Sperm anomalisi nedir nasıl tedavi edilir ?

Sperm anomalisi nedir nasıl tedavi edilir ?
Erkek infertilitesi olgularının% 90'ından fazlası, düşük sperm sayıları, zayıf sperm kalitesi veya her ikisinden kaynaklanmaktadır. Erkek infertilitesinin geri kalan vakaları, anatomik problemler, hormonal dengesizlikler ve genetik kusurlar gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Sperm anormalliklerine, doğuştan doğum kusurları, hastalık, kimyasallara maruziyet ve yaşam tarzı alışkanlıkları gibi bir dizi faktör neden olabilir.Sperm,sperm anormalisi,sperm anormallikleri,sperm bozuklukları,sperm bozukuluğu nedir,sperm bozukluğu neden olur,sperm bozukluğu ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.


sperm anomalisi.jpg

Sperm morfolojisi , spermlerin boyutu ve şekli , erkek infertilitesini değerlendirmek için semen analizinin bir parçası olarak incelenen bir faktördür. Sperm morfolojisi sonuçları, semen mikroskopta görüntülendiğinde normal görünen spermin yüzdesi olarak bildirilir.

Normal sperm uzun kuyruklu oval başlıdır. Anormal spermlerin baş veya kuyruk kusurları vardır - büyük veya çarpık bir baş veya eğri veya çift kuyruk gibi. Bu kusurlar spermlerin bir yumurta erişme ve nüfuz etme kabiliyetini etkileyebilir. Bununla birlikte, büyük bir yüzdesini bozan sperm sahip olma nadir değildir. Buna ek olarak, morfoloji tek başına, verimli olup olmadığınızı göstermez.

İnfertilite için hangi testler yapılır ?

Bir erkeğin doğurganlığının en yaygın testi meni analizidir. Bu, sperm ve meni (spermin bulunduğu sıvı) birçok özelliğini ölçer. Bunların en önemlileri sperm sayısı (sperm sayısı), sperm motilitesi (hareketli sperm yüzdesi), sperm morfolojisi (normal biçimli sperm yüzdesi) ve sıvı hacmidir.

Yaş

Erkeklerde yaşa bağlı sperm değişiklikleri ani değildir, ancak kademeli bir süreçtir. Yaşlanma, sperm sayısını ve sperm hareketliliğini olumsuz yönde etkileyebilir (spermlerin hızlı yüzme ve düz bir çizgide hareket etme özelliği). Spermin genetik kalitesi, bir erkekte yaşlandığında azalmaktadır.


Düşük Sperm Sayısı (Oligospermi)

20 milyon / mL den daha düşük bir sperm sayısı düşük sperm olarak düşünülür. Azoospermi ejakülte sperm hücrelerinin eksikliğine işaret eder. Uzun geçitlerin herhangi bir yerinde, spermlerin geçtiği kısmi tıkanıklık, sperm sayısını azaltabilir. Sperm sayısı zamanla çok değişir ve geçici düşük sayımlar sık görülür. Düşük sayım bildiren tek bir test, temsili bir sonuç olmayabilir.

Zayıf Sperm Motilitesi (Astenospermi)

Sperm hareketliliği, spermlerin hareket kabiliyetidir. Hareket yavaşsa ya da düz bir çizgide değilse, sperm servikal mukus içerisine girmek ya da yumurtanın sert dış kabuğuna nüfuz etmekte güçlük çekebilir.. % 60 veya daha fazla sperm normal motiliteye sahipse sperm kalitesi en azından ortalama bir seviyededir. Spermlerin% 40'ından azı düz bir çizgi ile hareket edebildiyse, durum anormal olarak kabul edilir. Yavaş hareket eden sperm, yumurtayı dölleme yeteneği olmayan genetik veya başka kusurlara sahip olabilir. Zayıf sperm motilitesi DNA parçalanması ile ilişkili olabilir ve genetik hastalıklara yakalanma riskini artırabilir.

Anormal Sperm Morfolojisi (Teratospermi)

Morfoloji şekli ve yapıyı belirtir. Anormal şekilli spermler bir yumurtayı dölleyemezler. Yeterli doğurganlık için spermlerin yaklaşık% 60'ında boy ve şekil normal olmalıdır. Mükemmel sperm yapısı oval kafa ve uzun kuyruktur.

