Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanabilir?

Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanabilir?
Sperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş; herhangi bir şekilde sağlıklı ya da yeterli derecede sperm elde etme şansı bulunmayan, azospermi ve benzer sorunları yaşayan erkeklerin başvurabileceği, yaklaşık 100 yıldan beri kısırlık (infertilite) tedavisinde kullanılan, etkin bir yöntemdir.


Sperm Donasyonu işlemine karar vermeden önce; menilerinde hiç sperm olmayan erkeklerin testislerinde yapılacak küçük bir operasyonla sperm aramak ve az da olsa sperm elde etmek amacıyla, TESE, mikroTESE, TESA işlemleri uygulanmalı, eğer hiç sperm bulunamaz ise, sperm donasyonu düşünülmelidir.

Spermler dünyada belirli merkezlerde bulunan sperm bankalarından elde edilir ve sperm donorleri öncelikle, detaylı sağlık kontrolünden geçer.

Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanabilir?

Hiç ya da gebelik için yetersiz miktarda spermi bulunan erkeklerde.
TESA-TESE yöntemi ile, sperm bulunamamış ılan erkeklerde.
Çeşitli tedavilerden ötürü, sperm morfolojisi ve yapısı bozulmuş olan erkeklerde.
Akraba evliliğinden ötürü, çocukları risk altında olan erkeklerde.
Çocuklarına da geçme olasılığı bulunan, HIV, Hemofili vb. gibi kalıtsal hastalıkları bulunan erkeklerde.


Sperm Donasyonu ile Tüp Bebek Aşamaları

1. AŞAMA:

Sperm Donasyonu işleminin öncesinde, anne ve baba adaylarıyla kapsamlı bir görüşme gerçekleştirilir.
Baba adayının boydan ve yakın plan fotoğrafları ile çiftin kan grupları istenir.
Gerekli kontrol ve muayeneleri tamamlamaları istenir.5.jpg
TÜP BEBEKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://forum.meleklermekani.com/forums/tum-saglik-konulari.976/2. AŞAMA:

Baba adayına en uygun sperm donorünü (verici) bulmak için kapsamlı araştırma yapılır. Çiftin fiziksel verileri, kan grupları, etnik kökenleri ve diğer fiziksel özellikleri ile donorün özellikleri maksimum oranda eşleştirilir.Uygun görülen donorlerden detaylı aile ve sağlık bilgileri alınarak, donorler, önemli, genetik ve bulaşıcı hastalık taramasından geçirilir (Anti-HIV, Anti-HCV, Rubella IgG, CMV IgG, HbsAg, VDRL vb.) ve spermiyogramları incelenir.


3. AŞAMA:

Sperm Donasyonu işleminin 3. evresinde, anne adayına adetin 2. ya da 3. günü, rahim ve yumurtalıklarının detaylı şekilde görüntüleneceği, ultrasonografi işlemi yapılır.
Kan tahlilinde, LH, FSH, E2 ve Prolaktin hormonları incelenir ve anne adayına yumurta geliştirme ilaçları uygulanmaya başlanır.Yumurtlama geliştirici bu iğneler sayesinde, yumurta sayısı ve kalitesini; dolayısıyla da hamilelik oranlarımızı arttırabilmekteyiz. Yumurtlama geliştirici bu iğneler yaklaşık 10-12 gün kullanılmaktadır.
Yumurtaların büyüklükleri istenilen seviyeye geldiğinde, en son yapılan çatlatma iğnesi ile yumurtalar çatlatılır.Çatlatma iğnesinin ardından, yaklaşık 36 saat sonra, olgunlaşan yumurtalar, ultrasonografi ile, çok hafif anestezi altında toplanmaktadır. Yumurta toplama işlemi, çok kısa sürmektedir ve işlem sırasında, anne adayı hiçbir acı hissetmemektedir.
Yumurtaların toplanmasının ardından, anne adayına yeni bir ilaç protokolü uygulanır.


Sperm Donasyonu işleminin 5. aşamasında; en iyi gelişen 3 embriyo, yumurta ve spermin döllenmesinin 3. veya 5. günü, ultrasonografi yardımı ile anne adayının rahmine transfer edilir. Embriyoların transfer edilmesi işlemi, acısız ve çok kısa süren bir işlemdir.


Sperm Donorleri (Verici) Nasıl Seçilir?

Donorlerin, çok belirgin burun, çok uzun boy veya çok kısa boy vb. gibi fiziksel olarak tanımlayıcı, baskın özellikleri olmamalı.
Donorler, baba adayının ırksal, fiziksel ve kan grubu özelliklerine uygun, sağlıklı erkekler olmalı.Donorler zeka ve entelektüel olarak normal veya normal üstü olmalıdırlar.
Donorlerin ailelerinde bilinen genetik hastalıkları olmamalı.
Donorlerin aşağıdaki testleri de yapması gerekmektedir.
Hepatit B, Hepatit C
HIV (AIDS)
Uyuşturucu testleri
Sitomegalovirus
Sifiliz
Klamidya
CMV(Cytomegalovirus)
Kistik Fibrozis
Thallassemia (Etnik kökeni nedeni ile gerekliyse)
*Sperm donorleri, alıcılarla kesinlikle karşılaşmaz ve kişisel bilgileri büyük bir gizlilik içinde saklanır.
Aynı şekilde donor, spermlerini kullanan aile hakkında da herhangi bir bilgiye kesinlikle ulaşamaz.
 
Üst