Sıla Röpörtajı

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Sıla Röpörtajı
sila_rop.jpg
Sıla

Müzik dünyası yepyeni bir isime merhaba dedi... “...Dan Sonra” isimli parçası ve ilginç klibiyle dikkat çeken Sıla ile müzik geçmişi ve albümü hakkında konuştuk.

ALBÜM AŞAMASINA GELENE KADAR UZUN BİR MÜZİKAL GEÇMİŞİNİZ VAR ASLINDA. SİZİ UZUN SÜREDİR SAHNELERDE DİNLEYEBİLİYORUZ. GEÇMİŞİNİZDEN BİRAZ DA SILA’YI YENİ TANIYACAK DİNLEYİCİLERİN İÇİN BAHSEDEBİLİR MİSİN?

Ortaokul ve Lise yıllarımda Türk Halk müziği korolarında korist ve solist olarak müzikle tanıştım aslında. Sonrasında lise ikinci sınıfta opera ve şan eğitimi almaya başladım. İstanbul serüveni de bu dönemde başladı. İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümüde 1 sene ouduktan sonra, Bilgi Üniversitesi Jazz vokal eğitimi bölümüne girdim. Burada okurken Kenan Doğulu ile çalışmaya başladım. 2000-2007 seneleri arasında aralıksız olarak 7 yıl boyunca Doğulu’ya sahne de eşlik ettim. Yaklaşık 3-4 yıldır kendi albümüm için hazırlık yapıyordum. Albümde Ozan Doğulu prodüktürlüğünde çalıştık ve tamamladık. Çok keyifli oldu çalışmaların tamamı.

HAZIRLIKLAR NASIL GEÇTİ ? 3-4 YIL GİBİ UZUN BİR SÜREDEN BAHSETTİNİZ ÇALIŞMALARI İÇİN BU ALBÜMÜN. BU SÜREÇDE NELER YAPTINIZ, KİMLERLE ÇALIŞTINIZ ?

Repertuar aşamamız biraz uzun sürdü, çünkü zengin bir repertuar olsun istedim. Aslında çok parça vardı ve elemekte güçlük çektik. Şarkıların sözleri albümde bana ait. Bir tane şarkının sözünü Gözde Kansu ile birlikte yazdık. Bestelerde yine büyük payım var. Efe Bahadır, Yalın, Sezen Aksu gibi isimlerin imzaları var. Bunun dışında imece usulü yapılmış çalışmalar da var. Sezen Aksu’nun bir bestesi var ki bu daha önce benim yapmış olduğum bir dizi müziğinin Jenerik müziğine ek olarak yapılmış bir şarkı. İki şarkıyı birleştirip tek bir şarkı haline getirdik albüm için, çok beğeni topladığı ve hiç bir albümde bulunmadığı için.

Ozan Doğulu’nun bir bestesi var. Çıkış parçası olarak seçtiğimiz şarkı, klibini de çektik zaten. Kenan Doğulu da bu parça için rap vokal yazıp söyledi. Çok keyifli oldu çalışmalar. İçimize sine sine yaptık herşeyi. Ben de Ozan da çok mükemmeliyetçiyiz. Çok titiz davrandık ve 3-4 seneye yaydık çalışmalarımızı. Uzun sürdü, revizyonlarımızı yaptık aranjmanlarda, ben okumalarımda düzeltmeler yaptım ve çok kıymetli müzisyenler ile bir araya gelerek bu albümü şimdiki haline getirdik.

“OZ PROJECT” TAM OLARAK NEDİR? MERAK EDENLER İÇİN BUNU AÇALIM BİRAZ..

Albümde biz 5 aranjör ile çalıştık ve Ozan Doğulu prodüktörlüğünde yürüdü iş. O yüzden projenin ismi “Oz Project”. Ozan dışındaki diğer aranjörlerim; Nedim Ruacan, Efe Bahadır, Murat Yetar, Mustafa Ceceli. Çok değerli projeler koydular albümüme. Çok güzel oldu, çok içime sindi.

İLK VİDEOKLİP ,OZAN-KENAN DOĞULU YAPIMI “...DAN SONRA”YA GELDİ. ÇIKIŞ PARÇASI ALBÜMÜN TANITIMINDA ÇOK ÖNEMLİ YER TEŞKİL EDİYOR. SİZ BU KARARI VERİRKEN NELERE DİKKAT ETTİNİZ?

Eve ilk klibi “...Dan Sonra” ya çektik. Özellikle bu parçayı seçmemizin sebebi diğerlerine göre daha radikal oluşu ve benim içimdeki kadınlardan birini yansıtması. Çünkü albüm aslında elektronik konseptte yürüyen bir albüm değil. Akustik parçalar da var. Ben de biraz değişken biriyim, dolayısı ile bu hayatıma ve müziğime de yansıyor.

MURAT KÜÇÜK VE ROBERT BENAVİDES İLE ÇALIŞMIŞSINIZ “..DAN SONRA” İÇİN. KLİPTE KENAN DOĞULU DA YER ALIYOR. ENTERESAN BİR KLİP OLMUŞ, BİZİM İÇİN BİRAZ ÇEKİMLERDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Murat Küçük çekti ilk klibi. Çok beğendiğim ve çalışmayı çok istediğim bir yönetmendi. Kısmetmiş ilk klibime denk geldi. Çok keyifli bir çalışma oldu. Kenan da yer aldı klipte. Hakikaten hiç klip çekiyormuş gibi hissetmedik, çok eğlendik, dans ettik, mutlu olduk bol bol. Amerikalı bir görüntü yönetmeni Robert, Snoop Dog ve Justin gibi önemli starların kliplerinde görev almış daha önce. Bizimle olması büyük şanstı.

Çok önemli bir konunun altını çizmek istiyorum. Klipte bir takım hayvan başları var, benim üzerimde de bir kürk var. Bunların hepsi imitasyon. Benim de bir kedim var ve hayvan haklarına saygım sonsuz.

SON OLARAK SİZE ULAŞMAK, FİKİRLERİNİ SÖYLEMEK İSTEYEN DİNLEYİCİLERİN NASIL ULAŞABİLECEKLERİNİ ÖĞRENELİM.

Bana ulaşmak isteyen dinleyicilerim, daha çok bilgi almak isteyenler Sony BMG sitesi adı altında beni bulabilir. Bilgilerimi alabilirler. Kendi sitem şu an için yürürlükte değil.Ama çok yakın zamanda kullanıma açılacak. Ayrıca dansonra@gmail.com adresinden de bana maillerini ulaştırabilirler.

Geri