Semen Analizi

Bir erkeğin doğurganlığını değerlendiren temel test, bir spermanın analizidir . Bir erkeğin doğurganlığı söz konusuysa sperm sayımı testi yapılır. Kısırlığın nedeni olarak sperm üretiminde veya sperm kalitesinde bir sorun olup olmadığını belirlemede yardımcı olur. Test, spermada hiçbir sperm olmadığından emin olmak için bir vazektomi sonrasında da kullanılabilir.

Bir erkek testten önce birkaç gün boyunca boşalmaktan kaçınmalıdır, çünkü her boşalma sperm sayısını üçte bir oranında azaltabilir. Doğru bir örnek sağlamak için 4 günlük perhizli olmak gerekir.

Cinsel ilişki sırasında örnek alınmasını sağlayan özel olarak hazırlanmış kondomlar da mevcuttur. (prezervatifler, spermleri öldüren maddeler içerdikleri için yararlı değildir.)
Numune vücut sıcaklığında tutulmalı ve derhal ilgili yere ulaştırılmalıdır.. Eğer sperm 2 saat içinde analiz edilmezse , büyük bir kısmı ölebilir veya motilite kaybedebilir.
Bir semen analizi, birkaç ay içinde en az üç kez tekrarlanmalıdır.

Sperm sayısı

Düşük bir sperm sayısı infertilitenin kesin teşhisi olarak değil, daha çok doğurganlık sorununun bir göstergesi olarak görülmelidir. Genel olarak, normal sperm sayısı semenin mililitresi başına 20 milyon olarak düşünülür.

sperm anormalisi test değerlendirme.jpeg


Tedavi

İnfertilite tedavisi öncelikle doğurganlık sorunlarına katkıda bulunabilecek temel tıbbi durumları ele almalıdır. İlaç tedavisi, hipogonadizmi ve diğer hormonal olarak ilişkili durumları tedavi etmek için kullanılabilir. Cerrahi, varikoselleri onarmak ve üreme sistemindeki herhangi bir engeli düzeltmek için kullanılır.Anormal sperm, iç koşullara veya dış koşullara bağlı olabilir. Dış koşullar, sağlıksız yaşam biçimini, zararlı bir ortamda çalışmayı vb. Içerir. İç koşullar böbrek ve dahil karaciğer bozuklukları . Isı, radyasyon, herhangi bir ameliyat, testis arızası vb. Maruziyetler de anormal spermlerin nedenidir.

Sperminizin kalitesini artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Ginseng, çinko, likopen, vitamin C gibi besleyici veya bitkisel takviyeleri kullanabilirsiniz. Bunları içeren yiyecekleri diyetinize eklemelisiniz. Ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzı izlemelisiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
sperm anomalisi semen analizi ile tespit edilir.Bir erkeğin doğurganlığını ölçmek için yapılan en yaygın test semen analizidir.Erkek kısırlığını değerlendirmek için bir meni analizinin bir parçası olarak ele alınır. Sperm morfolojisi sonuçları meni mikroskop altında bakıldığında normal görünür sperm yüzdesi olarak rapor edilir.Sperm sayısı, normal spermlerin anormal şekilli spermlere oranı, hareket derecesi iyi olan sperm miktarı vb. değerlendirilir. Ayrıca verilen semen örneğinin miktarı, pH sı, rengi, lökosit varlığı, istenirse fruktoz miktarı, likefaksiyonu gibi özellikleri değerlendirilir. Sperm örneğinin değerlendirilmesinde en doğru sonucu elde edebilmek için en az 3, en çok 5 gün olmak üzere ortalama 4 günlük perhizcinsel diyet süresi uygundur.
 
E

Ecevit

Forum Okuru
İyi akşamlar size bir sorum olucak . 1yıllık evliyiz çocuğumuz yok doktor sperm tahlili istedi yorumlarmısınız .Bir sorun varmı ? Sperm tahlilini 4 gün perhizli yaptık. Şimdiden teşekkürler.
 
