilerine sahiptir bunların tartışılır. Şurası kesin ki bu saydığım kavramların “imaj” kısmı bir hayli yerleşmiş durumda. Çünkü artık siyah giyinenler “rocker”, iki gitar çalıp bir çığlık atan “agresif-muhalif vs..” müzisyen hesabına sayılıyor. Peki bize göre rock nedir bakalım..

Yakıştırılan sıfatlar bir kenara bırakıldığında, temelde rock müzik çabuk ve kolaylıkla icra edilebilen, açık sözlü ve genelde derdini sert tonlarda anlatan, yoğunlukla grup müziği olarak devam eden bir türdür. Asıl mesele ise bu çerçevenin içini ne ile doldurduğunuzdur. Bu müziğe yabancı insanlar, rockerları dikbaşlı, patavatsız yer yer edepsiz insanlar olarak görmektedirler, ki doğrudur. Çünkü rock müziğin çıkışı-doğuşu aslında dünyanın getirdiklerini kabul etmeme, yüzyıllardır topluma dayatılan normlar ve küreselleşmeyle beraber artık dünyanın her yerinde etkisini gösteren sömürüye tepki olarak başlamıştır. Bizim kabul ettiğimiz ve rock müziğin ruhu olduğuna inandığımız duruş budur. Fakat “piyasa”ya baktığınızda bunları savunan insanların nadir olduğunu görebilirsiniz. Zaten rock müzik başlangıcından bu yana çok kolay kirletilebilen bir kavram olmuştur. Örnek vermek gerekirse, rock müziğin belki de en çok takipçisi bulunan türü olan metal müziği icra eden insanın, o tınılara sahip şarkıları çalar-söyler-dinlerken bağırmak çağırmak istediği bir şeyler olduğu, bir şeylere muhalif olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat gelin görün ki yine bu rock türevi, içinde en saçmasapanlıklara da yer veren bir türdür. İsmi lazım değil, bazı dönemlerde bu türlerde üretilen müzik resmen şu anki “dumtıs popçuları”ndan çok farklı şeyler anlatmıyordu ve felsefenin zırnığını bile bulamazdınız bunlarda. Herkes felsefe yapmalıdır, herkes bir şeyler anlatmak zorundadır dayatması değil bu, zaten müziğin geneli hayatı yansıtmıyorsa samimi değildir. Son dönemlerdeki “isyankar”ların isyanı da böyle üfürükten insanlardır. Yani bu dünyada bir isyanı olmayan insanın nasıl yaşadığı tabi ki merak konusudur. Sonuçta hayatını hazır yiyici olarak geçiren ve elle tutulur hiçbir şey yaratmamış, hayat kavgasına bulaşmamış bir insan neden isyan etsin ki?... Tabi ki etmez.. Ama dünyada baskı, adaletsizlik, zulüm, yolsuzluk, savaş olmayan yer olmadığına göre dünyanın her yeri insanın isyanı için hazırdır. Tabi orada “kaymağı yiyen” değilse... Hani arada duyarsanız bir rock grubu “protest müzik” yapıyor falan diye, bilin ki onların isyanı büyük ihtimalle ya parasından, yatından, katından vermeyen babalarınadır, ya da çok afedersiniz kendilerine “yanaşmayan” kızlaradır.

Bizce rock’ın mesajı budur. Bunun ötesinde rock müziği kişilikli ve kaliteli yapan herkesin bizim başımızın üstünde yeri vardır.


 
elmalı kurabiye

elmalı kurabiye

Yeni Üye
Üye
Cevap: Rock müzik nedir?

tesekkürler tatlım bilgiler için sagol rock rock bencedeeeeeeeee
 
kaprisli

kaprisli

Yeni Üye
Üye
Cevap: Rock müzik nedir?

rica ederim canım:)
 
kar_tanesi

kar_tanesi

Yeni Üye
Üye
Rock müzik aslında cok güzel ama bazende abartıyolar bu hard rocklar falan varya onları dinleyince falan soguyorum bu müzikten
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
rock müzik maalesef son 15 yıldır ölü ülkemizde ve dünyada, 5 dakikalık şarkıyı distortionla ağlak sözlerle ya da ergen isyanlarıyla dolduran herkes rock yapıyor . deep purple-machine head , lz i,ii,iii,iiii , the doors gibi albümler ya da gruplar kalmadı
 
P

Paee

Yeni Üye
Üye
Kaprisli, yazi size mi ait?

katilmadigim yerler cogunlukta olmasina ragmen ilginc keyifli bi yazi olmus


yeni nesil Rockerler evet özentiler
belkide sadece o marginal durusu sergilemek icin rock dinliyorlarmis gibi yapiyorlar,,,cunku yazdigini gibi simdi yeni rockgruplari berbat ve son pragrafinizdaki gibiler:))
ama gercek rockerlar 70 yasindada ayni olur 20 yasindada;)
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
Uzman SühaN Müzik Hakkında Herşey 3
uyuzmuyum_neyim:) Müzik Hakkında Herşey 0
GREY Müzik Hakkında Herşey 2
M Müzik Hakkında Herşey 9
MEÇHUL Müzik Hakkında Herşey 0
kaprisli Müzik Hakkında Herşey 6
*MeleK* Müzik Hakkında Herşey 0
M Müzik Hakkında Herşey 1

Üst