Rüyalandım akşam oruç tutabilir miyim ?

S

sorumvar.

Forum Okuru
Rüyalandım akşam oruç tutabilir miyim ?
Gece rüyamda şey olmuşum rüyalanmışım sabah kaltığımda sıkıntıyı gördüm saat 9 gibi kalktım diyelim ne yapmam gerekiyor. Banyo yaparsam akşamdan niyet ettiğim orucum kabul olur mu onun haricinde boy abdesti alırken bir özellik var mı normal boy abdestine niyet edip abdesti alıp çıkıyoruz değil mi ?

Hayırlı günler. kadınlarda olan adet durumu hariç ihtilam olma, yani rüyalanma diye tabir edilen durumlarda, Oruca her hangi bir zararı yoktur. Sabah uyandığınız zaman normal gusül abdesti alırsınız. Gusül abdestinde ağza verilen suyla gargara yapılmaz. Boğaza kaçıp orucu bozma ihtimaline karşılık. Yine burna verilen suda da İçeri çekilmez. Aynı şekilde oruca zarar verebilir. Cünüplük halinden gusül alarak kurtulup normal orucumuza devam ederiz. Ancak oruçlu iken kişi kendi eliyle menisin getirirse, o zaman orucu bilerek bozmak olur ki bu tehlikelidir. Buna dikkat emek gerekir ve bu rüyalanmadan apayrı bir durumdur. kişi Gusül almaya fırsat bulamazsa bile o tuttuğu orucu iftara kadar devam ettirir.tabi burda gusül almadan dolaşmak çok büyük günahtır ve bütün melekler kendisine lanet ederler.

Geri