Sızma zeytinyağı ile riviera zeytin yağı arasındaki fark nedir

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Sızma zeytinyağı ile riviera zeytin yağı arasındaki fark nedir
Yemekler de ve salatalar da sıklıkla kullanılan zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Sağlık açısından oldukça faydalı olan zeytinyağının hakikisini bulmak bazen kolay olmayabilir. Bu nedenle genellikle marketler de zeytinyağını satın alırız. Zeytinyağının bulunduğu reyonu incelerken eminim ki dikkatinizi çeken bir detay olmuştur ki oda iki türlü zeytinyağının bulunması ve birinin daha pahalı diğerinin de daha ucuz olmasıdır..

Hakiki zeytinyağını anlamanın yolları konumuza da göz atarak doğal zeytinyağı almak istediğiniz de işiniz daha çok kolaylaşacaktır.

naturel-sizma-ile-riveria-arasindaki-farkler.JPG

Şimdi gelelim asıl konumuza... Sızma naturel zeytinyağı ve riviera zeytinyağı arasında ki fark nedir?

Sızma zeytinyağı nasıl elde edilir? Zeytinler dalından koparılarak sonrası direk mekanik yağı ayrıştırılan zeytinin vermiş olduğu yağara sızma yani nutarel zeytinyağı denir. Sızma zeytinyağı da kendi arasın da üç kısma ayrılır.

*Naturel sızma zeytinyağı: 1 asitlik derecesi altın da olan yağ

*1.Naturel sızma zeytinyağı: 1-2 asitlik derecesi arasın da olan yağ

*2.Naturel sızma zeytinyağı: 2-3.3 asitlik derecesi arasın da olan yağ

En kaliteli zeytinyağı sızma naturel zeytinyağıdır. Riviera zeytinyağına göre sızma zeytinyağının kokusu ve tadı daha mükemmeldir. İçin de bulunan mineraller ve antioksidan daha yüksektir. Yemekler de ve salatalar da bol bol sızma zeytinyağını tüketmek kalp ve damar sağlığı açısından büyük önem taşır.

Riviera zeytinyağı nasıl elde edilir? Zeytinler dalından koparılırken bazıları ağaçtan düşer ve dalından koptuğu andan itibaren asitlenmeye başlar. Ağaç dibinden toplanan zeytinler kimyasal ve ısık işlemlerinden geçtikten sonra tadı ve kokusu olmayan bir yağ elde edilir.Asitlik derecesi 3.3 derecenin üzerindedir. Yenmeyecek bu yağın içine %10-20 oranın da sızma zeytinyağı eklenir. Bu işlemden sonra zeytinyağı yenecek konuma getirilir. Mineral ve antioksidan yönünden sızma zeytinyağına göre daha zayıftır. Bu yüzden marketler de daha ucuza satılmaktadır.

Eğer zeytinyağı alırken daha kaliteli olmasını istiyorsanız seçiminizi sızma naturel zeytinyağından yana yapmanızı tavsiye ederiz;)

Benim eşim ziraat mühendisi bu yüzden organik ürünleri çok rahat ayırd edebiliyor. Kokusu,tadı rengi ürünün organik olup olmadığı hakkın da bilgi veriyor. Çoğu yağ etiketlerinde derecesi falan yazıyor ama gerçek bilgiler yer almıyor. Biz genelde markası olmayan güvenilir çifçilerden zeytin yağını temin ediyoruz. Bazen eşim organik tarım fuarından zeytinyağı ve ürünlerini getiriyor. Burda tavsiyem şu yönde olucak bilinmedik ucuz zeytinyağı almayın. Bilindik markaları tercih edin. Sahte zeytinyağına makina yağı bile karıştırıyorlar . Buda sağlımızı olumsuz yönde etkiler ve kötü hastalıklara davetiye çıkarır.

bizim evdede genellikle sızma zeytinyağı kullanılır eğer güvenilir yerden bulabilirsem tamamen doğal almaya çalışıyorum bulamadığım zaman marketten bilindik markaların sızma zeytinyağını alıp kullanıyorum yemeklerde salatalarda falan hem çok sağlıklı hemde çok lezzetli oluyor sağlık açısından zaten faydaları saymakla bitmez en önemlisi kalp ve damar sağlığı..

Bizler de köylü pazarından alıyoruz adamın bahçesi var sıkıyor getiriyor çok harika oluyor. Tavsiye ediyorum öyle bilindik marka asla almıyoruz kendimiz bildiğimiz kişilerden alıyoruz en güzeli ve sağlamı bu bence

zeytinyağı gerçekten çok sağlıklı bende tamamen doğal olmasına dikkat etmeye çalışıyorum güvendiğim birisinden alıyorum kendi bahçesindeki zeytinden yapıyor zeytinyağını o yüzden doğal olduğunu biliyorum zaten hakiki zeytinyağı tadıyla kokusuyla hatta rengiyle kendini belli ediyor. bizim evde çok fazla kızartma yapılmaz ama arada bir yaptığımda bile kızartmayı zeytinyağıyla yapıyorum

Daha önce birkaç sene zeytinyağı sektöründe çalışmış birisi olarak, kesinlikle organik sertifikalı zeytinyağlarını tercih ediyorum. Zeytinyağı hile hurdayı çok kaldıran bir ürün. Köylü kıyafetleriyle çarşıda pazarda zeytinyağı satanların ciddi bir kısmı, kalite olarak son derece düşük hatta bazıları ayçiçek ya da keten yağıyla karıştırılmış ürünleri satıyor. Organik sertifikasyon süreci, mevcut ticari sistem içerisinde en iyi denetlenen ve standartları en yüksek olan denetim mekanizması. Büyük marketlerde Riviera yağları bile oldukça yüksek fiyatlara satıyorlar. Zeytinyağı biraz da algı yönetimi işi. Benim tavsiyem organik sertifikalı sızma yağları tercih etmeniz. Ben genelde organik ürün satan mağazalardan ya da internet sitelerinden alıyorum. İçlerinden EDIT BY SÜHAN uygun fiyatlı hem de kaliteli ürün satan bir adres olarak öne çıkıyor. Kampanyalarını takip edin derim. Ayrıca organik pazarlarda da uygun fiyatlar olabiliyor. Teknik kısmına gelince, organik sertifikalı zeytinyağının tarımında zeytin sineği vb. zararlı ve hastalıklara karşı kimyasal tarım ilacı kullanılmaz. Yani zeytinde kimyasal kalıntı olmaz. Sıkımı yüksek standartlarda yapılır, kimyasal girdi ve katkı maddesi olmaz. Son ürünün analizleri yapılır. Belgelendirilir. Takip edilebilirliği yüksektir. Yani gerçekten ürünün üzerinde yazan şeyi satı alırsınız. Sıkım sıcaklığı 28 dereceyi geçmez. Daha ne olsun :) Sonuç: Gerçekten çok iyi tanıdığınız ve üretim standartlarını bildiğiniz birisi değilse, tanımadığınız kişilerden açık zeytinyağı almayın. Markalı ürünlerde ise "Organik Sertifika" arayın ki en kaliteli ve sağlıklısını almayı garanti edin...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri