Şifa kaynağı sarı karpuzun faydaları

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
sarı karpuz, sarı karpuz nerede yetişir, sarı karpuzun faydaları nelerdir, sarı karpuzun tadı nasıldır ile ilgili bilgileri sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz.

Karpuzun hayatımız da yeri ve karpuzun önemi çok büyüktür. Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerinden biri olan karpuz, çizgili karpuz ve koyu yeşil renkten oluşan ve siyah inci olarak tanınan karpuz olarak tüketiliyor. Biz karpuzuun içini hep kırmızı olarak bildik ve karpuzu bu şekil de tanıdık. Bundan sonra ardık bildiklerinizi unutun ve karpuz denildiği zaman sarı karpuzun da olduğunu sakın unutmayın;)

Evet yanlış duymadığınız sarı karpuzdan söz ediyoruz. Bildiğiniz karpuzu kestiğiniz de içinin rengi kırmızı yerine sarı renkten oluşan sarı karpuz tadından da yenmiyor:)

Çin de çok fazla tüketilen sarı karpuz, ülkemiz de çok fazla bilinmese de aslın da 60 yıl öncesine kadar Anadolu da yetişiyordu. Daha sonra sarı karpuzun üretimi uzun bir süre durduğu için unutulmaya da yüz tutmuştu.

Neyse ki artık Burdur da tekrar yetiştirilmeye başlanan sarı karpuzu çok yakın da yaz meyvelerinin arasına sıklıkla koyacağa benziyoruz. Şu ana kadar içini kırmızı olarak bilip tükettiğimiz karpuzu, sarı olarak ne kadar benimseyip tüketiriz orası biraz şüpheli olsa da şifa kaynağı olarak bilinen sarı karpuzun faydalarını öğrendikten sonra bana göre tereddüt etmeden tüketeceksiniz;)

karpuz.JPG

Yazın sıcak havasın da dolaba konulup tadı da bal gibi olan buz gibi karpuzdan daha iyi ne serinletebilir ki insanı. resmen doğal klima görevi görüyor hahaha kendinin olduğu kadar karpuz çekirdeği de faydalı hatta çerez olarak kavrulmuş bir şekil de satılıp alıp severek tüketenlerin de olduğunu biliyoruz.

Sarı karpuzun faydaları nelerdir?

İyi bir lif kaynağı olan sarı karpuz bağırsak hareketlerini düzenler ve bu karpuzun çekirdekleri bağırsak kanserini önlemede önemli bir rol oynar. Aynı zamanda çekirdek içinde bulunan cucurbocitrin isimli madde, kan basıncını düşürür ve böbrek fonksiyonlarını düzenler.

Düşük kalorili olan bu karpuz kalsiyum, potasyum, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Hem yağsız oluşu hem de vitamin ve mineraller açısından zengin olmasıyla diyetlerin vazgeçilmezi olmuştur. Sarı karpuzun çok iyi bir idrar söktürücü özelliği vardır.
İdrar söktürücü özelliğinden dolayı vücutta bulunan atık maddeleri ve kanı temizlemede büyük etki sağlar.

Sarı karpuzun tüketildiğin de özellikle böbrek taşı ve kumuyla ilgili sorun yaşayanlara büyük fayda sağlar. Kemik gelişimini desteklediği gibi, böbrek taşı ve kumunun dökülmesini sağlar.

sarı karpuz.JPG

liya

Üye
Üye
inanılmaz ilk kez duyuyorum vede görüyorum karpuz yaz ayların da bizim evden kesinlikle eksik olmaz helede sıcak havalar da gerçekten de insanın içini ferahlatıp serinletiyor sarı karpuzun tadını da çok merak ettim biz siyah inci kullanıyorum bal gibi karpuz çekirdeksiz olmasıda kızım için iyi oluyor çünkü oda çok seviyor karpuzu ama çekirdek olayından gıcık olduğu için ona özel çekirdeksiz karpuz alıyoruz. bakalım pazarlara kadar gelecekmi bu sarı karpuz gelirse mutlaka alıp denemek istiyorum