E

Ecevit

Forum Okuru
Sperm Hacmi (Volüm) : 2 - 6.0 ml
pH: 7.2
hızlı ileri har. %20
yavaş ileri har. %4
yerinde Har. %4
hareketsiz %65
sıvılaşma derecesi : 1
1.ml sperm sayısı 84.000.000
Toplam Sperm Sayısı 184.800.000
Lökosit 100.000
Normal morfoloji %48
Baş anomalisi %8
Boyun anomalisi %8
Kuyruk anomalisi %36
fruktoz : -
 
Y

yuısufumm24

Forum Okuru
merhaba hocam 1 yıl 3 aydır evliyiz çocuğumuz olmuyor doktor bende bir şey olmadığını dedi eşmden sperm testi istedi durum nedir bir proplem varmı?
Normal morfolojli sperm. %6 Bas Anom. %85 Akrozomal Defektler: %1 Strukturel Defektler %80 Boyun ve Araparca anom. %5 Kuyruk Anom.%10
 

Asistan Ufuk

Üye
Üye
Selamlar,
Sperm tetkiti sonucunuzda parametrelerde kayda değer bir problem görülmüyor. Tahlil sonuçlarını , kullanılan ilaçlar, tahlilin yapıldığı klinik olanakları, kişinin perhizli gün sayısı (2 günlük perhiz) etkileyebilir. Sperm tahlili yapacakların daimi kullandıkları ilaç varsa hekime bildirmeleri , en az 3- 4 gün perhizli olmaları gerekmektedir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, Hiç canlı sperm yoksa gebe kalmanız mümkün değil. Menide hiç sperm yoksa mikro tese yöntemiyle sperm elde edilebilir çocuk sahibi olabilirsiniz. Bu yöndem azospermi yada % 100 hareketli spermi olmayan hastalara uygulanır. Detaylı bilgileri hekiminizden alabilirsiniz.
 

Özlemkocaltintas

Yeni Üye
Üye
Merhaba eşimin total sperm sayısı 84.000.000 progresif hareketlilik %42 morfoloji normal form %1 baş anomalileri: 78 orta parça anomolisi:15 kuyruk anomolisi:6 (doktor morfoloji düşük dedi) yuvarlak hücre ise 3milyon bunu da yüksek buldu doktorumuz ve antibiyotik ile proxeed plus kullanıyoruz sonuçlarımız çok mu kötü acaba?
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, doktorunuz eşinizin durumu ile ilgili gerekli bilgiyi vermis ve uygun tedaviye başlamış. Spermlerin Şekli En az % 30 sperm normal morfolojide olmalıdır (Morfoloji Yapı anlamına gelmektedir) Kruger testinde ise bu oran en az % 14 ve üstü olmalıdır .( Kruger kriterlerinde Normal yapılı spermler , Baş anomalisi olan spermler,Boyun ve ara parça anomalisi olan spermler, Kuyruk anomalisi olan spermler ve Stoplazmik çıkıntı incelenmektedir. Oranlar ayrı ayrı verilmektedir.) Yuvarlak hücre sayısı 5 milyondan az olmaldır. Kısacası sperm testi bir çok parametrenin incelenmesi sonrası değerlendirilmektedir. Dolaysıyla en sağlıklı bilgiyi ancak hekiminiz verebilir.
 

Özlemkocaltintas

Yeni Üye
Üye
Evet ancak doktorumdan bile bu kadar ayrıntılı açıklama duyamadım maalesef tatmin olamadığım için size sordum teşekkür ederim. Bir sorum daha olacaktı antibiyotiğimiz bitti iki haftalıktı zaten. Diğer proxeed plus da bitmek üzere spermiyogram testimizi yaptıralı bir ay oldu tekrar gitmeli miyiz doktor tekrar gelin gibi birşey söylemedi. Bu ilaçların yanında eşime keçiboynuzu kürü ve e vitamini takviyesi de uyguladım. Umarım değişme olmuştur tekrar bir test yaptırsak belli olabilir mi değişiklik? Şimdiden teşekkürler.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Rica ederim bilgimiz dahilinde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tabi tekrar test yapmaya gidin eşiniz yine 4 günlük perhizli olsun. Eşinizin sperm kalitesini artırması için yaşam şekline beslenmesine de dikkat etmesi gerekir. Stresten uzak dursun, Sigara içiyorsa bıraksın, sıkı ve dar iç çamaşır giymesin. Detaylı bilgi için aşağıdaki linkimizi de ziyaret etmenizi öneriyorum. Kafanıza takılan ayrıntılar olursa soru sorabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum..
Düşük sperm sayısı nasıl artırılır ?
 

