Sezeryan doğum sonrası ne zaman banyo yapılır ?

Uzman SühaN

Administrator
Sezeryan doğum sonrası ne zaman banyo yapılır ?
Her gebe kadın normal bir doğum yapmayı amaçlar, ancak bazı durumlarda doğum sezeryanla gerçekleşebilir. Günümüz de bir çok kadın normal doğum dan korktuğu için gönüllü olarak sezeryanla doğum yapmayı tercih ediyorlar. Fakat sezeryanla doğum bir çok dezavantaja sahiptir ve ameliyat sonrası iyi bir bakım gereklidir. Sezeryanla doğum yaptıktan sonra evinize döndüğünüz de yapmak istediğiniz tek şey duş almak olacaktır. Peki sezeryanla doğum yapan hastalar ne zaman banyo yapabilir ? Sezeryan doğumdan hemen sona banyo yapmak doğrumudur ? Bu soruların yanıtını makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

sezeryanlı doğum.jpg

Bazen normal doğum veya vajinal doğum tahmin edilenlerden daha fazla komplikasyona neden olabilir ve sizin ve bebeğiniz açısın dan riskli bir durum söz konusu olduğun da sezeryanla doğum yapmanız gerekebilir. Doktorunuz size çeşitli nedenlerden dolayı sezeryanla doğum yapmanızı isteyebilir. Rahim güçlü kasılmalara rağmen açılmıyorsa, birden fazla bebeğe hamileyseniz, bebeğiniz anormal bir konumdaysa, Yüksek tansiyon, kalp problemleri ya da enfeksiyonları gibi sağlık problemlerine sahipseniz, doktorunuz sezeryanla doğum yapmanızı isteyebilir. Bazı kadınlar da normal doğumdan korktukları için sezeryanla doğum yapmayı isteyebilir.

Normal doğum, kanama, enfeksiyon ve diğer komplikasyonların iki katına çıktığı sezeryan doğuma kıyasla daha güvenlidir. Sezeryan cerrahisi sırasında, mesane, bağırsak gibi diğer organlar da yaralanabilir. Herhangi bir komplikasyon yoksa, anne 1 - 2-3 gün içinde bebeği ile eve dönebilir. Anne ve bebeğin güvenliği için doktor tarafından verilen çeşitli talimatlara kesinlikle uyulmalıdır. Doğumdan sonra doktor emzirmeyi derhal tavsiye edebilir.

Anne de olan herhangi bir sağlık problemi bebeğin sağlığını etkileyebileceğinden annenin kendine en üst düzeyde dikkat etmesi gerekir. Yaranın yavaş yavaş iyileşmesi durumunda ihtiyati talimatların uygulanması gerçekten önemlidir. Ameliyat sonrası kanama yorgunluğa neden olabilir. Kesi yerleri ağrı yapabilr. Bu durum da yanınızda mutlaka size yardımcı olacak birini bulundurun.

sezeryan doğum.jpg

Sezeryan yaygın olmakla birlikte, derin bir karın insizyonu gerektiren önemli bir cerrahi işlemdir.Annenin alt karnında pelvik kemiğin üstünde yatay bir kesik yapılır. Çok nadir durumlarda bazı kadınlarda dikey bir kesi olabilir. Ameliyattan iki gün sonra banyo yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumu doktorunuza danışın ve bir sezaryandan sonra banyo yapmaya ilişkin tavsiyelerine uymalısınız. Birçok doktor tavsiyesi hafta beklemekle birlikte, bazı doktorlar 2 hafta sonra banyo yapmayı uygun görmektedir.

Sezeryan ameliyatı sonrası öksürme,hapşurma gülme ameliyat yerinizde ağrıya neden olabilr bu normaldir. Ameliyat sonrası kabızlık probleminiz, gaz sancılarınız olabilir. Hekiminiz size tüketebileceğiniz besinler hakkında liste verecektir. Listede yer alan talimatları mutlaka uygulayın. Sezeryan sonrası hekim kontrollerinizi aksatmayın. Kesi yerlerdinde sarı akıntı kızarıklık ve aşırı duyarlılık hissediyorsanız mutlaka hekiminizle iletişime geçin. Ameliyat sonrası zorlayıcı aktivitelerden kaçının.

Ameliyatınız sona erdiğinde ve bebeğiniz size verildiğinde, ilk gün oturup veya hareket ettirecek durumda olmazsınız, bu nedenle banyo yapmanız söz konusu değildir. Ameliyat sırasında uyuşturulmuş vücudunuzun alt kısmı ameliyattan en az beş saat sonra duyu almaya başlar. Bununla birlikte, ameliyattan sonraki ertesi gün bile, kendi başınıza oturamayacağınızdan ve kalkmanız için yardıma ihtiyacınız olabilir. Bir c kesitinden sonra, hastanede kalma, bebeğin refahı, ameliyat sonrası iyileşme gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Ortalama olarak, kalış süresi beş günden bir haftaya kadar sürebilir. Bu durum da kensinizi çok kötü hissediyorsanız ıslak bezle vücudunuzu silebilrsiniz.

Ameliyat sonrası en az 2 hafta beklemenizi öneririz, dikişlerin çabuk kaynaması için kuru kalması gerekir. Saçlarınız çok yağlıysa ve sizi rahatsız ediyorsa saçlarınızı yarıdan yıkayabilir, vajinal bölgeden aşağıyı yıkaya bilirsiniz. Hekimlerin çoğu ameliyattan 1 haftaya kadar enfeksiyon kapmamanız için banyo yapmanızı önermeyecektir. Doktor, banyo yapmaya ve hangi tedbirlerin alınması gerektiği konusunda size doğru tavsiyede bulunacaktır. Enfeksiyonlardan kaçınmak ve vücudunuzun dinlenmesi için yaklaşık 6 hafta sonra cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz . Doktorunuz banyo yapma ve cinsel yaşamınızla ilgili gerekli önerilerde bulunacaktır.

Merhaba ben sezeryanla doğum yaptım . Doğumdan hemen sonra banyo yapma ihtiyacı hissettim. Annemin yardımıyla banyomu yaptım. Ameliyat yerimi şeffaf çöp poşetiyle kapattık ve koli bandıylada bantladık . Annem beni ayakta yıkadı . Böylece dikişlerim ıslanmadı bende sezeryanın 4. günü mis gibi oldum. Sezeryan sonrası dikişleriniz ıslanmadan banyo yapmak isterseniz benim anlattığım şekilde banyo yapabilirsiniz.

bende sezeryan ameliyatından 4 gün sonra banyo yaptım ameliyat yerlerini bantladım önce yarıdan saçlarımı yıkadım sonra vücudumu hiç ıslanmadım

merhaba 3 defa sezeryanla doğum yaptım üç çocuğumda oğlan kızım olsun istiyorum sezerryan esnasında tüplerim bağlandı acaba nasıl hamile kalabilirim ?

Merhaba, Tüplerin bağlanması halinde açılması pek mümkün olmuyor, yapılan operasyonların sonucu çok başarılı olmayabiliyor , ayrıca dış gebeliğe yol açabiliyor. Bu sebeple yeniden bebek istiyorsanız tüpleri açtırmak yerine direkt tüp bebek tedavisi ile gebelik denemelisiniz. Ayrıntılı bilgi için bir kadın doğum uzmanı ile iletişime geçin.

Geri