Saman nezlesi belirtileri ve tedavisi

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
Saman nezlesi belirtileri ve tedavisi
Saman nezlesi nedir kimlerde görülür
Saman nezlesi belirtileri ve tedavisiMerhaba Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda saman nezlesi kimlerde görülür ve belirtileri nelerdir, ayrıca tedavisi hakkında da bilgielre yer veriyor konu hakkında sizleri bilfgilendiriyoruz.
Saman nezlesi alerjik rinit (saman nezlesi) burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, göz yaşarması, gözlerde kaşınma, başağrısı, halsizlik gibi belirtileri olan hastalıktır.

Belirtiler haftanın birkaç günü, yılın belirli dönemleri ya da bazı ortamlarda ortaya çıkabilir. Yapılan çalışmalar toplumun yüzde 10'dan fazlasının alerjik rinite yatkın olduğunu ortaya koymaktadır. Tanı hastanın şikâyetlerinin değerlendirilmesi, muayene ve testlerle konur. Temel olarak mevsimsel ve yıl boyu olarak iki farklı tipe ayrılır.

Bağışıklık sistemimizin yabancı bir maddeyi, vücudumuz için tehlikeli gibi algılayarak aşırı reaksiyon göstermesi sebebiyle olur. Yabancı maddeye gösterilen reaksiyon vücudumuzun bazı maddeleri salgılamasına yol açar. Sonuçta alerjik nezleye ait belirtiler kendini gösterir. Yabancı maddeler (alerjenler), solunum yolu ya da besinlerle alınabilir. Vücudumuzun en fazla tepki gösterdiği maddeler polenler, otlar, ev tozu akarları, hayvan tüyleri ve bazı besinlerdir.

Alerjiye sebep olan yabancı maddeden korunma alerjik nezlenin temel tedavi yöntemidir. Gıda alerjilerinde; söz konusu gıdayı diyetten çıkarmak, polen alerjilerinde; polen mevsimini bilerek bahçe vb. alanlardan uzak durmak, ev tozu akarları alerjilerinde; ev ortamında nemi düşük tutmak, yatak nevresim, çarşafların 60°de yıkanmasına dikkat etmek gerekiyor.
 
Üst