Sağlık Soru Bölümü Açılmıştır.

Enis Bey bu arada ben de Mezitli deyim. Muayeneye size gelmek istiyorum fakat karından muayene için az daha bekliyorum. Ne zaman gelsem vajinal muayeneye gerek kalmadan keseyi görüp kalbi duyabilirsiniz?

Enis Bey bu arada ben de Mezitli deyim. Muayeneye size gelmek istiyorum fakat karından muayene için az daha bekliyorum. Ne zaman gelsem vajinal muayeneye gerek kalmadan keseyi görüp kalbi duyabilirsiniz?

Merhaba. Öncelikle burada böyle bir bölümün olması çok güzel bir uygulama. Bu yüzden site yönetimine ve size teşekkür ederim. Benim 21 Mart regl başlangıcım. Regl sürem genellikle 28-30 gün arası. 18 Nisan da beta 0.01 çıktı. Fakat 20 Nisan da çok ama çok az pembe bir leke geldi ve 26 Nisan da ki beta hcg değerim 216.7. Doktor muayenesine hafta içi gideceğim. Değerim neden düşük olabilir. Bio-kimyasal gebelik denilen durum olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim

ufak bir hesap yapalım 21 mart son adet tarihimiz. 3-8 nisan arası olası ovulasyon (yumurtlama) dönemimiz. en geç günden hesaplarsan18 nisana kadar 10 gün geçmiş oluyor yani yumurta yeni yeni rahim duvarına yerleşip beta hcg salgılamaya başlıyor. (normal şartlarda bu durum ilişkiden 6 gün sonra oluşur fakat bu durum kitabi bilgidir bir kural değildir) neyse son olarak da 26 nisandaki beta hcg değeri 216.7.. şimdi bir değer üzerinden konuşmak kolay değil aslında ama normal şartlarda bu değer 4-5. hafta değerlerine uyuyor. fakat sizin adet tarihlerinizi ortaya koyarsak matematik olarak 3-4 haftalık olması gerekiyor.
yani sonuç olarak beta hcg değeriniz düşük değil kesinlikle hatta hafif yüksekliği bile var. fakat bu yükseklik çoğul gebeliği düşündürecek bir yükseklik değil açıkçası.

şimdi iyi bir ultrason ile karın üstünden bakılarak 7. haftadan itibaren kalp atışları seçilebilir. transvajinal ultrason ile 6. haftadan itibaren..

mayıs ayında mezitli duygu tıpa bir aylığına ara verdim. bir ay sonra mezitli halkıyla yeniden beraber olmayı dört gözle bekliyorum. fakat benim normal branşım acil hekimliğidir. bana gelseniz bile resmi olarak değil gayrı resmi olarak ultrason ile bir inceleme yapabiliriz. çünkü kanama durumu yani acil bir durum olmadığı sürece benim yetkim dışında kalır..

Slamlar enis bey daha önce size açlık şikayetim olduğundan bahsetmiştim ben dr a gittim ve bu şikayetler beni dahiliyeden gastrolojiye kadar götürdü.gast. dr bana Alerjik hepaptit başlangıcı olduğunu kimyasallardan uzak durmam gerektiğini söyledi ve vücudm karaciğerimi yabancı gibi görmeye başlamış biyopsi istemişti sonra vazgeçti 2 veya 3 ay beklemem gerektiğini söyledi ben bu aysonu gibi tekrar gitmeyi düşünüyorum.Merak ettiğim böyle bişeye ne sebep olur ve bu 2 aylık zaman diliminde bu hastalık ilerlermi ayrıca bizim ailede k.c hastalığı var saygılarımla

Sayın Enis Çabuk: Ben 12 Mart 2012 tarihinden 10 Mayıs 2012 tarihine kadar aylık korunma iğnesi ile korundum.10 Haziranda vurulmam gereken iğneyi vurdurmadım.(Aşırı adet düzensizliği ve sık arama kanama yaptığı için)Fakat iğneyi bırakmama rağmen adet düzenlerim normale dönmedi aksine kasık ağrım ve düzensiz kanamalarım oluyordu.En son adetimi 1 Temmuz da gördüm.5 gün süren adetim 10 gün sürdü ve ayın 17 si yani dün yine aşırı kanama geldi.Korktum doktora gittim.Ultrasonla rahmim incelendi.3.5 cm büyüklüğünde kist saptandı.Doktorum Primolut-N isimli ilaç verdi.Kanamalarımı keseceğini ilaç bitince tekrar bir kanama başlayacağını o zaman tekrar kontrole gelmemi söyledi.Kistin önemli olup olmadığını sordum basit su kisti dedi.Benim size sorum size bu kist ne kadar önemli ilaç tedavisi tamamen yok olmasını sağlayabilir mi kist gebe kalmamı engeller mi bu kist varken hamile kalsam ne olur ya da ilaç kullanırken korunmasız ilşki yasayabilir miyim.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Saygılarımla.

Slamlar enis bey daha önce size açlık şikayetim olduğundan bahsetmiştim ben dr a gittim ve bu şikayetler beni dahiliyeden gastrolojiye kadar götürdü.gast. dr bana Alerjik hepaptit başlangıcı olduğunu kimyasallardan uzak durmam gerektiğini söyledi ve vücudm karaciğerimi yabancı gibi görmeye başlamış biyopsi istemişti sonra vazgeçti 2 veya 3 ay beklemem gerektiğini söyledi ben bu aysonu gibi tekrar gitmeyi düşünüyorum.Merak ettiğim böyle bişeye ne sebep olur ve bu 2 aylık zaman diliminde bu hastalık ilerlermi ayrıca bizim ailede k.c hastalığı var saygılarımla

Gecikme için kusura bakma
allerjik hastalıklar allerjenle yani allerji yapan maddeyle karşılaştığında alevlenir.. allerjenle karşılaştığın dönemde karaciğer fonsiyonlarını bozabilir ilerleme durumu anca bu zamanda mümkün olur. fakat neye allerjin olduğunu bilip ondan uzak durursan o zaman birşey olmaz

Sayın Enis Çabuk: Ben 12 Mart 2012 tarihinden 10 Mayıs 2012 tarihine kadar aylık korunma iğnesi ile korundum.10 Haziranda vurulmam gereken iğneyi vurdurmadım.(Aşırı adet düzensizliği ve sık arama kanama yaptığı için)Fakat iğneyi bırakmama rağmen adet düzenlerim normale dönmedi aksine kasık ağrım ve düzensiz kanamalarım oluyordu.En son adetimi 1 Temmuz da gördüm.5 gün süren adetim 10 gün sürdü ve ayın 17 si yani dün yine aşırı kanama geldi.Korktum doktora gittim.Ultrasonla rahmim incelendi.3.5 cm büyüklüğünde kist saptandı.Doktorum Primolut-N isimli ilaç verdi.Kanamalarımı keseceğini ilaç bitince tekrar bir kanama başlayacağını o zaman tekrar kontrole gelmemi söyledi.Kistin önemli olup olmadığını sordum basit su kisti dedi.Benim size sorum size bu kist ne kadar önemli ilaç tedavisi tamamen yok olmasını sağlayabilir mi kist gebe kalmamı engeller mi bu kist varken hamile kalsam ne olur ya da ilaç kullanırken korunmasız ilşki yasayabilir miyim.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Saygılarımla.

şimdi kist ultrasonla bakan hekim arkadaşımın dediği gibi basit bir kistik yapıysa yani endometrioma değilse rahatlıkla geçecektir. sadece endometriomalarda gebelik ve cerrahi dışında bir tedavi şekli henüz yok. kist gebe kalmanızı engellemez fakat adet durumunu etkilediği için zorlaştırabilir. kist varken gebe kalmak kistin tedavisi için uygun bir gelişmedir. yani gebe kalmak bir tedavi şekli olarak sayılabilir. ilacın kontrasepsiyon yani gebelikten koruyucu özelliği farmakolojik olarak yoktur.. fakat bu ilacı kullanırken korunarak ilişki yaşayın.. yani condom yöntemi size tavsiyem olacaktır..

Merhabalar enis bey öncelikie bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim(= ben geçenlerde hepatit tahlili yaptırdım onun sonucu bugün elime geçti doktoruma gitmeme daha var o yüzden gitmeden önce sizden bi ön bilgi almak istedim.sonucum şöyle;

ELİSA

Test Sonuç

HBsAg NEGATİF

Anti-HBs POZİTİF >100 IU/mL

Anti-HCV NEGATİF

İMMUNOLOJİ

Test Sonuç Birim Referans Aralığı

ANA (Yöntem:IFA-HEp-2) NEGATİF

ASO 129 IU/ml 0-200

RF <9.69 IU/ml 0-15

Geri