burocan

Yeni Üye
Üye
Hocam iyi günler. Sipermiogram sonucum
Hacim:3cc
ph:8
Konsantrasyon: 130 milyon/ml
Toplam sperm: 390 milyon
Motilite(pr+np): %60
Progresif hareketlilik (+3) %49 (+4) %2
Total progresif sperm sayısı 198 milyon

Morfoloji(kruger)
Normal form %4
Baş anom. %61
Orta parça anom. %4
Kuyruk anom. %27
Sitoplazmik artık %4

Yuvarlak hücre 1 milyon/ml

Hocam Tüp bebek için sonuçlar yeterli midir yoksa tedavi gerekir mi. Sizce ne yapmaliyim
 

Asistan Ufuk

Üye
Üye
Normal değerler
Hacim sizin 3cc - 2 - 6.0 ml
PH: ph:8 - 7.2 - 8.0
Konsantrasyon: 130 milyon - 20.000.000 milyon/ml den fazla olmalıdır
Toplam sperm: 390 milyon - 40.000.000 dan fazla olmalıdır
Motilite(pr+np): %60 - İleri hareketli, yerinde hareketli ve hareketsiz sperm olarak 3 kriter vardır. İleri hareketli %32 den büyük olmalıdır. İleri hareketli + yerinde hareketli % 40 dan büyük olmalıdır. Hareketsiz sperm sayısı fazla olursa kısırlık nedneidir.
Morfoloji Normal form %4 - Kruger testinde ise bu oran en az % 14 ve üstü olmalıdır
Yuvarlak hücre 1 milyon/ml - 5 milyondan az olmalıdır.


Sperm tetkiti bir çok parametrenin değerlendirilmesi sonrası yorumlanmalıdır. Sperm tahlili ile ilgili tüm parametreler belirtilmemiş. Normal şekilli spermlerin oranı düşük. Bu da istenen bir durum değil. Üroloji bölümüne başvurmalısınız.
 

oykunaz

Yeni Üye
Üye
Erkek infertilitesi olgularının% 90'ından fazlası, düşük sperm sayıları, zayıf sperm kalitesi veya her ikisinden kaynaklanmaktadır. Erkek infertilitesinin geri kalan vakaları, anatomik problemler, hormonal dengesizlikler ve genetik kusurlar gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Sperm anormalliklerine, doğuştan doğum kusurları, hastalık, kimyasallara maruziyet ve yaşam tarzı alışkanlıkları gibi bir dizi faktör neden olabilir.Sperm,sperm anormalisi,sperm anormallikleri,sperm bozuklukları,sperm bozukuluğu nedir,sperm bozukluğu neden olur,sperm bozukluğu ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.


Ekli dosyayı görüntüle 74405
Sperm morfolojisi , spermlerin boyutu ve şekli , erkek infertilitesini değerlendirmek için semen analizinin bir parçası olarak incelenen bir faktördür. Sperm morfolojisi sonuçları, semen mikroskopta görüntülendiğinde normal görünen spermin yüzdesi olarak bildirilir.

Normal sperm uzun kuyruklu oval başlıdır. Anormal spermlerin baş veya kuyruk kusurları vardır - büyük veya çarpık bir baş veya eğri veya çift kuyruk gibi. Bu kusurlar spermlerin bir yumurta erişme ve nüfuz etme kabiliyetini etkileyebilir. Bununla birlikte, büyük bir yüzdesini bozan sperm sahip olma nadir değildir. Buna ek olarak, morfoloji tek başına, verimli olup olmadığınızı göstermez.

İnfertilite için hangi testler yapılır ?

