Sezaryen Doğum Alerjik Hastalıkları Artırıyor!

Sezaryen Doğum Alerjik Hastalıkları Artırıyor!
sezaryen doğum, alerjik hastalıkları artırıyor, zararları, riskler, yapılması gerekenler, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
Sevgili melekler,
Normal doğumun en sağlıklı yol olduğunu bilmelerine rağmen korkudan sezaryen yapan annelerin,bu şekilde pek çok riske de davetiye çıkardığını biliyoruz.Bunlardan biri de alerjik hastalıklardır.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği verilerine göre, 2001 yılında ülkemizde yüzde 21 olan sezeryan doğum oranları 2009 yılı itibariyle yüzde 47e yükselmiştir. Sezeryan doğumların yüzde 50den fazlası anne isteği ile gerçekleşirken, bu doğumlar çocuklarda astım görülme sıklığını yüzde 20 arttırıyor.

Toplumda alerjinin gelip geçici bir hastalık gibi algılandığını, oysaki alerjinin birçok alerjik hastalığın temelinde bulunan ve bütün vücudu tutan sistemik bir rahatsızlık olduğunu belirten Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, alerjinin oluşumunda doğum şeklinin önemli bir yer tuttuğunun altını çiziyor.
Normal yoldan doğan bebekler, sezeryan ile doğan bebeklere göre daha az alerji oluyor. Çünkü normal doğum ile dünyaya gelen bebekler, ilk kez doğum kanalında mikropla tanışıyor ve doğdukları andan itibaren bağışıklık sistemini güçlendirmek için mücadeleye başlıyorlar. Sezeryan ile doğan, steril bir şekilde dünyaya gelen bebeklerde ise tam aksi oluyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, bilim adamları tarafından alerji hastalığının artış nedenlerinin araştırıldığını, bu araştırmalardan en kapsamlısının Hijyen Hipotezi olduğunu, bu hipotezde bağışıklık sisteminin bir teraziye benzetildiğini belirtiyor.
Bağışıklık sistemi, bir terazinin iki kolu gibi birbirinin aksi yönünde çalışan iki farklı sistemden oluşuyor. Bir kol mikroplarla savaşıyor; diğer bir kol alerjik reaksiyonlardan sorumlu tutuluyor. Bağışıklık sistemi mikroplarla ne kadar çok temas ederse; alerjiden o kadar çok uzaklaşıyor. Tam tersi mikropla mücadele ne kadar kısıtlanırsa; bağışıklık sistemi de alerji yönüne kayıyor. Günümüzde aileler, bir yandan çocuklarını hastalıklardan korumaya çalışırken diğer bir yandan alerjik reaksiyona yatkın hale getiriyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, sezeryan doğumun getirebileceği problemler açısından anneleri uyarırken, özellikle alerjik annelerin tıbbi bir zorunluluk olmadıkça sezeryan doğumu tercih etmemeleri gerektiğinin altını çiziyor.
 
Üst