Şeker Hastalığı Gözü Nasıl Etkiler?

Şeker Hastalığı Gözü Nasıl Etkiler?
şeker hastalığının göze etkisi, şeker hastalığı gözü etkilermi, şeker hastalığının gözü etkilemesi

Tıp dilin de diabet halk arasında ise şeker hastalığı gözü olumsuz etkilemesi ile bilinir. Şeker hastalığının göze olumsuz etkileri ve gözü etkileyip etkilemiyeceği konusunda merak ettiğiniz sağlık bilgilerini sizler için paylaşıyoruz.

seker-hastaligi-jpg.17826,Şeker Hastalığı Gözü Nasıl Etkiler?

Şeker hastalığı, pankreas dokusundan salgılanan insülin hormonunun eksikliğine veya etkisizliğine bağlı kan şekerinin yükselmesine sebep olduğu gibi, aynı zamanda bir küçük damar hastalığıdır. 1. tip diabet genelde 30 yaşından önce başlar. İnsülin enjeksiyonları gerekir.

2. tip diabet genelde 40 yaşından sonra görülür, vücutta insülin eksik veya kullanımında bozukluk vardır. Diet, ağızdan alınan antidiabetik ilaçlar ve bazı hastalarda insülin enjeksiyonları gerektirir.

Diabetik retinopati, şeker hastalığına bağlı olarak gözün arka bölümünde ışığa hassas bir doku olan retina tabakasının damarlarının etkilenmesi ile ortaya çıkan ve körlüğe sebebiyet veren bir durum olup diabetin tek tedavi edilebilir komplikasyonudur. Genelde iki gözde etkilenir. Hastalığın başlangıcında hastanın hiç şikayeti olmayabilir. Bulgular zaman içerisinde ortaya çıkar. Diabetli bir hastada retinopatinin görülme oranı %40-45 civarındadır.

Bu oran hastalığın süresi ile artış gösterebilir. Erken safhada yakalanan hastaların tedavileri mümkündür. Bu sebeple hastaların hiç bir şikayeti olmasada yılda 1 kez retina muayenesi olmaları gerekir.
 
Üst