Bir erkeğin doğurganlığının en yaygın testi meni analizidir. Bu, sperm ve meni (spermin bulunduğu sıvı) birçok özelliğini ölçer. Bunların en önemlileri sperm sayısı (sperm sayısı), sperm motilitesi (hareketli sperm yüzdesi), sperm morfolojisi (normal biçimli sperm yüzdesi) ve sıvı hacmidir.

Yaş

Erkeklerde yaşa bağlı sperm değişiklikleri ani değildir, ancak kademeli bir süreçtir. Yaşlanma, sperm sayısını ve sperm hareketliliğini olumsuz yönde etkileyebilir (spermlerin hızlı yüzme ve düz bir çizgide hareket etme özelliği). Spermin genetik kalitesi, bir erkekte yaşlandığında azalmaktadır.


Düşük Sperm Sayısı (Oligospermi)

20 milyon / mL den daha düşük bir sperm sayısı düşük sperm olarak düşünülür. Azoospermi ejakülte sperm hücrelerinin eksikliğine işaret eder. Uzun geçitlerin herhangi bir yerinde, spermlerin geçtiği kısmi tıkanıklık, sperm sayısını azaltabilir. Sperm sayısı zamanla çok değişir ve geçici düşük sayımlar sık görülür. Düşük sayım bildiren tek bir test, temsili bir sonuç olmayabilir.

Zayıf Sperm Motilitesi (Astenospermi)

Sperm hareketliliği, spermlerin hareket kabiliyetidir. Hareket yavaşsa ya da düz bir çizgide değilse, sperm servikal mukus içerisine girmek ya da yumurtanın sert dış kabuğuna nüfuz etmekte güçlük çekebilir.. % 60 veya daha fazla sperm normal motiliteye sahipse sperm kalitesi en azından ortalama bir seviyededir. Spermlerin% 40'ından azı düz bir çizgi ile hareket edebildiyse, durum anormal olarak kabul edilir. Yavaş hareket eden sperm, yumurtayı dölleme yeteneği olmayan genetik veya başka kusurlara sahip olabilir. Zayıf sperm motilitesi DNA parçalanması ile ilişkili olabilir ve genetik hastalıklara yakalanma riskini artırabilir.

Anormal Sperm Morfolojisi (Teratospermi)

Morfoloji şekli ve yapıyı belirtir. Anormal şekilli spermler bir yumurtayı dölleyemezler. Yeterli doğurganlık için spermlerin yaklaşık% 60'ında boy ve şekil normal olmalıdır. Mükemmel sperm yapısı oval kafa ve uzun kuyruktur.

Semen Analizi

Bir erkeğin doğurganlığını değerlendiren temel test, bir spermanın analizidir . Bir erkeğin doğurganlığı söz konusuysa sperm sayımı testi yapılır. Kısırlığın nedeni olarak sperm üretiminde veya sperm kalitesinde bir sorun olup olmadığını belirlemede yardımcı olur. Test, spermada hiçbir sperm olmadığından emin olmak için bir vazektomi sonrasında da kullanılabilir.

Bir erkek testten önce birkaç gün boyunca boşalmaktan kaçınmalıdır, çünkü her boşalma sperm sayısını üçte bir oranında azaltabilir. Doğru bir örnek sağlamak için 4 günlük perhizli olmak gerekir.

Cinsel ilişki sırasında örnek alınmasını sağlayan özel olarak hazırlanmış kondomlar da mevcuttur. (prezervatifler, spermleri öldüren maddeler içerdikleri için yararlı değildir.)
Numune vücut sıcaklığında tutulmalı ve derhal ilgili yere ulaştırılmalıdır.. Eğer sperm 2 saat içinde analiz edilmezse , büyük bir kısmı ölebilir veya motilite kaybedebilir.
Bir semen analizi, birkaç ay içinde en az üç kez tekrarlanmalıdır.


Sperm sayısı

Düşük bir sperm sayısı infertilitenin kesin teşhisi olarak değil, daha çok doğurganlık sorununun bir göstergesi olarak görülmelidir. Genel olarak, normal sperm sayısı semenin mililitresi başına 20 milyon olarak düşünülür.

