"Şeker Portakalı" Kitabı Hakkında Soruşturma Açıldı !

TİTAN

*Melekler Mekanı*
"Şeker Portakalı" Kitabı Hakkında Soruşturma Açıldı !
Bu konu; şeker portakalı kitabı hakkında soruşturma açıldı haberi ile ilgili bilgiler vermektedir.

Sevgili melekler, bugün yapılan bir açıklamaya göre "Şeker Portakalı" kitabını ödev olarak öğrencilerine veren bir öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı. Bir velinin kitabı okuması ve ardından içerdiği argo kelimeler sebebiyle rahatsız olması üzerine şikayette bulunmasıyla ortaya çıkan olayda, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) dilekçe yazan velinin isteğinin incelenmesi için soruşturma başlatıldı. İşte haberin detayları...

seker_portakali-220.jpg

Çocuğunun ‘Şeker Portakalı’ isimli kitabı okuduğunu gören veli ise öğretmen hakkında Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yazdığı şikayet dilekçesinde kitabın Türk örf ve adetlerine aykırı olduğunu ve argo kelimler içerdiğini belirtti.

BİMER’in talimatı üzerine Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kitabı ödev olarak veren Türkçe öğretmeni hakkında soruşturma başlattı. ‘Şeker Portakalı’ isimli kitabin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretim öğrencilerine okutulması gereken 100 temel eser arasında olduğunu söyleyen Barış Uluocak şöyle konuştu: “Müfettişler, BİMER’den gelen talebi bir emir olarak üzerlerine vazife edinmişler, ancak yüz temel eser arasında var mı yok mu hiç onu kontrol dahi etmemişler. Büyük bir eksiklik. 10 yıllık öğretmen arkadaşımız da şaşkın. Biz de öğretmen hakkında haksız yere soruşturma açanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Kitap fakir bir ailenin çocuğu Zeze’nin yaşadıklarını konu ediniyor. Soruşturma açılması traji komik bir vaka”

Melekler, tesadüf eseri oğlumun sınıf içi kitap değişimlerinde eline geçen kitabın Şeker Portakalı olduğunu farkettim. Kitabı daha önce okumamıştım ama haberi duyunca çok hızlı bir şekilde gözden geçirdim ve argo kelimelerinin varlığının doğru olduğunu tesbit ettim. O argo kelimeleri üstü kapalı bir şekilde sizlerle paylaşıyorum..

K... bir şaplak indirdi
K... karnıma girdiğini sandım.
O... tekisin
O...! O....kızı!

Yakaladıklarım bunlar arada kaçtıysa bilemiyorum. Evet, kelimeler çok çirkin ve 6. sınıf öğrencisinin okuyacağı bir kitapta bu kelimelerin olması üzüntü verici ama görsel ve yazılı medyada çıkan yüzlerce binlerce iğrenç haber ve örf adetlerimize uymayan dizilere, filmlere, çizgi filmlere ne demeli ?

Geri