Rüya ile amel edilirmi?

Rüya ile amel edilirmi?
Amel kelimesi çeşitli anlamlarda kullanılabilir. Rüya ile amel edilir mi? Sorusuna cevap verebilmek için amel kelimesini dini bir terim olarak kullanmalı ve aynı şekilde “eyleme geçmek” anlamında değerlendirilmelidir. Gördüğünüz rüyalardan anlamlar çıkarmalısınız. Çünkü herkes bilinçaltında bulunan, geleceği veya geçmişi ile ilgili olan durumları görmektedir. Bu yüzden rüya ile amel edilir mi? Sorusuna duruma göre “evet” cevabını verebiliriz. Ancak burada “duruma göre” kelime grubunun altını çizmek gerekiyor. Çünkü rüyalar bazen yanlış yorumlanabilmektedir. Örneğin istihare namazı kılınıp ardından uykuya dalındığında yeşil veya beyaz ışık görürseniz rüyada amel edebilirsiniz. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de bu konu üzerine yazılmış çeşitli ayetler bulunmaktadır. Yeşil ve beyaz ışık görmek yapmayı düşündüğünüz bir işin hayırlı olacağına, kırmızı ve siyah görmeniz ise hayırsız olacağına delalet etmektedir.


5.jpg
Her rüyayı doğru yorumlayıp yorumlamadığınız için dikkat etmelisiniz. Rüyalar bazen olayların tersini gösterebilir. Burada size düşen rüyalarınız ile aranızdaki bağı çözebilmek, gerekli sembolleri kavrayabilmektir. Ancak bu şekilde “Rüya ile amel edilebilir mi?” sorusuna olumlu cevap verebilirsiniz. Aksi takdirde tüm değerlendirmeleriniz veya rüyanız hakkındaki yorumlarınız tahmin üzerine olup herhangi bir kesinliği olmayacaktır.

Rüyaların dilini çözebilmeniz için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri ne kadar başarılı kullanabilirseniz, rüya yorumlama yeteneğinizi o ölçüde artırmış olursunuz. Rüyaları yorumlamayı başaran kişiler amel etmek konusunda da yol kat etmiş olurlar. Rüyalarda önemli olan hangi nesneyi veya canlıyı gördüğünüz değildir. Gördüğünüz şeyin size olan davranışı ve sizin için olan anlamı önemlidir. Her nesne farklı kişilerde çeşitli yorumlanır. Doğru yorumlama yapabilmek istiyorsanız kendiniz ile rüyalarınız arasındaki ince çizgiyi korumayı sağlamalısınız.

“Rüya ile amel edilir mi?” sorusuna net bir cevap vermek istiyorsanız kendi tecrübelerinizi de kullanabilirsiniz. Rüya konusunda araştırma yapmalı ve çeşitli rüya tabirleri kaynaklarını incelemelisiniz. Gördüğünüz rüyalar ve onların yorumunu kendiniz yapmalı; gelecekte yaşadıklarınız ile ilişkilendireceksiniz. Ne kadar birbiri ile uyumlu olduklarını ölçtüğünüzde rüyalarınız ile iletişim halinde olabilirsiniz. Rüyaların önemi üzerine İslam kitabı Kur’an-ı Kerim’de bir çok ayet olduğunu hatırlamalı ve insanlık için çok önemli bir olgu olduğunu bilmelisiniz.
 
Üst