Spermin rengi kokusu tadı nasıldır ? Sperm renkleri ne anlama geliyor ?

Uzman SühaN

Administrator
Spermin rengi kokusu tadı nasıldır ? Sperm renkleri ne anlama geliyor ?
Semen genellikle beyazımsı-gri renkte iken, bazen sarımtrak olabilir. Bu oluşum endişe kaynağı olmasa da , altta yatan bir tıbbi durumun bir göstergesi olabilir. Semen, beyaz veya açık gri renkte olduğunda normal kabul edilir. Bu renk aralığına girmeyen semen tıbbi bir durum olduğunu gösterebilir. Sarı veya yeşil gibi olağan dışı renkler, bir prostat enfeksiyonunuz olabileceğini gösterir ve bir enfeksiyonun var olup olmadığını ve antibiyotiklerin gerekli olup olmadığını belirlemek için mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla görüşün.Birçok durumda semenin anormal rengi veya kıvamı olası bir tıbbi nedenden kaynaklanabilir...

sperm.jpg

Sarı semen, semende idrar da gösterebilir. Kısırlığa işaret edebileceğinden, bu bir doğurganlık uzmanının dikkatini gerektiren bir konu olabilir. Pembe veya kırmızımsı kahverengiye yakın semen, prostatınızdan kanama veya iltihaplanma ihtimali bulunduğunu gösterir. Genellikle boşalmadan hemen sonra meni kalınlaşır ve zamanla inceltir. Sperminizin aşırı akıcı veya aşırı yapışkan bir dokuya dönüştüğünü görürseniz tıbbi bir durum olabilir. Spermde bir değişiklik genellikle geçicidir ve kısa bir süre sonra kendiliğinden düzelir. Bununla birlikte, semen de bir değişiklik tıbbi bir durumu gösterebilir. Sperminizde ki değişiklikler bir haftadan fazla sürerse veya bu değişikliklere cinsel işlev bozukluğu, idrarda kan, ağrı, kaşıntı veya ateş eşlik ediyorsa mutlaka hekime görünün.

Spermin kokusu ve tadı nasıldır ?

Sperminizin rengi sağlığınız hakkında çok şey söylüyor. Normalde semen bulutludur, ancak birkaç faktöre bağlı olarak renk değişebilir. Spermin kokusu klora benziyor bu ormaldir. İçinde fruktoz içeriği yüksek olduğundan sperm tatlı bir tada sahiptir

Spermin sarı olması endişe vericimidir ?

Spermin sarı renk olması aslın da bir endişe kaynağı olmamakla birlikte normaldir. Yaş ilerledikçe spermin rengi değişir. Sarı sperm için diğer nedenler sarılık ve lökositospermidir . Sarı semen geçici olabilir. Bazı durumlarda, sarı veya renksiz meni altta yatan bir tıbbi durumun işareti olabilir.

Spermin sarı renkte olmasının nedenleri nelerdir ?

Spermim sarı renk gösterebilmesinin birkaç nedeni vardır.Bazen idrar üretra içinde geride kalabilir.Bu olduğunda, idrar ve meni birleşince sperminizin rengi sarı renkte olabilir. Sarılık olduysanız bu durum sperm renginide etkileyebilir. Lökositospermi semeninizin renginin sarı renkte olmasına neden olabilir. Durum sperminize zarar verebilir ve bu da doğurganlığın azalmasına neden olabilir . Sarı-yeşil renkte görünen sperm, muhtemel bir prostat enfeksiyonunun semptomu olabilir . Alkol ve tütün semen rengini etkileyebilir ve geçici olarak sararmasına neden olabilir. Ayrıca bazı ilaçlar sperm renginin değişmesine neden olabilir. Gonore veya klamidya gibi bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar sarımtırak beyaz bir akıntıya neden olabilir. Bir enfeksiyon durumunda, renk değişikliği ile birlikte meni güçlü bir kötü koku yayma eğilimi gösterir. Şayet cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahipseniz ; idrarda yanma, ağrı, kaşıntı, ve sık idrara çıkma gibi septomlar oluşuyorsa mutlaka hekime görünün.

Beslenme ve sperm rengi

Ne yerseniz semen renginiz üzerinde etkili olur. Diyetiniz kükürtlü yiyecekler içeriyorsa, meni sarıya dönebilir. Bu gıdalardan bazılarına sarımsak, soğan dahildir. Bazı ilaçları almak semeninizin sarıya dönüşmesine neden olabilir. En sık rastlanan suçluların bazıları çoklu vitamin ve tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlardır.

Su tüketmemek sperm rengini etkileyebilir

Sperminizin rengi dehidrasyona bağlı olarak değişebilir. Günde en az 3 litre içtiğinizden emin olun .

Semen genelde jöle benzeri bir kıvama ve klora benzer bir kokuya sahip , bulutlu, beyaz veya gri bir sıvıdır ancak bu, bireyler arasında hafif farklılık gösterebilir. Beyaz sağlıklı bir sperm rengi olarak kabul edilir , ancak bazen biraz sarı da olabilir. Sarı veya yeşilimsi sperm, özellikle diğer semptomların eşlik etmesi durumunda, ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Pembe, kırmızı veya kahverengi sperm, bir erkeğin semende kan varlığı anlamına gelebilir ve bu, enfeksiyon veya yaralanmanın işareti olabilir. Semen rengi gün geçtikçe değişebilir . Genellikle, alışılmadık bir sperm rengi bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa mutlaka septomlar eşlik edecektir. Örneğin erkeklik organın da kötü kokulu akıntı,ağrı ve yanma gibi.

Son düzenleme:
Sperm rengim hafif yeşil renkte ve sorun uzun süredir devam ediyor doktora görünmelimiyim ama herhangi bir ağrı acı kanama yok

Sperm renginin yeşil olması prostat enfeksiyonu ile ilişkili olabilir. Spermin rengi kıvamı ejekülasyon sıklığı , diyet yaş gibi nedenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Fakat siz uzun süredir bu durumla karşı karşıya olduğunuz için mutlaka bir üroloğa görünün.

Erkeklerin yaşı ilerledikçe , semen renginin eskisi kadar beyaz olmadığına dikkat çekerler. Bunun yerine, yavaş yavaş ortaya çıkan ve çoğunlukla fark edilmeyen hafif sarımsı bir renk vardır.Multivitaminler sarı spermanın bir nedeni olarak da düşünülür. Vitamin takviyeleri kullanıyorsanız, semen renginin normale dönüp dönmediğini görmek için bunları durdurmayı deneyebilirsiniz. Uzun süre ejakülasyon olmadığında semen koyulaşır ve rengi sarımtrak olabilir.Sarı semen için başka bir neden idrarın varlığı olabilir.Cinsel yolla bulaşan hastalıklar semen renginde de değişikliğe neden olabilir. Bu durumda, burada en muhtemel neden chlamydia veya gonoredir. Sperm rengin de ani ve sürekli bir değişiklik farkettiyseniz ve bir takım septomlar ( ağrı, yanma, koku) yaşarsanız mutlaka hekime görünün.

sperm rengi neden şeffaf olur
spermin sarı gelmesi nedir
spermde sarılık nedenleri
menim sarı akıyor
spermin sarı ve katı gelmesi
spermin su gibi gelmesi nedenleri
sperm rengi neden kahverengi
dölüm neden sarı

Bunları yazarken aslında utanıyorum ama merak edenler için paylaşayım dedim.Nişanlımla genelde sevişiyoruz ama cinsel organlarımız kesinlikle temas etmiyor hamile kalmaktan korkuyorum.Evlenmemize daha 5 ay var. Neyse bir gün ileriye gittik nişanlımla oral ilşki yaşadık. Ağzıma boşaldı ve öyle çok tiksindmki. Spermin kokusu çamaşır suyu gibi çok iğrenç .Ve sperm çok yağlı tadıda kötü kusmama rağmen ağzımın tadını değiştirdi.Rengide şeffaf beyaz kıvamıda yoğun. Ay yazarken midem kalktı valla kısacası kokusuda tadıda çok kötü

Yaşım 25 spermim arada sari geliyor bundan 6 ay önce urologa gittim kız arkadaşımla ilişki yaşamıştım ve doktor bir sorun olmadığını söyledi intihap olusdugunu ve antibiyotik ilaç verdi kullandım iyide geldi şuan ara ara spermde sari geliyor neden olabilir

Yaşım 25 spermim arada sari geliyor bundan 6 ay önce urologa gittim kız arkadaşımla ilişki yaşamıştım ve doktor bir sorun olmadığını söyledi intihap olusdugunu ve antibiyotik ilaç verdi kullandım iyide geldi şuan ara ara spermde sari geliyor neden olabilir
Spermin sarı renk olması aslın da bir endişe kaynağı olmamakla birlikte normaldir. Yaş ilerledikçe spermin rengi değişir. Sarı sperm için diğer nedenler sarılık ve lökositospermidir . Sarı semen geçici olabilir. Bazı durumlarda, sarı veya renksiz meni altta yatan bir tıbbi durumun işareti olabilir.

Öncelikle selamlar
21 yasindayım, kendimi bildim bileli spermim once sivimsi beyaz acik gri tonlari arasi ama sonlara dogru daha kati ve sarimsi geliyor. Bir doktora gorunmelimiyim yoksa korkulacak birsey yokmudur ?

Tükettiğiniz besinler , kullandığınız ilaçlar semen rengini etkileyebilir. Enfeksiyonda sarı semene neden olabilir. Bunların dışında semenin sarı olması bir probleme neden olmaz. Konuyu okursanız bununla ilgili detaylı bilgiler yer alıyor.

Geri