Simit tarifi pratik/garantili Ev yapımı

M e g

Melekler Mekanı
Simit tarifi pratik/garantili Ev yapımı
***EV yapımı simit tarifi lezzetli ve kolay tarif

Simit tarifi; 5 adet için

1/4 su bardağı ılık süt+1/4 bardak ılık su+2 çay kaşığı kuru maya+1 tatlı kaşığı dolusu toz şeker+yarım çay kaşığı tuz.

Bunlar çırpılıyor çatalla.
Sonra içine çeyrek bardaktan az sıvı yağ ve 2 su bardağından 2 parmak eksik un koyuluyor. Yoğuruluyor bir güzel. Kabın ağzını örtülüp yarım saat dinlendiriyoruz hamuru.

Bir yemek tabağına 2,3 kaşık pekmez koyuyoruz ki bunu az bişey suyla karıştırıyoruz.
Bir başka yemek tabağına susam döküyoruz tabağın çukuru kadar.

Ve
Alıyoruz hamuru koyuyoruz tezgaha şöyle 10 eşit beze (top) ayırıyoruz.

Sonra
Her bir hamur topunu elimizle çekiştiriyoruz çubuk gibi,oklava gibi olacak ince.

Ve
5 adet simit olacak ya,iki şeridi alıyoruz,böyle döndürüyoruz,burgu olcak,son şeklindeki gibi.
(O şeritler; 1 parmak kalınlıkta ve 35/40 cm uzunlukta olcak.
Onların 2 tanesi bir simit şeklini alıcak,burgu yapınca..)
Bu olayı her bir simit için tekrarlıyoruz.

Sonra
Pekmeze batırıyoruz,ardından susama batır,ıyoruz,sonra fırın tepsisine koyuyoruz..

Veee
200 derece fırında 20/25 dak pişiriyoruz..

Şimdiden ellere sağlık,afiyet olsun..

IMG-20180202-WA0005.jpg

IMG_20180108_022101.jpg
IMG_20180108_022219.jpg

Son düzenleme:
Yahu tamam iyisin de şekilleri bozuk onun için on üzerinden 7 veriyorum sana görsellik iyidir. Ayrıca, sunum için kullandığın oklavayı artık nerelere vurdu isen üstünde tırtıklar oluşmuş :D:D @M e g

Yahu tamam iyisin de şekilleri bozuk onun için on üzerinden 7 veriyorum sana görsellik iyidir. Ayrıca, sunum için kullandığın oklavayı artık nerelere vurdu isen üstünde tırtıklar oluşmuş :D:D @M e g

O oklavanın dili olsa da konuşsa ahahha:D
Halı dövdüm onunla halı :D:p

Artı insan yiyecek bunu insan :D:D Az şekilci olun

Bak beni can evimden vurdun. Doğru haklısın,görsellik konusunda zayıfım doğrudur.O yüzden sunumu abartıyorum napim :D

Ama lezzet garantilidir ;)

Geri