Tedavi

İnfertilite tedavisi öncelikle doğurganlık sorunlarına katkıda bulunabilecek temel tıbbi durumları ele almalıdır. İlaç tedavisi, hipogonadizmi ve diğer hormonal olarak ilişkili durumları tedavi etmek için kullanılabilir. Cerrahi, varikoselleri onarmak ve üreme sistemindeki herhangi bir engeli düzeltmek için kullanılır.Anormal sperm, iç koşullara veya dış koşullara bağlı olabilir. Dış koşullar, sağlıksız yaşam biçimini, zararlı bir ortamda çalışmayı vb. Içerir. İç koşullar böbrek ve dahil karaciğer bozuklukları . Isı, radyasyon, herhangi bir ameliyat, testis arızası vb. Maruziyetler de anormal spermlerin nedenidir.

Sperminizin kalitesini artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Ginseng, çinko, likopen, vitamin C gibi besleyici veya bitkisel takviyeleri kullanabilirsiniz. Bunları içeren yiyecekleri diyetinize eklemelisiniz. Ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzı izlemelisiniz.
 
M

Muhammed 0640

Forum Okuru
Normal morfoloji %2
Baş anomalisi %88
-Amorf Baş %73 (hafif amorf %9 şiddetli amorf %64)
Normal başlı boyun veya kuyruk anomalili spermler %10

Normal yollardan çocuk sahibi olabilir miyim tehlikeleri var mı ve anomalileri düzeltmenin yolu var mıdır
 

Asistan Ufuk

Üye
Üye
Normal morfoloji %2
Baş anomalisi %88
-Amorf Baş %73 (hafif amorf %9 şiddetli amorf %64)
Normal başlı boyun veya kuyruk anomalili spermler %10

Normal yollardan çocuk sahibi olabilir miyim tehlikeleri var mı ve anomalileri düzeltmenin yolu var mıdır
Sperm tetkiti bir çok parametrenin değerlendirilmesi sonrası yorumlanmalıdır. Sperm tahlili ile ilgili tüm parametreler belirtilmemiş. Normal şekilli spermlerin oranı düşük. Bu da istenen bir durum değil. Üroloji bölümüne başvurmalısınız.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
İnfertilite 1 yılı aşkın düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebeliğin elde edilmemesidir. Sorun kadından , erkekten yada her ikisinden birden kaynaklanabilir.. İnfertilitenin yaklaşık% 40 ı bir erkek faktörden kaynaklanmaktadır. Sperm analizi bir erkek faktörü değerlendirmek için birincil testtir.. Sperm sayısı belirli bir semen hacminde sayılan sperm sayısını ifade eder.Sperm analizinde bulunan en yaygın anormallik, spermin şekli veya morfolojisidir. Sperm baş, boyun veya kuyrukta çok sayıda kusura sahip olabilir. Sperm olmadığı için sperm üretimi olmadığı anlamına gelmez. Genel olarak, azoosperminin iki temel nedeni, yani kanal sisteminde testislerden penise giden bir tıkanıklık ya da sağlıklı sperm üreten hücrelerin olmaması ya da bir hormonal yetersizlik ile ilgili olabilecek bir üretim problemi vardır. Bir hormonal neden saptanırsa, bu kişiler antiöstrojen veya gonadotropin ile başarıyla tedavi edilebilir. Anormal bir semen analizi de infertil olduğunuz anlamına gelmez. Normal sperm sayısına sahip bazı erkekler kısır olabilir. .
 

demirseyma

Yeni Üye
Üye
2 düşük 1 kimyasal gebelik oldu. Biz de tüm testleri (hormon detaylı, trombofili, kan uyuşmazlığı) normal çıktı. 2 ay sonra kromozon testi sonucu çıkacak. Bunları birleştirip kadın doğum doktoruna gidip vereceğim. Bir de gebe kalmam için sperm kalitesi ne kadar önemlidir. Eşimin sperm değeri sizce nasıl normal mi anormalik var mı ?

 

Uuyy01

Yeni Üye
Üye
Merhaba hocam eşimin tahlil sonuçları budur doktorumuz sonuçlarla ilgili hiçbirşey söylemedi 2 yıldır ewliyiz çocuğumuz yok acaba doğal yolla olur mu cewap verirseniz çok sevinirim

sperm anormalisi test değerlendirme.jpeg
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst