Sperm sayısı kaç olmalıdır?

Sperm sayısı kaç olmalıdır?
Erkeğin tahlil için verdiği boşalma sıvısına semen ismi verilir. Bu sıvının hepsi, spermlerden oluşmaz. Bu sıvının büyük bir kısmı, sperm hücrelerinin içinde bulunduğu plazma kısmıdır. Kısacası esas sıvı kısım burasıdır. Spermler, meninin tamamından çok az bir kısmını oluştururlar. Sıvı içerisinde bulunan spermler, mikroskop sayesinde sayılarak konsantrasyon ve toplam sperm sayısının ne olduğu belirlenir.

(Meni = Ejakulat = Semen = Döl sıvısı)

2 ) Sperm sayısının kaç olması gerekir?

Erkeklerde sperm sayısını ve spermlerin hareketi, şekil gibi diğer fonksiyonlarını tespit etmek amacı ile sperm testi yapılır. Sperm testinin neticesinde, spermlerin sayısı iki değişik şekilde belirlenir. Bunlar;
1- Erkeğin vermiş olduğu semen (meni) içerisinde bulunan toplam sperm sayısı: Total sperm sayısı.
2- Erkeğin vermiş olduğu meninin 1 mililitresinde bulunan sperm sayısı: Buna sperm konsantrasyonu denir.

3 ) Toplam sperm sayısı nedir?


Erkeğin tahlil için vermiş olduğu bütün meni (ejakulat) içerisinde bulunan sperm sayısı, minimum 39 milyon olması gerekmektedir. Bunun altında bulunan değerlerde ise, sperm sayısının az olduğundan (oligospermi) söz edilir. Sperm sayısının üst sınırı bulunmaz. Bu değerlerin üzerinde tespit edilen bütün sayılar, normal olarak kabul edilir.
Toplam sperm sayısını tespit edebilmek için, ilk olarak 1 mililitrede bulunan sperm sayısı hesaplanarak, meninin toplam hacmi ile çarpılır.9.jpgKISIRLIKLA İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://forum.meleklermekani.com/forums/kisirlik.887/
4 ) Sperm konsantrasyonu nedir?


Sperm konsantrasyonu, erkeğin boşalması sonucunda vermiş olduğu meninin yalnızca 1 mililitresinde (1ml, 1 cc) bulunan sperm sayısı anlamına gelir.

Erkeklerde normal sperm sayısı mililitrede (ml) en az 15 milyon civarında olması gerekir. Bu sayının altında görülen değerlerde, sperm sayısı azlığından (oligospermi) bahsedilir. Sperm konsantrasyonunda üst sınır bulunmaz. Bu değerlerin üzerinde olan bütün sayılar, aynı şekilde normal olarak kabul edilir.

Hamile kalmak için gerekli sperm sayısı kaç olmalı?

Yukarıda belirtilen toplam sayı ve konsantrasyon değerleri hamilelik (gebelik) oluşabilmesi için en ideal değerlerdir, toplumun çopunluğunda bulunan normal değerlerdir. Bu değerlerin altında ne kadar az olursa sperm sayısı hamilelik oluşma şansı o kadar azalır. Sperm sayısı normal değerlerin altında ise hamilelik şansı sıfır denilemez, hamilelik şansı vardır ancak normale göre daha düşüktür. Sperm sayısının düşük olduğu çiftlerde hamilelik elde etme şansı düşüktür veya hamile kalana kadar geçen süre daha fazladır.

5 ) Sperm sayısının sıfır olması nedemektir?


Menide hiç sperme rastlanamaması durumuna azoospermi ismi verilir.


6 ) Sperm sayısı nasıl artar? Besinler, yiyecekler, bitkiler, kürler ve macunlar sperm sayını arttırmaya yardımcı olur mu?

Sperm sayısını arttırmak amacı ile ( sperm çoğaltıcı) tanıtılan veya satılan besinler ile bitkilerin herhangi bir yararı bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Bir başka ifade ile hiçbir yararı bulunmamaktadır. Bu konuda üroloji uzmanları tarafından bir takım ilaçlar önerilmektedir. Bir üroloji uzmanına danışmadan kesinlikle herhangi bir ilaç veya bitkisel çözüm denenmemelidir. Bazı bitkiler yarar beklenirken, farklı açılardan zararlar da verebilmektedir.

Erkekler ilk olarak sperm sayısını azaltan etkiye sahip olan sigara, alkol, uyuşturucu, şişmanlık gibi etkenlerden, mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalıdır. Sperm sayısını artırmanın yolları araştırılırken, muhakkak bir üroloji uzmanına danışılması gerekmektedir. Bazı durumlarda sperm sayısını arttırmak amacı ile ilaç tedavisi hatta ameliyat dahi mecbur olabilmektedir.
 
Üst