Salatu selam nasıl getirilir nasıl verilir yazabilir misiniz ?

S

salat

Forum Okuru
Salatu selam nasıl getirilir nasıl verilir yazabilir misiniz ?
Özellikle Cuma Günleri salat getirmek, Hz. Peygamberimize salatu selam getirmek önemliymiş diye duydum. Bugünün cumo alması vesilesi ile Nihat Hatipoğlu'da bahsatti de bundan ben bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Salat-u Selam'ı nasıl getirmeliyim ? Cuma günleri okumak ve Salatu Selamın verilmesindeki faziletler nelerdir yardımcı olur musunuz. Hayırlı Cumalar :)

Sorunuza bugünki konumuzla cevap vermek istedim. inşaallah faide hasıl olmuştur. şayet hala aklınıza takılan bir mesele olursa sizlere bilgimizin yettiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım. Normal günlerde Salavatı şerife okuduğumuzda melekler onu peygamberimize ulaştırır ve haber verir. Cuma günü okunduğunda ise onu bizzat peygamberimiz duyar ve sevabı daha çok olur.Salatü selamın çok şeşitleri vardır. namazlarda okunanlar farklıdır biraz ama en çok okunan ve tesbihatı olan salavat şerife : Allahümme Salli Alâ seyyidinâ Muhammedin vealâ âli seyyidinâ Muhammed.

ve biz müslümanların Salavatı şerifeyi günlük olarak 100 İstiğfarla beraber 100 defa okumamız gerekir.
bunu yapamam çok diyenin hiç olmazsa 70 defa okuması lazımdır. tamam ama ben ama benim hiç vaktim yok diyorsanız şayet 10 defa istiğfar 10 defa salavatı şerife okumamız bize düşen önemli vazifelerdendir. ümmeti muhammetden olan bizlere bunların ağır gelmemesi lazım.

Sorunuzla ilgili bilgiler aşağıda ki linkte yer almaktadır .Lütfen detaylı bilgiler için linkimizi ziyaret ediniz.

Peygamber efendimize salat-ü selam okumanın Fazileti ve hükümleri

Moderatör tarafında düzenlendi:
Değerli bilgiler sunmuşsunuz ama atladığınız bir yer var daha doğrusu benim kafama takılan birşey var. Salatu selam şu şekilde mi veriliyor kaç çeşit salatu selam var ve anlamları neler misal benim bildiğim şu

Allahümme Salli Ala Seyidina Muhammed ve Ali Ala Seyidine Muhammed başka var mı anlamları neler teşekkürler.

Hayırlı günler sizlere. öncelikler sorunuza geç dönebildiğim için kusura bakmayın.
dünkü değindiğimiz konu olan salatü selamın ana ifadesi herkesin bildiği: Allahümme Salli Ala Seyidina Muhammed ve Ali Ala Seyidine Muhammed dir.
Bunun manası ise : Allahım! Efendimiz, mihmandarımız, rehberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V)'e, ailesi ve ashabına rahmet eyle ve bereketler ihsan eyle.
Bu Ana ifadeden sonra yine salavatı şerifelerin bir çok çeşidi vardır. En bilinenlerine dün değinmiştik. bunlarla beraber Hz. Ebubekir'in okuduğu ve tavsiyesi olup okunması çok büyük sevap olan salavatı şerife vardır.

yine Cenab- Hakkın kudretiyle taş üzerine yazılmış bir salavatı şerife vardır. bunları okumak ayrı ayrı sevaplar kazandırır müslümanlara. Bunlara onlarca salavatı şerife eklenebilir. kitaplarda geçenler ve eshabın büyüklerinin tavsiyesi salavatı şerifeler gibi.

Yulardakilere ek olarak Selavatı şerifelerden bazırları da şunlardır.

Aleyhisselam
Allah’ın selamı, onun üzerine olsun.

Aleyhissalatu vesselam
Allah’ın salatu selamı onun üzerine olsun.

Sallallahu aleyhi ve sellem
Allahu Teala, Ona salatu selam etsin.

Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed
Allah’ım! Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem)’e ve aline (evladu iyaline) rahmet eyle.

Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed
Allah’ım! Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem)’e ve aline (evladu iyaline), ashabına salatu selam eyle.

SALAT-I NARİYE ( Salat-ı tefriciyye )

Allâahümme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâammen alâa seyyidinâa Muhammedinillezii tenhallü bihil ukadü ve tenfericü bihil kürabü ve tükzaa bihil-havâaicü ve tünâalü bihir-ragaaibü ve husnül havâatimi ve husnül havâatim. Ve yüstesgalgamâamü bi vechihil keriim ve alâa âalihii ve sahbihii fîi külli lem-hatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.

Mânâsı:

“Allâh’ım, kendisi hürmetine dügümler çözülen, gamlar-kederler açılan, ihtiyaçlar giderilen, isteklere, hüsn-i hâtimelere güzel âkibetlere nâil olunan, kerem (cömertlik) sahibi yüzü-suyu hürmetine bulutların sulandığı, Efendimiz Muhammed Mustafa’ya (s.a.v.) ve onun âl ve ashâbına; her bakış ve her nefeste ve zâtınca mâlum olanların sayısınca, kâmil bir rahmet ve tam bir selâmet ihsan eyle.

HAZRETİ SIDDIYK’IN ( R.A ) SALATI

.Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala eli seyyidina Muhammed. Ve barik ve sellim aleyhi ve aleyhim.Euzü billahi minelhemmi vel huzni ve minel cübini vel buhuli ve minel aczi vel keseli ve min galebetit deyni ve kahrir rical.

SALAT-I FETHIYYE

.Allâahümme salli ve sellim ve bâarik alâa seyyidinâ Muhammedinil fâtihı limâa uğlika vel-hâatimi limâa sebeka. Nâasıri’l-hakkı bil hakkı vel hedii ilâa sirâatıkel müstakıym. Ve alâa elihii hakka kadrihii ve mikdâarihil azıym.

Mânâsı:

“Allâh’im salât ve selâm eyle ve mübarek kıl; kilitlenmişlerin açıcısı, öncekilerin sonuncusu, Hakk’a hak ile yardımcı, doğru yoluna hidâyet eden Efendimiz Muhammed’e ve onun ehl-i beytine onun kadrince ve azîm mikdarınca

KUDRETTEN TAŞ ÜZERİNE YAZILAN SALEVAT
Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin bahri envârike ve ma’dini esraarike ve lisâni huccetike ve aruusi memleketike ve imâmi hazretike ve tıraazi mülkike ve hazâini rahmetike ve tarıykı şeriy’atikel mütelezzizi bi tevhıydike insani aynil vücûüdi vessebebi fîi külli mevcûüdin ayni a’yâni halkıkel mütekaddimi min nûri zıyâike. Salâten tedûümü bi devâmike ve tebkâ bi bekâike lâ müntehe lehâ düne ılmike salâten turzıyke ve turzıyhi ve terzâ bihâ annâ Yâ rabbel âlemiyn.

Mânâsı:

” Allahım! Efendimiz Muhammed üzerine salat eyle; nurlarının denizi, sırlarının madeni, delillerinin dili, memleketinin el sürülemez gelini, hazretinin imamı, mülkünün süsü, rahmetinin haznedarı, şeriatının yolu ki, senin tevhidinle lezzetleniyor vücud hakikati. Ve bütün mevcutların sebebi, gözlerin gözü, hakikatlerin hakikati, senin evvelleri yaratmandan, senin nurunun ziyasından… Öyle salât eyle ki, sen devam ettiğin müddetçe devam etsin, sen baki kaldığın müddetçe baki kalsın ki; son olmaz ona, senin ilminin dışında… Öyle salat eyle ki sen onunla razı olasın, onu da razı etsin… Ve 0nunla razı ol bizden ya rabbel alemin. ”
Bu salevat-ı şerifeyi Abdülkadir Geylani hazretleri bir mağarada bir taşın üstünde yazılı olarak bulmuşlardır. Altında da şu ilave varmış: ” Bu salevat-ı şerifeyi 1 defa okuyan 60.000 salevat okumuş sevabı alır.

Bİ ADEDİ ELF SALEVATI
Allahümme salli ala seyyidina muhammedin bi adedi elfi enfasıl mahlükat.Ve salli ala seyyidina Muhammedin bi adedi eş`aaril mevcudat. Ve salli ala seyyidina Muhammedin bi adedi sevakinil erdı vessemavat. Ve salli ala seyyidina Muhammedin bi adedi hrufil levhı ved-deavat Ve salli ala seyyidina Muhammedin bi adedi küllil ma`düüdat velma`lümat. Min evveli ezelihii ve evsatı haşrihii ve ahıri bakaaihii ve ala alihi ve sahbihit-tayyibiynet-tahiriyne ecmeıyn. Bi rahmetike Ya erhamerraahımiyn.

Allahumme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammedin bi’adedi ilmike
Ey Allahım ! Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem)’e ve Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem)’in aline nihayetsiz olan ilminin adedince salatu selam ve bereketler ihsan eyle.

Allahumme salli ala Muhammedin ve enzilhul’muk’adel’mukarrabe indeke yevmel’kıyameti.
Ey Allah’ım! Hz. Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem)’e Salatu selam et, ve O’nu kıyamet gününde sana yakın bir yere (Makam-ı Mahmut’a) yükselt.

Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin tıbbil’kulubi ve devaiha ve afiyetil, abdani ve şifaiha ve nuril’ebsari ve ziyaiha ve ala alihi ve sahbihi ve sellim.
Ey Allah’ım! Kalblerin doktoru ve devası, vucutların şifası, gözlerin nuru ve ziyası olan Hz. Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem)’e aline ve ashabına salatu selam eyle.

Geri