Şiddet mağdurlarına destek

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
Şiddet mağdurlarına destek
Devlet, fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete maruz kalan başta kadın ve çocuklar olmak üzere mağdura 2 bin 250 ila 26 bin lira arasında nakdi yardımda bulunacak. Şiddet mağdurunun bakım, tedavi, protez ve cenaze giderleri de karşılanacak.

Uygulayan ödeyecek

Devlet yaptığı yardımı suç failine örneğin kadının eşine ödetecek. Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan yasa taslağında, “Devlet veya yetkili makamlar, ödenmiş olan yardım miktarı kadar mağdura halef olarak suç faillerine rücu eder” denildi.

Yardım Kurulları olacak

İstanbul ile Ankara başta olmak üzere büyük illerde vali, gerekli görülen ilçelerde ise kaymakam başkanlığında Yardım Kurulları kurulacak. Suç tarihinden itibaren bir yıl içinde yardım istenebilecek. Yardım talebi en geç dört ay içinde sonuçlandırılacak. Manevi zararlar yardım kapsamına alınmayacak. “Anayasanın sosyal devlet ilkesi” ve uluslararası sözleşmeler çerçevesinde AB’ye uyum kapsamında hazırlanan taslak şöyle:

Aileye de yardım edilecek

Yardım, suç mağduru ile suç dolayısıyla ölenin ana, baba, eş ve çocuklarına yapılacak. Mağdurun, Türk vatandaşı ya da en az üç yıldır Türkiye’de oturma iznine sahip yabancı uyruklu olması gerekecek. Failin belli olmaması ya da yakalanmaması durumunda da yardım istenebilecek.

Psikiyatrik destek de verilecek

Suç sebebiyle yaralananlara derecesine göre, 2 bin 250 TL’ye, sakatlananlara 9 bin TL’ye, aciz ve hayatını başkasının yardım ve desteğiyle sürdürebilecek derecede malül olana 26 bin TL’ye, ölenin ana, baba, eş ve altsoyuna 15 bin TL’ye kadar nakti yardım yapılacak. Ruhsal tedavi için de 2 bin 250 TL’ye kadar yardımda bulunulabilecek.

Parayı şiddet uygulayan ödeyecek

Anayasanın sosyal devlet ilkesi dikkate alınarak hazırlanan taslağa göre devlet, şiddet gören mağdurlara maddi destekte bulunacak; mağdurların bakım, tedavi giderlerini karşılayacak. Taslağa göre mağdura ödenecek para, şiddeti uygulayandan alınacak.

Oya Armutçu - Hürriyet

Geri