Şeftali konservesi nasıl yapılır?

BeyazMelek

Daimi Üye
Şeftali konservesi nasıl yapılır?
Bu konu; şeftali konservesi yapımı ile ilgili bilgi vermektedir.

Kış aylarında özlemini duyduğum meyvelerden biri olan şeftali eşimin sağlığı için çok değerli. Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebildikleri nadir meyvelerden olan şeftalinin her halini evimizde beğenerek tüketiriz. Tabi olmadığı mevsimler içinde kolları sıvamak lazım, bu salı pazardan kesin şeftalide almalıyım ki mevsimi geçmeden eşime ayva konservesinin yanında bir de şeftali konservesi yapayım :)

seftali-konservesi.JPG-22.jpg

Kabuklarını soyduğum şeftalileri robottan geçirdim.10-15dakika kadar kaynatıp sıcakken kavanozlara koydum.(Eğer kavanoz dolmazsa kaynar su ilave edebilirsiniz) Ağzını sıkıca kapatıp ters çevirdim.Püre halindeki şeftaliyi pastaların üzerine burada olduğu gibi pelte olarak kullanabilirsiniz.
Bir kavanoz da yarı reçel,yarı komposto kıvamında konserve hazırladım.Bunun içinde:

Tencereye 1 bir su bardağı şeker ve bir su bardağı su koydum.10 dakika kadar kaynattım.5-6 adet iri şeftaliyi soyup doğradım.Bu şurubun içine attım.15 dakika kadar da bu şekilde kaynattım.Üzerine gelen köpüğü aldım.Aynı şekilde sıcakken kavanoza koyup ters çevirdim.
Bu şekilde hazırladığımız konserveyi,komposto olarak tüketebileceğimiz gibi,pastaların içine koyabilir,suyuyla da pastalarımızı ıslatabiliriz.Eğer şeftaliyi dondurucuya koymak isterseniz,doğrayıp pişirmeden poşetlere koyun,ağzını kapatın,hepsi bu kadar…

Geri