siyah mercimek çorbası tarifi varmı

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
siyah mercimek çorbası tarifi varmı
Bir arkadaşımdan siyah mercimeğin daha faydalı olduğunu öğrendim ve marketten aldım.Daha pahalı tabi ama sağlıklıysa katlanacaz. Yalnız bunun çorbasını kırmızı mercimek gibi mi yapacaz tarifi olan bilen varmı?

Malzeme: 8 bardak et suyu, 1 orta boy soğan, 250 gram siyah mercimek (1 bardak), yarım kahve fincanı un, 1 bardak su, 3 çorba kaşığı yağ, tuz

Yapılışı:

Bir tencerede içerisine, üç çorba kaşığı yağ koyarak ateşe oturtunuz. Üzerine çentilircesine soğanları doğrayıp, hafif pembe bir renk alana kadar kavurup, yarım kahve fincanı un ilâve ederek, biraz daha kavurunuz. Üzerine, bir bardak su ve mercimekleri de katarak, ezi-Iinceye kadar az kuvvetli ateşte bırakınız. Daha sonra delikli kevgirden başka bir tencere içersine, özünü geçiriniz. Bir Taşını kaynatıp indirdirniz. Arzu edilirse , kuşbaşı kızartılmış ekmeklerle servis yapılabilir. Siyah mercimeği pişirmeden önce, gece su içerinde bırakıp on iki saat sonra kullanılmalıdır.

O kadar yıllık evliyim bende siyah mercimeği ilk kez duydum:S Siyah pirinci biliyordum gerçi hiç yemedim esmer şeker desen öyle ama mercimekte çok şaşırdım....

Geri