Sezeryanla doğum yapmak günah mı haram mı yardımcı olur musunuz ?

• Konbuyu başlatan günahmı
  • Başlangıç tarihi
G

günahmı

Forum Okuru
Sezeryanla doğum yapmak günah mı haram mı yardımcı olur musunuz ?
Kızlar selamlar ben yaklaşık olarak 7 aylık hamileyim öyle bi ağırlaştım ki anlatamam tuvalete gittiğimde korkuyorum eşim beni yürüterek götürüyor. Sanki bebek aşağıdan düşecek te tajalette kalacakmışım bebeksiz kalacakmışım gibi hissediyorum. Bi arkadaşımla konuşur ken kendine zarar verdiğin gerekçesi ile sezeryan doğumun gühah ve haram olduğunu söyledi bana.

Bu gerçekten doğru mu ? Dinen sezeryanla doğum yamak günah ya da haram mı arkadaşlarım bana yardımcı olur musunuz. Ne yap0acağımı şaşırdım sezeryanla yapmak istiyorum ama gühap diye de kafam karıştı. Tşk.

Bazı durumlarda normal yolla yani vajinal doğum mümkün olmayabilir..Bebeğin pozisyonu annenin sağlığı sezeryan gerektirebilir.Tıbbi yönden gereklilik söz konusu olduğunda ;önce annenin sonra bebeğin hayatı söz konusu olduğunda sezeryan o an farz hale gelir. Sezeryanla doğum yapmak ,ne haramdır nede helaldir diyemeyiz. Bununla ilgili hüküm yoktur.Fakat sezeryanın keyfi olarak yapılmaması gerektiği , normal doğumun gerek bebek gerekse anne açısından faydalı olcağı hekimler tarafından vurgulanıyor.

Hayırlı günler öncelikle. Normal doğumun mümkün olmadığı hallerde kadının karnının kesilmesi ile bebeğin alındığı cerrahi yöntemdir sezeryan. Normal doğum hadisesi gerçekleşmediği durumlarda bebeğin ameliyatla dünyaya getirilme işlemi olan sezeryan , günümüzde kadınların doğum halinden korkmalarından dolayı çok tercih edilen doğum yöntemlerinden. Beklenen doğum tarihinin geçmesi, bebeğin ana rahmindeki şekli doğum için uygun pozisyon da olmayabilir. Yada doğum yapacak kadının tansiyonu, diyabeti doğum açısından problem oluşturabilir. Buna benzer şikayetlerin olması sezaryen denilen doğum tekniğini gerekli kılar. Sezeryanla doğumda her hangi bir haramlık, günahlık söz konusu değildir. Fakat normal doğum yapacak kişinin keyfi sezeryan yapması kendisine eza verir. İnsanin kendi canına bilerek acı vermesi doğru değildir. Yinede kesin olarak biz sezeryanla yapılan doğuma hüküm giydiremeyiz.

Geri