Şeker Hamuru Malzemeleri ve Hazırlanışı

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Şeker Hamuru Malzemeleri ve Hazırlanışı
şeker hamuru nasıl yapılır, şeker hamuru malzemeleri, şeker hamuru nedir

Pastaların üzerin de farklı şekiller görürüz ve özellikle çocukların ilgisini çeken bu renkli hamurdanb yapılan şekillerin nasıl yapıldığını merak ederiz. Bu yazımız da sizlere yaptığınız pastaların üstünü süslemeniz de kullanabileceğiniz şeker hamurunun yapılışını, malzemelerini paylaşıyoruz. Siz de artık bu tariflerle çok özel şekiller ve pastalar yapabilir ve misafirlerinizle birlikte varsa çocuğunuzu hayran bırakabilirsiniz;)

seker hamuru.jpg

165 gram glikoz. 60 ml soğuk su. Yarım çay kaşığı katı yağ. 3 tatlı kaşığı jelatin. İnce pudra şekeri ( 900 gram) İsteğe bağlı gliserin ve esanslar. Soğuk suyu bir kaba alıyoruz. Üzerine toz jelatinimizi ilave ediyoruz. 5 dakika civarı bekliyoruz ( yumuşatmak amacı ile) . Üstüne glikozu , esansları ve gliserini ekliyoruz. Karıştırıyoruz. Pürüzleri ortadan kalkana kadar karıştırıyoruz. Daha büyük başka bir kaba su dolduruyoruz ve kaynatıyoruz. İçinde jelatin olan kabı büyük kabın içine koyuyoruz. Jelatin eriyene kadar bu şekilde bekletiyoruz. Yoğurma kabımızın içine pudra şekerinin çoğunu döküyoruz. Pudra şekerinin ortasını havuz şeklinde boşluk bırakıyoruz ve suyu boşaltıyoruz. Başlıyoruz yoğurmaya. Kıvama gelince pudra şekerinin kalan az kısmını bir daha döküyoruz ve tekrar yoğuruyoruz. Belli bir süre sonra kıvamına ulaşacaktır. Katı yağı tavada eritiyoruz. Soğuyunca iyice ellerimize yediriyoruz. Son olarak tüm malzemelerimizi tekrar yoğuruyoruz. 1 gün bekletiyoruz ve artık kullanıma hazır. Pastalarınızı süsleyebilirsiniz. İsteğe göre çeşitli gıda boyaları kullanılarak hoş şekiller verilebilir. Burası size kalmış. Bazı yerlerde hamurlara şekil vermek için plastik kalıplar bulunuyor. Onları kullanabilirsiniz. Veya yaratıcılığınızı kullanıp daha değişik şekiller düşünebilirsiniz. Gıda boyasını aktarlarda bulabilirsiniz. Katı ve sıvı olarak iki şekilde satılıyor. Gıda boyasını kullanırken dikkatli olun. Abartmadan azar azar ilave ederseniz rengini tutturabilirsiniz. Elinize bulaşırsa suyla çıkartmanız oldukça zor olacaktır. Zaten su ile birleştikçe renkleniyor. Eldiven takıp kullanmanızı öneririm. Özel günlerde lezzetli bir pastanın üzerinde kullanıldığında oldukça hoş olacaktır. Sıkı şekilde sardığınızda buzdolabında 30 gün saklayabilirsiniz. Tarifteki malzeme miktarını orantılı artırarak ihtiyaç olduğunda çıkarıp çıkarıp kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

şeker hamuru ile yapılan pastalar ve kurabiyelerin görüntüleri çok güzel benim kız ne zaman görse böyle bir şeyi üstündeki süslü hamurları yemek istiyor tabi ben izin vermiyorum ne kadar olsa da sonuçta boyalı gıdalardan yapıldığı için çocukların yemesi taraftarı değilim

Geri